S letom sa v Humennom rozlúčili basketbalom pod holým nebom

(Autor: Miroslava Masicová)
Miroslava Masicová|28. aug 2017 o 09:18

Víťazstvo z roku 2016 obhájili Tropici.

HUMENNÉ. Už po siedmykrát sa v Humennom stretli basketbaloví nadšenci na pozvanie Dávida Kulika, organizátora letného turnaja.

Humenský streetball sa stáva tradičným koncoprázdninovým podujatím.

Humenský streetbasket 2017: fotogaléria

28.8.2017

Neprišli vyhrať, ale zahrať si

Tentokrát na ihrisku ZŠ Pugačevovej súťažilo v poslednú augustovú sobotu 15 tímov z celého východného Slovenska v troch kategóriách. Prišli z Koších, Prešova, Michaloviec, Trebišova, Bardejova, Vranova, Jablone. Nechýbali domáci hráči.

Neprišli sme vyhrať, ale zahrať si, zhodli sa všetci zúčastnení.

V mladších kategóriách súťažil aj jeden samostatný dievčenský tím, v ktorom sa spojili dievčatá z Humenného a z Košíc.

"Hráme súťažne za BK Cassovia Košice. Tu sme sa stretli s Humenčankami, ktoré hrajú len rekreačne, ale tešíme sa, lebo sme vďaka nim zostavili tím," hovorí Alexandra Maximová.

V Humennom sa dievčatám páči komornejšia a priateľská atmosféra ako na veľkých turnajoch, má totiž niečo do seba.

Pre Košičanky je to letné osvieženie pravidelných klubových tréningov, pre domáce hráčky ale jedna z mála možností, kde si zahrať.

"V Humennom nefunguje ženský basketbal a zrejme ešte ani dlho nebude, nemáme veľmi na výber, preto využívame každú príležitosť užiť si hru," myslí si Simona Bujačková.

Finálový duel patril Humenčanom

"V tomto ročníku asi zatiaľ najčastejšie došlo k akémusi zdvojeniu, keď 4 hráči do 18 rokov hrali nielen v juniorskej, ale aj v mužskej kategórii, a boli rovnocennou súčasťou vzniknutých mužstiev," odhaľuje zákulisie turnaja organizátor Dávid Kulik.

V kategórii nad 18 rokov bolo najviac tímov. 9 mužstiev rozdelelili do dvoch skupín, do semifinálových bojov postúpili prvé dva tímy z každej skupiny.

Tie odohrali zvyčajným spôsobom, keď proti sebe stáli prvý z jednej skupiny proti druhému z druhej skupiny. Tieto súboje rozhodli o tom, kto bude bojovať o bronzové a kto zlaté medaily.

V súboji o tretie miesto sa stretli nehumenské mužstvá.

Beer Brothers z Trebišova a Avard Klan z Bardejova. Pravidelní účastníci humenského streetballu, Beer Brothers, porazili súperov 16:5 a obhájili tak bronz z minulého ročníka.

Súboj o zlato odohral tím organizátora Dávida Kulika s názvom Tropici (+ Pali Sokyra a Oliver Čech, všetci traja hráči 1. BK Humenné) proti mužstvu s názvom Ľubo nie je Dávid, ktoré tvorili taktiež mladí hráči z 1. BK Humenné.

V napínavom dueli, ktorý bol väčšinu času vyvážený, rozhodol najtesnejší možný výsledok.

Víťazstvo z roku 2016 obhájili Tropici, keď v podstate svojich klubových spoluhráčov porazili s rozdielom jedného koša 10:9.

Súťažili aj každý za seba

Súčasťou Humenského streetballu sú každý rok aj individuálne súťaže.

Do trojkovej súťaže sa prihlásilo 25 účastníkov turnaja všetkých vekových kategórií. Hráčom sa darilo rôzne, víťazom sa stal Franky Miko z bardejovského mužstva Avard Klan, ktorý premenil štyri trojky.

Špeciálne pre hráčov do 15 rokov bola pripravená súťaž v hádzaní trestných hodov spôsobom „ak dáš, musí dať aj hráč v poradí za tebou, inak vypadne“. Tejto sa zúčastnili siedmi perspektívni basketbalisti a vyhral ju Humenčan Dominik Zeleňák.

Zviditeľňujú baskebal a darí sa im to

"Ďakujem všetkým sponzorom, dlhoročným aj novým za prejavenú dôveru a podporu basketbalu na území mesta. Taktiež by som chcel poďakovať vedeniu 1.BK Humenné za aktívnu podporu turnaja a vedeniu ZŠ Pugačevova, ktoré nám aj tento rok vyšlo pri organizácii v ústrety a poskytlo nám na turnaj priestor," snaží sa nezabudnúť na nikoho, kto priložil ruku k dielu Dávid Kulik.

Patria tu aj tí, ktorí niekoľko dní pred turnajom maľovali čiary a opravovali koše, aby bolo v deň D všetko dokonale pripravené.

Počasie ako na objednávku a 15 tímov, ktoré nakoniec dorazili síce nebolo rekordných, ale potešilo.

Tomáš Babjak, ktorý bol v Humennom po prvýkrát a o turnaji sa dozvedel od kamarátov, ktorí tu už boli minule v tom má jasno.

Bývalý aktívny hráč michalovského klubu si myslí, že toto mesto má šťastie, že sa tu ešte nájdu ľudia, ktorí sú ochotní a schopní robiť veci len tak, z lásky k športu.

"Robíme všetko možné aj nemožné pre zviditeľnenie a zveľadenie basketbalu v Humennom a jeho okolí. Dúfam, že aj niekoľkoročným organizovaním tohto turnaja túto myšlienku pomáhame napĺňať. A keď sa k nám každý rok ľudia radi vracajú, to je najviac," uzavrel Kulik.

Výsledky turnaja Humenský streetball 2017

V najmladšej kategórii rozhodol o výsledku pomer vzájomných zápasov, výsledky tam preto boli jasné rýchlo.

Výsledky do 15 rokov:

1. miesto: Rozsypaný čaj (Marco Lukáč, Martin Lecák, Viliam Mihalič, Radovan Gajdoš)

2. miesto: SK Nudle (Alexandra Maximová, Romana Ucianinová, Simona Bujačková, Hana Kuľhová)

3. miesto: Tri bandurky (Domino Zeleňák, Alan Pankovčin, Šimon Stanko, Ján Balogáč)

V druhej kategórii každý tím jeden zápas vyhral, preto družstvá s najvyšším počtom strelených košov odohrali aj vzájomný finálový zápas a ten určil víťazov.

Výsledky do 18 rokov:

1. miesto: SK Nudle (Alexandra Maximová, Romana Ucianinová, Daniel Gavaľa)

2. miesto: Jabloň (Samuel Gajdoš, Radovan Gajdoš, Viliam Mihalič, Martin Havriľák)

3. miesto: Košarkaši (Hana Kuľhová, Simona Bujačková, Samuel Kincel, Dávid Pliško)

Nad 18 rokov:

1. miesto: Tropici (Dávid Kulik, Pali Sokyra, Oliver Čech)

2. miesto: Ľubo nie je Dávid (Filip Feigl, Vlado Tkáč, Daniel Gavaľa)

3. miesto: Beer Brothers (Peter Hrdlík, Miroslav Megela, Slavomír Hyben, Gabriel Sütő)

Domov»Sportnet na východe»S letom sa v Humennom rozlúčili basketbalom pod holým nebom