HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum vyhodnotilo v zámku krajské kolo celoslovenskej postupovej súťaže neprofesionálnych umelcov Výtvarné spektrum 2017.
Do aktuálneho 54. ročníka súťaže sa v Prešovskom kraji zapojilo 63 autorov vo veku od 15 do 60 rokov z okresov Humenné, Vranov nad Topľou, Svidník, Stropkov, Prešov, Poprad, Kežmarok a Levoča. Poslali spolu 143 výtvarných prác.
Približne jedna tretina autorov súťažila po prvýkrát.
Symbolické číslo
Na výstavu v priestoroch humenského zámku vybrala odborná porota 78 malieb a plastík od 45 autorov.
Počet autorov nie je náhodný.
„Súvisí s rokom 1945, kedy bolo zadefinovaný výtvarný štýl art brut. Incioval ho známy francúzsky umelec, výtvarník, grafik, maliar, sochár, teoretik Jean Dubuffet. Venoval sa neprofesionálnej výtvarnej tvorbe, aj detí, aj ľudí so zdravotnými problémami. Ľudí nepoškvrnených vzdelávacím systémom v oblasti výtvarného umenia,“ zdôraznila na vernisáži a odovzdávaní cien predsedníčka poroty Eva Tkáčiková, stredoškolská pedagogička a intermediálna umelkyńa.
Porota ocenila v prvom rade úprimnosť, spontánosť autorskej výpovede, tvorenie „zo srdca“.
„Snažili sme sa vybrať jedinečnosť, to čo sa neopakuje, čo sa vymyká všednosti, čo je autentické,“ zdôraznila.
Prevládla klasika
Autori najčastejšie siahli po maľbe, grafike a soche, zriedkavejšie po kombinovaných technikách a ojedinele po počítačovej grafike.
„Aktuálna kolekcia má po formálnej stránke klasický nádych. Zásahy do počítačového média možno autorom dajú nové možnosti ako by sa mohli vyjadriť. Mohli by siahnuť po pohybe, svetle vo forme performancií, zápiskov. Výtvarne by sa dalo pracovať napríklad aj so zvukom, v prírode,“ vysvetlila Tkáčiková.
„Inšpirujete sa, vyskúšajte niečo nové, čo ste ešte nikdy doposiaľ neskúšali. Otvorte sa novým možnostiam v obsahu i forme,“ odkázala autorom.
Insita bola hodnotná
Z jednotlivých kategórií najvýraznejšie vynikla insitná tvorba. Ako v jedinej boli zastúpené aj sochárske diela.
Porota v nej ocenila až troch autorov Humenčanku Emíliu Muličákovú, Martina Orlíka z Vranova nad Topľou a Antona Budzáka z Popradu.
V najmladšej kategórii autorov do 25 rokov ceny získali Adam Vasko zo Stropkova a Ivana Čolláková z Hanušoviec nad Topľou.
Spomedzi autorov od 25 do 60 rokov porota ocenila Ondreja Ruttkaya zo Spišského Bystrého a Humenčana Mariána Kusika za patinované asambláže. Čestné uznanie v tejto kategórii pripadlo aj Milanovi Mihaľkovi ml. z Humenného.
Z najstarších autorov porotu zaujali Pavel Mochnacký zo Svidníka a Július Kováč z Kvetnice.
Zľakol sa cestovania
Hlavnú cenu získal Popradčan Milan Bocko, rodák z Važca, za drevené plastiky.
Kreslenie ho bavilo už na základnej škole. „Po skončení základnej školy ma Chemosvit odporúčal na polygrafiu do Bratislavy. Zľakol som sa cestovania, tak som sa dal na strojárinu,“ povedal.
„Raz otec zrezal na záhrade lipu. Obyčajným nožíkom som z nej vyrezal tri figúrky, dal som ich na okresnú súťaž a začal som vyrezávať z dreva. Už je to 40 rokov,“ dodal ocenený autor.
Venuje sa tiež olejomaľbe, vyrába trojprackové opasky z kože, gravítruje valašky, maľuje olejovými farbami taniere.
Výstava v humenskom zámku potrvá do 30. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín