Vihorlatské múzeum v Humennom sa nachádza v objekte renesančného múzea.
Architektúra zámku prešla minulý rok rekonštrukciou, ktorá odhalila mnohé zaujímavé historické zaujímavosti.
Vihorlatské múzeum obsahuje rozsiahle množstvo exponátov a zaujímavostí.
Pýšiť sa však môže európskym unikátom humenského zámku – štyri izby s iluzívnymi nástennými maľbami, výnimočné svojou ikonografiou, zachovalosťou a históriou vzniku.
„Súčasťou prehliadky zámku je sakrálna expozícia v pôvodných priestoroch zámockej kaplnky zo 17. storočia a prírodovedná expozícia na ploche vyše tristo metrov štvorcových.
Zároveň ponúkame v galerijných priestoroch zámku dve výstavy – Krása porcelánu, prezentujúca vyše dvesto kusov exponátov svetoznámych značiek a výstavu pastelov portrétistky Márie Cingelovej pod názvom Pohľady do neznáma,“ prezradila Jana Fedičová z Vihorlatského múzea.
Areál skanzenu ponúka romantický návrat do dedinského života návštevou objektov ľudovej bytovej a hospodárskej architektúry s tradičným zariadením, remeselnými nástrojmi a výrobkami.
Nachádza sa tu tiež kostolík sv. Michala Archanjela z roku 1864 s pôvodným barokovým ikonostasom z polovice 18. storočia.
Noc múzeí a galérií vo Vihorlatskom múzeu
Dňa 21. mája 2017 so začiatkom o 14. hodine ponúka Vihorlatské múzeum svojim návštevníkom všetky múzejné expozície, výstavy a pripravené podujatia – v objekte renesančného zámku (sídle Vihorlatského múzea) a v areáli skanzenu.
Počas prehliadky zámku otvárame návštevníkom obnovené unikátne priestory umelecko-historickej expozície s pôvodným mobiliárom, bytovými doplnkami, umeleckými predmetmi s bohatou obrazovou zbierkou portrétov majiteľov zámku a ich priaznivcov z obdobia 17. – 20. storočia.
Zaujímavosťou expozície budú vystavené veľkorozmerné fotografie pôvodných zámockých komnát z obdobia konca 19. storočia.Areál skanzenu ponúka romantický návrat do dedinského života návštevou objektov ľudovej bytovej a hospodárskej architektúry s tradičným zariadením, remeselnými nástrojmi a výrobkami.
V kostolíku sv. Michala Archanjela z roku 1864 s pôvodným barokovým ikonostasom z polovice 18. storočia sa už tradične uskutoční pravoslávna bohoslužba.
Autentickosť dedinského prostredia doplnia ukážky domácich a zahraničných ľudových remeselníkov (kováči, tkáčky, paličkárky, drotári, drevorezbári), rekreačná jazda na koňoch a bohatý kultúrny program, v ktorom sa predstavia folklórne súbory z regiónu.
Program celého podujatia v podvečerných hodinách so začiatkom o 18.30 hod. ukončí na nádvorí zámku pôsobivý koncert mužskej speváckej skupiny Rusinija z Humenného.
Článok vyšiel v týždenníku MY na východnom Slovensku č. 19, v predaji od 16. 5. do 22. 5. 2017.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín