HUMENNÉ. Repliky vagónov, ktorými sa pred sto rokmi v prvej svetovej vojne prepravovali po Transsibírskej magistrále v Rusku československí legionári, mohli až do nedele obdivovali návštevníci na železničnej stanici v Humennom.
Nazreli sme do ich interiérov a teraz sa môžete spolu s nami vrátiť o niekoľko desaťročí späť.
Vrecká na gimnasťorkách

V krajčírskej dielni v jednom z vagónov legionárskeho vlaku sa šili, prešívali a upravovali uniformy.
„V roku 1914 si prví dobrovoľníci v Českej družine v Kyjeve obliekali uniformu vojakov ruskej cárskej armády. Jediným rozlišovacím znakom bola bielo-červená stužka po obvode čiapky, tzv. furažky,“ vysvetlil pri obhliadke Legiovlaku sprievodca a nadšenec vojenskej histórie Tomáš Rusek.
Legionári v roku 1916 už mali na ruských blúzach, gimnasťorkách, našité vrecká.
„Dávali si ich našívať, aby bola uniforma praktickejšia,“ hovorí.
Šabľa slúžila na dorozumievanie
Figurína v uniforme poručíka cárskej armády zviera v ruke šabľu.
„Mal ju pripnutú k opasku. Prvá vojna ale bola vojnou pušiek, guľometov a granátov a málokedy prišlo na súboj šabľami. Aj napriek tomu mala jedno praktické využitie. V bojovom virvare poslúžila dôstojníkovi ako signál. Hurjavk nemohol prekričať, preto dával povel do útoku šabľou. Dlhá nablýskaná vztýčená a na slnku sa lesknúca čepeľ šable určovala aj jeho smer,“ vysvetľuje Rusek.
Pred zimou sa vojaci museli chrániť sami
Pred pravou sibírskou zimou chránila legionárov špeciálna výbava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín