HUMENNÉ. Skupina tridsiatich mladých chlapcov a dievčat z rómskej osady Podskalka navštívila Osvienčim.
Netradičný výlet zorganizovalo Občianske združenie Únia rómskej telesnej výchovy a športu.
Zisťovali, ako sa žilo voľakedy
Na nevšedný zážitok z tábora smrti sa tínedžeri z Podskalky pripravovali vyše mesiaca.
„Na štyroch stretnutiach v osade sme pre nich pripravili prednášky z histórie a života Rómov. Oboznámili sme ich s výpoveďou jedného z najstarších obyvateľov osady, ktorú sme nachystali na výstavu o živote v osade. Mládež dostala úlohu na mobil nahrať spomienky svojich starých rodičov na to, ako sa v osade voľakedy žilo,“ hovorí Elena Cinová z občianskeho združenia.
Lepšie sa žije teraz, lebo nie je hlad
Dievčatá a chlapci vo veku od 14 do 21 rokov museli získané spomienky nielen prepísať, ale ich aj pred všetkými prečítať.
„Nie veľmi sa im do toho chcelo. Brzdou boli u niektorých veľmi nízke prezentačné schopnosti,“ vysvetľuje Cinová.
Spomienky povojnovej generácie obyvateľov osady boli rôznorodé.
„Asi v štyroch prípadoch vypovedali, že ešte v 70. rokoch minulého storočia vraj Rómovia nemohli kedykoľvek vstupovať do mesta, len vo vyhradenom čase. Bola to pre nás nová informácia. Na štandardnú otázku kedy sa žilo lepšie, či voľakedy alebo teraz, sme dostali aj jednu krásnu odpoveď - teraz, lebo nie je hlad,“ hovorí.
Deti a plynové komory
Exkurzia do Osvienčimu bola naplánovaná na začiatok augusta.
„Objednali sme si sprievodcu, ktorý sa vo výklade v slovenčine zameral na rómsky holokaust. V tábore bolo veľmi veľa ľudí, v barakoch dusno a horúco. Najsilnejší dojem na naše deti urobili plynové komory,“ približuje zážitky organizátorka projektu.
Hlboký dojem na mládežníkov zanechala aj forma výkladu.
„Sprievodca hral na city. Snažil sa opísať pocity ľudí, ktorí hrôzu zažívali na vlastnej koži. Bolo to náročné na psychiku. Aj v Birkenau,“ zdôrazňuje Cinová.
Hovorí, že niektorí účastníci zájazdu po prvýkrát sedeli v autobuse, cestovali do zahraničia, po diaľnici, či obedovali v reštaurácii.
Záverečné stretnutie s diskusiou o výmene zážitkov a poznatkov sa konalo už na domácej pôde.
Pomoc školákom
Elena Cinová je presvedčená o tom, že podobné aktivity sú pre deti a mládež veľmi prospešné.
Aj keď mnohé sú podmienené dostatkom finančných prostriedkov, pre niektoré stačí len nenáročná materiálna pomoc.
„Viem si predstaviť, že by nám sponzor pomohol zabezpečiť napríklad rôzny materiál na kreatívne ručné práce v zime. Netreba veľa a socializácia je pre deti veľmi potrebná,“ uzatvára.
Únia bude v spolupráci s Občianskym združením Róm Podskalky aj v toto školskom roku pokračovať v projekte zavádzania prvkov inkluzívneho vzdelávania. Prebieha na Základnej škole (ZŠ) Kudlovská.
Aktivisti sa zameriavajú na zabezpečovanie pravidelnej školskej dochádzky detí, na predchádzanie konfliktov, respektíve ich riešenie, na komunikáciu s rodičmi a pedagógmi.
Projekt sa od septembra rozširuje aj na ZŠ Koškovce, ktorú navštevuje veľa detí z osady v Zbudskom Dlhom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín