HOSTOVICE. Kosatec sibírsky (Iris sibirica), ktorého najpočetnejšia populácia na Slovensku sa nachádza na Hostovických lúkach v Sninskom okrese, začína v týchto dňoch odkvitať.
Záujemcovia tak majú poslednú šancu v tomto roku vidieť do fialova sfarbenú prírodu v tejto oblasti.
Kosatec sibírsky je druhom národného významu a je uvedený aj v Červenom zozname rastlín a živočíchov Slovenska ako druh zraniteľný.
"V súčasnosti je populácia kosatca vo veľmi dobrom stave, a to aj vďaka riadenému manažmentu neďalekého družstva, ktoré lúku užíva. V rezervácii je v trojročných cykloch vykosená vždy časť porastu po odkvitnutí kosatca. Manažment sme za tie roky na zachovanie kosatca na lokalite nastavili a pokiaľ sa neudeje nič radikálne s prírodnými podmienkami, je možné túto kvitnúcu nádheru pozorovať vždy na prelome mája a júna," uviedla Anna Macková zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty v Medzilaborciach.
Vytvoria chránený areál
Nie v hojnom počte sa šíri aj mimo územia rezervácie.
Súčasná rozloha prírodnej rezervácie (PR) Hostovické lúky predstavuje 4,68 hektára (ha).
V roku 2004 sa stala súčasťou územia európskeho významu Hostovické lúky s výmerou 13,49 ha.
"Pričlenená časť má v súčasnosti druhý stupeň územnej ochrany a v rezervácii platí štvrtý stupeň ochrany," priblížila Macková s tým, že v nadchádzajúcom období čaká územie proces vyhlásenia do národnej kategórie chránených území.
"Potom bude mať plocha s výmerou 13,49 ha názov Chránený areál Hostovické lúky," doplnila.
Za jeden kus vyše 50 eur
Spoločenská hodnota kosatca sibírskeho predstavuje 51 eur, pričom sa môže navýšiť aj o 300 percent, pokiaľ je kosatec trhaný v chránenom území.
"V rezervácii pracovníci Štátnej ochrany prírody SR zaznamenali v týchto dňoch zošliapané plochy a stopy po návšteve nedisciplinovaných ľudí, ktorí napriek upozorneniam na informačných tabuliach vstupujú do rezervácie, napriek zákazu s cieľom fotiť sa," spomenula Macková s tým, že úmyselné poškodzovanie kosatca sibírskeho je trestné.
Na Hostovických lúkach možno okrem rastlín pozorovať i chránené zvieratá. Pred dvoma rokmi sa tu objavilo päť poľských zubrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín