KOCHANOVCE. Zelená strecha na prístavbe kochanovského stacionára je prvou v regióne.
„Sledujeme súčasné trendy doma i vo svete, chceme pomôcť sebe aj prírode,“ hovorí starosta Kochanoviec Miroslav Porochnavý (Most - Híd, OKS, Konzervatívni demokrati Slovenska, Náš kraj).
Rastliny pokryjú celú strechu
Ako vyštudovaný lesník má blízky vzťah k prírode.
„Vidíme, ako sú informačné kanály a sociálne siete plné videí a obrázkov povodní a škôd, ktoré veľká voda napácha. Zelená strecha je naším prínosom k šetrnému správaniu sa k prírode,“ vysvetľuje dôvod, prečo sa s poslancami rozhodli na prístavbe obecného stacionára urobiť zelenú strechu.
Namiesto klasickej strešnej krytiny na ploche približne 140 metrov štvorcových uložili špeciálny substrát, v ktorom rastú rastliny.
„Podstatou je, že dažďová voda sa udrží na streche a vyživuje zasadené rastliny. Tie ju potom pomaly odparia cez listy späť do prírody. Do odkvapového systému stečie len prebytočná voda,“ objasňuje.
Prízemné popínavé rastliny postupne pokryjú celú strechu.

V lete chladno, v zime teplo
Zelená strecha má viacero prínosov. Ekologických i ekonomických.
„Voda neodtečie zo strechy preč do kanalizácie a nepripojí sa k povodňovej vlne, ktorá ju ženie dolu krajinou. Zdržíme ju v chotári. Vtedy dokážeme zabrániť povodniam,“ hovorí Porochnavý.
Druhou výhodou je pozitívny vplyv na klímu v budove.
„V lete je vo vnútri príjemne chladno, v zime udrží teplo,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín