HUMENNÉ. Všetky múzejné expozície, výstavy a podujatia v objekte renesančného zámku a v areáli skanzenu, čakajú v nedeľu 21. mája na návštevníkov Vihorlatského múzea v Humennom.
Už po 31. raz sa tak stane v rámci osláv Medzinárodného dňa múzeí, ktoré majú podľa humenských múzejníkov pripomenúť ich prácu, význam kultúrneho dedičstva pre súčasnosť a dôležitosť jeho poznania a ochrany pre budúcnosť.
Ako informovala Jana Fedičová z Vihorlatského múzea v Humennom, podujatie sa začne v nedeľu o 14.00.
Počas prehliadky zámku otvorí múzeum návštevníkom obnovené unikátne priestory umelecko-historickej expozície s pôvodným mobiliárom, bytovými doplnkami, umeleckými predmetmi s bohatou obrazovou zbierkou portrétov majiteľov zámku a ich priaznivcov z obdobia 17. – 20. storočia.
„Zaujímavosťou expozície budú vystavené veľkorozmerné fotografie pôvodných zámockých komnát z obdobia konca 19. storočia,“ prezradila Fedičová.

O živote Márie Terézie
Ľudia si môžu pripomenúť aj 300. výročie narodenia najvýznamnejšej panovníčky svojej doby – Márie Terézie, ktorá sa narodila 13. mája v roku 1717 vo Viedni.
Plným titulom bola cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska.
Ako pripomienka významnej panovníčky sa v priestoroch umelecko-historickej expozície nachádza izba Márie Terézie. Túto, ako aj ďalšie tri maľované miestnosti, dal v zámku zhotoviť Štefan XIV. Csáky.
Izba Márie Terézie je prechodová miestnosť s oktogonálnym pôdorysom, ktorá predstavuje akýsi komunikačný uzol medzi priestormi prízemia západného krídla zámku. Maliarska výzdoba miestnosti vznikla pravdepodobne okolo roku 1773.
„Nasvedčujú tomu viaceré historické fakty, ktoré sú zachytené na nástenných maľbách,“ uviedla historička múzea Zuzana Koščová.

Ďalšie zaujímavosti
Štyri izby s iluzívnymi nástennými maľbami, výnimočné svojou ikonografiou, zachovalosťou a históriou vzniku, predstavujú európsky unikát humenského zámku.
Súčasťou jeho prehliadky je aj expozícia v pôvodných priestoroch zámockej kaplnky zo 17. storočia a prírodovedná expozícia na ploche vyše tristo metrov štvorcových.
V galerijných priestoroch zámku budú k videniu dve novootvorené výstavy – Krása porcelánu, prezentujúca vyše dvesto kusov exponátov svetoznámych značiek a výstava pastelov portrétistky Márie Cingelovej pod názvom Pohľady do neznáma.
„Objektom záujmu bude zaiste aj samotná architektúra zámku, ktorá po minuloročnej rekonštrukcii odhalila mnohé, dosiaľ nepoznané historické zaujímavosti,“ dodala Fedičová.
Bohoslužba v kostolíku z roku 1864
Areál skanzenu ponúkne návrat do dedinského života návštevou objektov ľudovej architektúry s tradičným zariadením, remeselnými nástrojmi a výrobkami.
V kostolíku sv. Michala Archanjela z roku 1864 s pôvodným barokovým ikonostasom z polovice 18. storočia sa už tradične uskutoční pravoslávna bohoslužba.
Autentickosť dedinského prostredia doplnia ukážky domácich a zahraničných ľudových remeselníkov ako sú kováči, tkáčky, paličkárky, drotári, či drevorezbári.
Pripravená bude aj rekreačná jazda na koňoch a bohatý kultúrny program, v ktorom sa predstavia folklórne súbory z regiónu.
Program celého podujatia v podvečerných hodinách ukončí na nádvorí zámku koncert mužskej speváckej skupiny Rusinija z Humenného.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín