HUMENNÉ. Izba Márie Terézie je jednou zo štyroch maľovaných miestností, ktoré sa nachádzajú v drugetovskom zámku v Humennom.
Pre verejnosť je v tomto roku o to zaujímavejšia, že si pripomína 300. výročie od narodenia tejto najvýznamnejšej panovníčky svojej doby.
Ako informovala historička Vihorlatského múzea v Humennom Zuzana Koščová, všetky štyri miestnosti dal v zámku zhotoviť Štefan XIV. Csáky.
Izba Márie Terézie bola zriadená pravdepodobne v roku 1773, čo dokladujú niektoré historické udalosti vyobrazené na nástenných maľbách.

Ako vyzerá izba?
Ide o spojovaciu miestnosť, ktorá je osemuholníkového, tzv. oktogonálneho tvaru a predstavuje komunikačný uzol medzi priestormi prízemia západného krídla zámku.
Plochy stien sú celé pokryté maľovaným iluzívnym ornamentom a figurálnymi kompozíciami.
V rohoch stien sú skryté výklenky so vstavanými skriňami. Ich jednokrídlové dvere sú potiahnuté plátnom a plochu zdobí iluzívny rám pre portrét.
"Nad dverami sú pozdĺžne kazety s figurálnymi motívmi korunovačných a slávnostných sprievodov cisára Jozefa II., pápeža Klementa IV., Františka Lotrinského a Márie Terézie," priblížila historička.
Na strope je vyobrazená Mária Terézia spolu so synom Jozefom II. "Ide o triumfálny príchod do mesta," skonštatovala Koščová.
Koncept zachovanej iluzívnej výzdoby jednotlivých miestností humenského zámku zodpovedá podľa jej slov dobovým módnym vplyvom, predovšetkým tradičnej rodovej vernosti uhorskému právu a cisárskemu majestátu.
Fakty
Mária Terézia sa narodila 13. mája v roku 1717 vo Viedni.
Keď v roku 1740 jej otec cisár Karol VI. umrel bez mužského potomka, na základe pragmatickej sankcie sa mohla ujať vlády.
Rímsko-nemecká cisárovná a rakúska arcivojvodkyňa a uhorská a česká kráľovná je jednou z najvýznamnejších osobností z dynastie Habsburgovcov.
Jej panovanie sa významnou mierou zapísalo do politických, hospodárskych i kultúrnych dejín ako tereziánska epocha.
Zomrela 29. novembra 1780.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín