HUMENNÉ. Toto leto Mládežnícky parlament FreeMar predstavil verejnosti celkom desať životných príbehov Humenčanov, ktorých vypočuť si rozhodne stojí za to.
Už tretia séria stredajších podvečerných stretnutí pre tento rok vyvrcholila.
V komornej atmosfére a neformálnej nálade porozprávali Martina Dudová, zakladateľka kozmetickej značky, atlét Patrik Megela, umelkyňa Danka Kačurová a medovnikárka Iveta Buhajová.
Martina Dudová: O tomto som nesnívala
Mama ani nie ročnej dcérky sa len nedávno vrátila na rodnú hrudu z Košíc, kde istý čas žila.
Dnes vyrába vlastnú prírodnú kozmetiku. Keby vraj vedela, do čoho ide, asi by ani nezačala, ale našťastie nevedela.
"Nie je to iba o mne, pomáha mi celá rodina, takže by som to už dnes nazvala rodinnou firmou," hovorí Martina Dudová.
Bylinkársku tradíciu v ich rodine nečakajte, veci sa udiali v podstate náhodou.
Po strednej škole sa Martina rozhodla pre lekársku fakultu v Košiciach. Neskôr pokračovalo jej štúdium v oblasti chémie a vzdeláva sa dodnes.
"Som veľmi rada, že som zo štúdia dokázala vyťažiť to najlepšie a aplikovala to do praxe. Práve pri práci v chemickom laboratóriu sa často stretávam s nebezpečnými látkami. Ľudia ale nevedomky a dobrovoľne prichádzajú s nimi denne do kontaktu prostredníctvom kozmetiky, potravín, farbeného oblečenia, čistiacich prostriedkov v domácnosti. Rozhodla som sa obmedziť to aspoň tam, kde sa dá. Paradoxom teda je, že práve chémia ma priviedla k výrobe nechemických produktov," prezrádza mladá inžinierka.
Martina tvrdí, že kým hľadala to najlepšie pre seba, našla to aj pre svojich zákazníkov.
"Dávam si záležať na kvalite, je to čistá príroda, ale za dodržania prísnych noriem. Nie je to žiadna fabrika, prirovnala by som to skôr ku kuchyni."
Do svojej práce sa Martina zaľúbila a je presvedčená, že práve v tom je veľká časť jej úspechu. Mať rád to, čo robíš, je základným kameňom šťastia každého z nás.
"Pre mňa je krásny každý moment každého dňa. Robím, čo ma baví. Pracujem spolu s manželom, sme skvelý tím, mám okolo seba úžasnú rodinu a čoraz viac spokojných zákazníkov. Čo viac si môžem priať?"

Patrik Megela : Bez rodičov by som už nepretekal
Viacnásobný majster Slovenska, víťaz rôznych štátnych pretekov, skáče do diaľky, do výšky a posledný rok sa venuje aj disciplíne trojskok.
Mimoriadne skromný chalan disponuje obrovským športovým talentom. Už v dorasteneckom veku víťazí nad dospelými pretekármi.
Famózny atlét, zverenec trénera Mareka Lučku, stredoškolák Patrik Megela tvrdí, že školu pre šport nezanedbáva, ale jeho sociálny život občas dostáva zabrať. Trénuje aj desaťkrát za týždeň.
"Na východe máme iba jeden štadión, kde je 400-metrový ovál a vyhovuje na súťaže. Na tie tak zväčša musíme cestovať na stredné a západné Slovensko. Trénujeme doma na ZŠ Hrnčiarskej, alebo v Michalovciach," hovorí Patrik.
Tvrdí, že športovať sa dá všade, ak človek chce, ale podmienky sa v rôznych častiach republiky diametrálne líšia.
Aj napriek tomu, že atletika nemá v Humennom na ružiach ustlané, zostáva a spolu s trénerom sa snaží dostať zo seba maximum.
"Keby nebolo podpory mojej rodiny, už by som asi nepretekal. Hlavne finančne je to náročné. Prevažná časť nákladov je vo vlastnej réžii," priznáva.
Mladý športovec v posledných mesiacoch ale pribrzdil. Svalové zranenie ho obmedzilo v tréningu, vynechal dokonca niektoré preteky. Tri mesiace sa na výkone odrazia, do akej miery, ešte sám nevie.
"Už je to v poriadku. Teraz musím zistiť, čo je ešte vo mne. Idem to otestovať, preto ciele na tento rok už veľké nemám. Potrebujem hlavne dobehnúť svojich súperov a potom sa odraziť ďalej."
Na úspech Patrik recept nemá. Je presvedčený, že keď niečo chceš, choď a urob to. Nehľadaj výhovorky prečo nie, ale spôsob ako áno.
Tak, ako v športe, aj v živote ho posúva a motivuje viera v seba samého a ako tvrdí, aj hláška jeho trénera. "Nie je dôležité zúčastniť sa, ale vyhrať."

Danka a Iveta: Kus Slovenska v Indonézii
Priateľstvo sa zrodilo ešte počas stredoškolských liet, láska k umeniu a špeciálne slovenskému folklóru, ich spojila navždy.
Danka Kačurová je mamou štyroch synov a pracuje v štátnej správe. Vo voľnom čase hrá na husle vo viacerých hudobných telesách, maľuje, píše básne, ilustruje a sníva o tom, že raz možno vydá vlastnú knihu.
Iveta Buhajová má tri deti. Hovorí, že robila v živote všeličo, profesne sa ale najviac cíti byť sociálnou pracovníčkou. Aktuálne pomáha s rozbehom Občianskemu združeniu Dieťa do dlaní.
Srdcom folklóristka už 15 rokov pečie perníky. Z náhody, keď jej švagriná ponúkla receptna niečo, čo nikdy predtým neskúsila, sa stala záľuba. Dnes sú jej perníky na všetkých obývaných kontinentoch planéty. Ročne ich upečie a vyzdobí do tisícky. A stále podľa toho darovaného receptu.
"Slovák cestuje a chce do sveta niečo doniesť. Perník je dobrá voľba," hovorí Iveta.
Obidve dámy milujú folklór. "Hovorí sa, že milovať hodno len človeka, ale slovo mám rád v tomto prípade nevystihuje skutočnosť," zhodujú sa.
A ako sa dve kamarátky dostali do Indonézie?
"Výsledky práce našich rúk publikujeme na jednom internetovom portáli, tam si nás všimli a na pozvanie veľvyslanca Slovenskej republiky v Indonézii sme tam strávili 3 týždne."
Ako samé hovoria, vybrali si ich si preto, že sú také multifunkčné.
Na podujatí Destination Europe práve Humenčanky reprezentovali našu krajinu, učili miestnych ľudí zdobiť perníky, maľovali na tvár, hrali na husliach a samozrejme spievali. To všetko v ručne vyšívaných autentických krojoch, ktoré boli priam magnetom záujmu.
"Keď môžem, pomôžem a keď nemôžem pomôcť, aspoň neubližuje," hovorí o svojom životnom motte Iveta Buhajová, pretože debata s každým z hostí sa končí práve takto.
"Ak človek povie, že nevládze, je ešte len v polovici svojich možností," vyznáva sa zo svojho životného kréda Danka Kačurová.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín