HUMENNÉ, JASENOV. Na ihrisku v Jasenove odprezentoval Územný spolok Slovenského Červeného kríža (SČK) v Humennom svoju činnosť.
Verejnosti ako novinku dobrovoľníci predstavili Školu na kolesách a Humanitárnu jednotku.
Škola na kolesách je splnený sen
Sedem rokov krok po kroku pridávali do budúcej školy na kolesách pomôcky.
Koncom minulého roka sa im podarilo vďaka podpore ministerstva vnútra doplniť posledné veci a tak ju 2. júna predstavili verejnosti a uviedli do života.
"Dojazd sanitky je okolo 10 minút, ale už po 3 minútach v bezvedomí odumiera ľudský mozog. Ľudia zomierajú nie preto, že príde neskoro sanitka, ale že im nebola včas poskytnutá prvá pomoc," hovorí Silvia Knapiková, riaditeľka Územného spolku SČK v Humennom.
Práve do tých najvzdialenejších obcí regiónu prichádzajú červenokrižiaci školiť malých i veľkých, aby dokázali v prípade potreby poskytnúť aspoň tú najzákladnejšiu prvú pomoc.
"Je to akýsi trenažér, presne navodí situáciu, keď človek nedýcha."
Mladí ľudia zo SČK aj v Jasenove počas jedného predpoludnia odprednášali problematiku asi 200 deťom, aktívne spolupracujú na všetkých projektoch územného spolku, zapájajú sa do súťaží.
"Mám v nich absolútnu oporu a sú nádejou, že naše poslanie učiť, aby učili ďalších, sa napĺňa," povedala riaditeľka.
Humanitárna jednotka v stave pohotovosti
Vyhrievaný a osvetlený stan, v ňom 10 lôžok, 10 profesionálnych brašní s potrebným vybavením, k tomu zateplené uniformy.
V prípade mimoriadnej situácie takto vedia vyškolení ľudia poskytnúť akúkoľvek pomoc.
"Som členkou krízového štábu v meste. Ak by k niečomu došlo, sme okamžite pripravení ísť pomáhať. Náš rádius je Humenné, Medzilaborce, ale sme schopní zasiahnuť kdekoľvek na Slovensku, aj v nedostupnom teréne, keďže súčasťou jednotky sú aj elektrocentrály," vysvetlila Knapiková.
Humenčania medzi prvými
Humanitárne jednotky by mali postupne byť v každom okresnom meste.
Záujem verejnosti a dobrovoľníkov je veľmi veľký.
"My vieme v prípade krízovej situácie zaškoliť aj takých ľudí, ktorí nemali dovtedy s našou organizáciou vôbec nič. Roztiahneme Školu na kolesách, dáme im základné informácie podľa Kódexu dobrovoľníka SČK a môžu pomáhať."
Jednotka stála 30 tisíc eur, prispelo ministerstvo vnútra, spoluúčasť Humenčania vykryli z vlastnej finančnej zbierky.
Príprava projektu trvala tri mesiace.
"Bol to štós papierov, kde sme museli dokázať, že toto budeme robiť a že toto vieme tomuto štátu ponúknuť."
Knapiková dúfa, že nikdy nenastane situácia, aby spolu s kolegami museli stan humanitárnej jednotky roztiahnuť pri inej príležitosti, ako len prezentačne.
"Kiežby nikdy nič, ale keby predsa len niečo, sme pripravení," uzavrela.
Požehnal ich kňaz
Nielen nové prírastky do rodiny červenokrižiakov, ale aj vozový park požehnal pri tejto príležitosti rímskokatolícky kňaz Jozef Kozák.
"Myslíte nielen na seba, ale vaša práca, ktorá je častokrát skrytá, je prejavom veľkej lásky a dobrého srdca. Prajem vám, aby sa vám stávalo to, čo robíte vy. Aby ste stretávali ľudí, ktorí vám budú ochotní pomôcť," povedal duchovný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín