HUMENNÉ. Humenský podchod ktorý spája ulice Staničná – Chemlonská bol ešte nedávno v havarijnom stave.
Pred štyrmi rokmi ho radnica rekonštruovala.
Odvtedy sa "naťahuje" s firmou, ktorá opravy realizovala.
Bol v havarijnom stave
Podchod pre peších prevzalo mesto od CHEMES, š.p. Humenné k 1. septembru 1994, odvtedy sa v ňom neurobila žiadna väčšia údržba.
"Podchod bol nebezpečný, ale aj špinavý a s rôznymi nápismi od sprejerov. To boli hlavné dôvody, prečo si nielen magistrát, ale hlavne Humenčania želali podchod zrekonštruovať," povedala Michaela Dochánová, špecialistka pre styk s verejnosťou na tlačovom referáte Mestského úradu v Humennom.
V roku 2013 si dala radnica, na základe odporučenia projektanta a stavebného dozoru, vypracovať statický posudok.
Podľa neho bol v podchode havarijný stav, vplyvom vody došlo k poklesu podložia objektu.
V máji 2013 sa pristúpilo k sanácii.
Sanačné práce pozostávali z injektáží.
Pomocou vrtov na potrebnom mieste horninového prostredia sa špeciálnou hmotou vyplnili póry, pukliny, trhliny a iné voľné priestory.
Po odstránení havarijného stavu a prebehla rekonštrukcia podchodu.
Opravený k ne-spokojnosti
V podchode pribudla nová elektroinštalácia, sedem kamier, osvetlenie, protišmyková podlaha a špeciálne polykarbonátové dosky s antigrafitovým povrchom.
Práve nové obloženie stien zaradilo humenský podchod medzi slovenské „unikáty“.
"Postupom času a vplyvom počasia sa však v zrekonštruovanom podchode začali odhaľovať záručné vady. Humenská radnica sa rozhodla konať a začiatkom septembra chystá druhú rekonštrukciu podchodu," priblížila Dochánová.
Podľa hovorkyne Mesto Humenné opakovane reklamovalo tieto vady diela, konkrétne deformácie polykarbonátových obkladových dosiek Saphir, ktoré vznikli z dôvodu nedostatočných, resp. úplne chýbajúcich dilatačných škár medzi doskami pri samotnej prirodzenej rozťažnosti materiálu.
Pôvodný zhotoviteľ však na výzvy nereagoval.
"V danom prípade si teda Mesto Humenné uplatnilo zo zmluvne dohodnutej ceny zádržné vo výške 12 769 eur, ktoré firme neboli vyplatené a budú môcť byť tak použité na odstránenie predmetných chýb v rekonštrukcii."
Urobia to iní
Podchod sa má opravovať už začiatkom septembra.
V zmysle zákona o verejnom obstarávaní bola tentokrát vybraná domáca firma.
Predpokladaná suma na opravu predstavuje až 29 940 eur.
"Celková skutočná hodnota zákazky bude neskôr vymáhaná právnou formou od právneho nástupcu spoločnosti BAUTEK, spol. s.r.o., nakoľko táto v roku 2016 zanikla v dôsledku zlúčenia," vysvetlila Dochánová.
V rámci opravy dôjde k demontáži a rezaniu dosiek Saphir po obvode, aby pri spätnom namontovaní vznikli dilatačné škáry potrebných rozmerov udávané výrobcom.
Dilatačné škáry budú neskôr riešené vo farbách mesta (žltá a modrá).
Celý technologický postup však musí najprv vybraný uchádzač odkonzultovať s dodávateľom dosiek a s investorom. Oprava obkladu stien a stropu podchodu by mala byť ukončená do 60 dní od začatia prác.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín