HUMENNÉ. Návštevníci skanzenu Vihorlatského múzea v Humennom môžu od nedele do 14. júla sledovať pri práci umelcov, ktorí prijali pozvanie na 13. ročník medzinárodného výtvarného plenéru Insita 2017.
Záujemcovia majú možnosť zúčastniť sa v rámci prehliadky skanzenu tvorivého procesu insitných umelcov, medzi ktorými sú maliari a rezbári.
Desať tvorcov
Do Humenného prišlo desať tvorcov z Česka, Poľska, Srbska, Ukrajiny a traja domáci umelci.
Pracovníčka Vihorlatského múzea Jana Fedičová informovala, že časť diel vytvorených na plenéri sa stane súčasťou zbierkového fondu Vihorlatského múzea.
Doteraz sa na Insite zúčastnilo vyše 160 umelcov z takmer desiatich európskych krajín.
"Insitná tvorba je nezávislá na výtvarných trendoch a výpoveď tvorcov vo vzťahu k realite je osobitým vyjadrením každého umelca. Je neopakovateľným a výnimočným tlmočením pocitov so znakmi nevtieravej, láskavej a nežnej imaginácie, vloženej do dreva, hliny, kameňa, skla a farieb," uviedla Fedičová.
Projekt uchovávania a rozvíjania insitného umenia a tradičnej ľudovej tvorby vo Vihorlatskom múzeu v Humennom s medzinárodným zastúpením v tomto ročníku podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Národné osvetové centrum Bratislava a Prešovský samosprávny kraj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín