HUMENNÉ. Pre okres Humenné predpovedajú meteorológovia na najbližšie dni tropické teploty blížiace sa k 40 °C. Vydané sú výstrahy až 2. stupňa pred horúčavami.
Humenská radnica nepodceňuje blížiace sa obrovské horúčavy, ktorých intenzita je aj na toto ročné obdobie vysoká. Priemerná teplota v nasledujúcich dňoch môže totiž dosiahnuť o 8 - 10 stupňov viac, ako je to bežné na začiatku augusta.
V spolupráci s Technickými službami mesta Humenné má pripravených viacero možností, ako sa dá schladiť.
"Počas týchto horúcich dní máme pripravenú cisternu, ktorá bude pravidelne chodiť polievať chodníky a cestu na pešej zóne v meste, priľahlé parkoviská, Kukorelliho a Štefánikovu ulicu, ako aj Južné námestie," informovala Michaela Dochánová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.
Na pešej zóne budú pre verejnosť prístupné dva hydranty. Návštevníci centra mesta sa tam budú môcť ovlažiť.
„Návštevníci centra mesta si tam budú môcť umyť ruky alebo tvár, alebo sa inak ovlažiť,“ zdôraznila Dochánová.
Voda netečie
Z fontánky na Južnom námestí sa však vody nenapijete.
„Stojan s pitnou vodou je odstavený z dôvodu opakovaného poškodenia a znefunkčnenia vandalmi,“ dodala.
"Operatívne budeme vedieť zariadiť aj kropenie ďalších ulíc v meste v prípade, ak tam napríklad bude vysoká prašnosť," zdôraznila Dochánová.

Pomáhajú aj červenokrižiaci
V utorok (1.8.) a aj po ďalšie dni, tak ako každoročne, zabezpečuje Slovensky Červený kríž v Humennom v priestoroch polikliniky pitný režim pre starších a chorých občanov, ktorí navštívili toto zariadenie.
Dobrovoľníci vyzývajú všetkých, aby v týchto extrémnych horúčavách dodržiavali dostatočný prísun tekutín.
"Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká," varujú odborníci aj záchranári.

Počasie zvyšuje výdavky samospráv
"Počasie má svoj podiel na výdavkoch samospráv počas extrémov, či už v zimnom období, alebo tak ako teraz, v priebehu tropických letných dní," hovorí Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska.
Tuhé zimy podľa Kaliňáka zvyšujú výdavky na zimnú údržbu ciest, chodníkov i verejných priestranstiev, ale aj na vykurovanie verejných budov.
Tropické teploty počas leta pre zmenu zvyšujú výdavky napríklad na kropenie ciest, znižovanie prašnosti a zvlhčovanie vzduchu.
Pozornosť sústreďujú aj na zavlažovanie parkov a kvetinových záhonov, pričom postupne sa na verejných priestranstvách osádzajú aj rozprašovače vody.
"Niektoré mestá a obce na letné horúčavy reagujú zvyšovaním pitného režimu pre seniorov vo svojich sociálnych zariadeniach, zvyšujú monitoring kontroly obecných lesov z dôvodu rizika požiarov. Okrem toho upravujú aj úradné hodiny, keď vo vzťahu k zamestnancom mestských a obecných úradov sledujú povinnosti zamestnávateľa vyplývajúce zo Zákonníka práce," povedal Kaliňák.

Náročná bola aj zima
Humenčanov trápi nielen leto, ale potrápila ich aj tohtoročná zima.
"V tejto sezóne sme na zimnú údržbu minuli celkovo 31 800 eur, pretože bola neobvykle dlhá a tuhá zima a mráz. Predstavuje to približne trikrát viac financií oproti minulej sezóne," povedala Dochánová.
Práve táto zima spôsobila snehovú kalamitu, ktorá tu nebola posledných 66 rokov, a preto bolo potrebné vynaložiť oveľa viac nákladov a techniky na odpratávanie snehu z hlavných cestných ťahov, ciest smerujúcich na sídliská či k záchranným zložkám a k nemocniciam.
"V rámci techniky bol použitý vozový park Technických služieb mesta Humenné, posypové vozidlá, traktory s odhŕňačmi, nákladné autá, nakladač, viacúčelové vozidlo, ale na pomoc boli privolané aj externé firmy so svojou technikou, ktoré vyšli mestu v ústrety a pomáhali pri odhrnutí snehovej kalamity bezodplatne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín