HUMENNÉ. Na pomoc tým rodinám, ktorým narodenie dieťaťa neprinesie len radosť, vzniklo v Humennom občianske združenie Dieťa do dlaní.
Zakladateľkou a dušou združenia je Humenčanka Danka Pavlíková, mama dnes takmer trojročného Matúška, ktorý sa narodil s pôrodou váhou len 420 gramov.
Ročne sa na Slovenku rodí 300 detí s extrémnou nezrelosťou, čiže pod 1 000 gramov.
Tento počet sa z roka na rok neustále zvyšuje.
Pomoc neodmietnu nikomu
"Chceme pôsobiť prioritne pre okresy Snina a Humenné, ale neodmietneme pomoc komukoľvek, kto ju bude potrebovať," hovorí Danka.
Pomáhať má v pláne rodinám, ktorým sa narodilo dieťa predčasne, alebo ťažko choré, prípadne o dieťatko prišli.
Včasnou intervenciou poskytne rodine podporu, potrebné informácie a kontakty na odborníkov a bude ju sprevádzať, aby túto ťažkú životnú situáciu rodičia zvládli a dieťatko čo najlepšie prosperovalo.
Z vlastnej skúsenosti
Pavlíková neteoretizuje, v živote si už sama prešla kadečím.
„Matúško je vlastne naše tretie dieťa. O prvé sme prišli v deviatom týždni, o Ondrejka v 24. týždni tehotenstva. Lekári hovorili o potrate, ale pre nás to bol náš syn. Mala som vysoký krvný tlak a tehotenstvo museli lekári ukončiť, aby sme obaja neprišli o život. Vďaka Bohu a vďaka lekárskej a zdravotníckej starostlivosti sme si ho po štyroch mesiacoch strávených v nemocnici odniesli domov."
Dnes aj napriek všetkým peripetiám šťastná mama tvrdí, že o jej dieťatko, tak ako aj o mnohé iné, bolo príkladne postarané, ale rodičom chýbala v tomto ťažkom období podpora, povzbudenie, pochopenie.
Sami bojovali s obavami a so strachom, čo bude ďalej.
Nebol tam nikto, kto by prišiel a povedal, aj my sme si tým prešli, chápeme vás, sme tu pre vás.
Potrebujú vedieť, že v tom nie sú sami
"V tomto období som častejšie stretávala aj rodičov, ktorých deti sú zdravotne znevýhodnené, videla som, ako sa boja o ich budúcnosť, ako sa im snažia pomôcť, aby sa o seba vedeli v budúcnosti postarať. Stretávala som aj tých, ktorým dieťatko zomrelo preto, že bolo predčasne narodené s vážnymi zdravotnými problémami alebo zomrelo pri pôrode."
Práve to, čo sama prežila a čo si prežili mnohí iní, ju priviedlo k myšlienke pomôcť tým, ktorí prežívajú podobné ťažké obdobie.
„Náš Matúško je dieťaťom Božieho milosrdenstva. Keby nebolo božej vôle, nebol by tu dnes medzi nami," hovorí žena s veľkým srdcom.
Patrónom je Lýdia Eckhardt
OZ Dieťa do dlaní získalo hneď vo svojich začiatkoch aj hviezdnu patrónku.
Módna návrhárka, Humenčanka Lýdia Eckhardt sa tejto úlohy vďačne ujala.
Sprostredkovateľkou vzájomnej spolupráce je jej mama Anna Surová.
"Ja som sa pre túto myšlienku nadchla hneď, ako ma Danka oslovila a Lýdia tiež nezaváhala. Verím, že už aj akákoľvek morálna pomoc pre takéto rodiny je veľmi vzácna. Tých problémov, ktoré prídu s takýmto bábätkom, je veľmi, veľmi veľa. Kiežby sa podarilo aspoň trochu ich zmierniť," povedala Anna Surová.
Maľovali s láskou
Predstavenie občianskeho združenia verejnosti bolo spojené s predajnou výstavou, ktorej výťažok je určený na jeho rozbeh.
"Veľmi sa teším, že môžeme byť pri zrode takejto krásnej myšlienky. Nie sme profesionálne umelkyne, ale v každom obraze je kus lásky, s ktorou sme ho maľovali, aby sme pomohli dobrej veci," povedala členka OZ Podvihorlatská paleta Alica Prušová.
Hand made výrobkami z vlastnej dielne prispeli aj ďalšie dobrovoľníčky.
Výstava vo Vihorlatskej knižnici potrvá do 7. júla.
"Dúfam, že sa obrazy budú predávať, lebo tento ušľachtilý cieľ si to zaslúži a my sme pripravené namaľovať ďalšie, keď bude treba," zdôraznila Prušová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín