SNINA. Turisti, ktorí prichádzajú do Národného parku (NP) Poloniny, nájdu v objektoch mäkkého turizmu potrebné informácie o území.
Nachádzať sa budú v siedmich obciach Sninského okresu.
Vytvorené budú v rámci cezhraničného projektu partnerov z viacerých krajín. Jeho názov je Ochrana prírody ako príležitosť pre regionálny rozvoj a hlavným cieľom podpora turizmu.
"Projekt bol realizovaný priamo v jednotlivých oblastiach, a to v Užanskom národnom prírodnom parku, v Národnom parku Poloniny, trochu aj v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat," uviedol manažér projektu Jozef Balko pri príležitosti záverečnej konferencie k projektu.
Realizovaných bolo v rámci neho množstvo aktivít, ktoré by mohol turista pri ich návšteve pocítiť.
Vyškolení boli aj tzv. stakeholderi, ktorí majú za úlohu prilákať návštevníkov do týchto území. V tomto prípade to boli starostovia, ktorí podľa Balka získavali skúsenosti v Nórsku.
Budú stále otvorené
Jednou z hlavných aktivít projektu je aj výstavba objektov mäkkého turizmu. Tie budú stále otvorené a turista sa v nich stretne s propagačnými materiálmi či turistickou mapou.
"V NP Poloniny okrem prírodných hodnôt máme aj kultúrne pamiatky, rôzne historické zaujímavosti, o ktorých sa prakticky nevie, alebo o nich vie len určitá skupina ľudí, ktorá sa o ne zaujíma. Keď poskytneme návštevníkovi informáciu o týchto zaujímavostiach, tak vtedy vieme spropagovať toto územie a pritiahnuť sem ešte viac ľudí," vysvetlil riaditeľ Správy NP Poloniny v Stakčíne Mário Perinaj.
Okrem Karpatských bukových pralesov sa tam podľa jeho slov nachádzajú aj ďalšie zaujímavosti, ako sú napr. karpatské drevené cerkvi, zubry žijúce vo voľnej prírode, cesta Porta Rusica spájajúca Poľsko a Slovensko, ale aj vojenské cintoríny.
"Málokto napr. vie, že v obci Ulič je ropný prameň, ktorý tam vyviera," spomenul.
Ako ďalej uviedol, v Poloninách chcú rozvíjať mäkký turizmus a zameriavať sa na záujmové skupiny, ako sú napr. rodiny s deťmi, školy alebo dobrodruhovia.
"Cieľom je prilákať ľudí, ktorí majú seriózny záujem navštíviť zachovanú prírodu," doplnil.
Vyčerpali 707-tisíc eur
Ako uviedol Ladislav Ladomirjak, starosta obce Zboj a predseda Spoločenstva obcí mikroregiónu Uličskej doliny (SOMUD), jedným z cieľov projektu bolo, aby pomohli domácim výrobcom, aby sa mohli prezentovať.
Podľa jeho ďalších slov aj uvedené objekty mäkkého turizmu budú slúžiť na to, aby v nich napr. miestny výrobca medu vedel predstaviť svoj produkt a turista mohol z územia aj s niečím odísť.
V tejto súvislosti dodal, že rozmýšľajú aj nad vlastnou značkou Polonín.
Projekt získal podporu z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programovej oblasti Cezhraničná spolupráca.
Podľa Balka mal trvať dva roky, začali však neskôr. Z pôvodného projektového grantu viac ako 890-tisíc eur tak vyčerpajú približne 707-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín