HUMENNÉ. Výrobca umelých vlákien akciová spoločnosť Nexis Fibers, a.s., je v reštrukturalizácii.
Na nedávnej schôdzi veriteľov, ktorá mala rozhodnúť o reštrukturalizačnom pláne spoločnosti, upozornil predseda predstavenstva Milan Pršanec na hrozbu odpojenia energií zo strany Chemesu.
Ten hovorí o nelegálnom odbere energií bez zmlúv a neochote znášať ďalej straty vyplývajúce z dodávok.
Nexis podniká v Priemyselnom parku Chemes. Chemes jej dodáva energie, je jedným z veriteľov Nexisu.
Predložil svoj vlastný návrh reštrukturalizačného plánu, ktorého súčasťou je kúpa podniku.
Množstvá energií si záväzne objednali
Dodávka energií pre Nexis sa podľa zástupcov spoločnosti uskutočňuje na základe pravidiel dohodnutých v platných zmluvách z rokov 2000 a 2006, v znení neskorších dodatkov.
„Pre každý rok sa stanovuje množstvo energií a ich cena. Požadované množstvá si Nexis u Chemesu záväzne objednal vlani v auguste. Ceny energií sa stanovujú na základe platných vzorcov dojednaných v roku 2014, ktoré navrhol Chemes, teraz ich však protiprávne nerešpektuje,“ píše sa v stanovisku spoločnosti.

Majú dohody
Nexis platí Chemesu za dodané energie vopred každý mesiac, čo Chemes požadoval pri vstupe do reštrukturalizácie.
Dohoda o predplatbách bola uzatvorená vlani v auguste.
„Nevytvárame im žiadne straty. Od vstupu do reštrukturalizácie s nimi pracujeme na základe dohôd o predplatbách a ich uspokojenie je podobné ako u ostatných veriteľov. To znamená, že nedokážeme pre nich v aktuálnej situácii vytvárať nejaké špecifické podmienky, keďže to zákon o konkurze a reštrukturalizácii neumožňuje,“ povedal Pršanec.
Je presvedčený o tom, že odber energií z ich strany je oprávnený a v poriadku.
„Neexistuje právny titul, podľa ktorého by nás mali od dodávky odpájať,“ zdôraznil.
Akceptovali cenu
Nexis zaslal návrh realizačných zmlúv na tento rok, Chemes sa k nim do dňa konania schvaľovacej schôdze veriteľov pred dvoma týždňami nevyjadril.
Spoločnosť sa podľa slov Milana Pršanca rozhodla akceptovať cenový návrh Chemesu, hoci tak bude musieť zaplatiť na energie ročne o približne 345 000 eur viac.
„Pôvodný cenový návrh sme rozporovali už dávnejšie. Teraz sme sa ho rozhodli prijať aj napriek tomu, že navýšenie nepovažujeme za adekvátne a stále máme k nemu vnútorné výhrady. Pre zachovanie pokoja v rámci reštrukturalizácie sme ochotní upustiť od tejto cenovej požiadavky a pre tento rok akceptovať ceny, ktoré navrhol Chemes,“ zdôraznil po schôdzi.
„Chemes tvrdí, že máme neoprávnený odber. Používajú tento argument, aby vyvíjali tlak na Nexis, aby zneistili veriteľov, aby sa nás snažili presvedčiť predať celý podnik,“ uzavrel predseda predstavenstva Pršanec.
Predaj podniku podľa reštrukturalizačného plánu Chemesu označil za „pokus o nepriateľské prevzatie spoločnosti“.
Chemes: Zmluvy nemáme
Vedenie akciovej spoločnosti Chemes vo svojom vyjadrení zdôrazňuje, že nikdy nespájalo dodávanie energií so schválením konkrétneho reštrukturalizačného plánu.
„Naša spoločnosť celý čas poukazuje a upozorňuje len na to, že nebude tolerovať neoprávnený odber energií,“ uvádza v stanovisku komunikačné oddelenie spoločnosti.
„Podľa platnej legislatívy musia byť o dodávke energií uzatvorené zmluvy. Nexis takéto zmluvy uzatvorené s Chemesom nemá, a teda je jasné, že je čiernym odberateľom, keďže dochádza k neoprávnenému odberu,“ uvádza sa ďalej.
Zmluva z roku 2000 hovorí, že Chemes je povinný dodávať energie.
„Ale za podmienky, že budú uzatvorené realizačné zmluvy, ktoré budú obsahovať množstvo, cenu, kvalitu a iné dojednania ohľadom energií. Realizačné zmluvy ani iné zmluvy alebo dohody nie sú uzatvorené,“ vysvetľuje komunikačné oddelenie.
Zdôrazňuje, že minimálnymi cenami sa Chemes snažil podporiť firmu Nexis, aby nezbankrotovala.
Firma ale išla vlani v auguste do reštrukturalizácie.
„Tieto vzorce boli platné pre kritické roky 2015 a 2016. Dohoda o predmetných vzorcoch bola v roku 2016 ukončená písomne vzájomnou dohodou. V roku 2016 končilo regulované obdobie, pričom nové regulované obdobie sa začalo v roku 2017. Nebol dôvod, možnosť ani žiadne rácio pokračovať v týchto vzorcoch,“ tvrdí.
Nexis zaslal zmluvy s konkrétnymi cenami.
„Považujeme za neštandardné, aby odberateľ sám určoval ceny. Nie je možné ich akceptovať, keďže vôbec neurčujú aktuálne ceny energií v priemyselnom parku,“ uvádza vo vyjadrení.
Tvrdením, že Nexis akceptoval ceny Chemesu, podľa nich len vytvára právny chaos.
Chemes: Chceme garancie
„Pokladáme za oprávnené, ak Chemes žiada od Nexisu garancie, že bude spoľahlivým partnerom. Nexis neustále deklaruje, že takým partnerom chce byť, ale reálnu garanciu nijak neposkytuje. Chemes minimálne dvakrát Nexis zachránil, a to na úkor svojich niekoľkomiliónových strát,“ zdôrazňuje vedenie spoločnosti.
Celková situácia je podľa vedenia Chemesu napätá.
„Manažment Nexisu informuje médiá tendenčne, zavádza polopravdami a neposkytuje komplexné informácie. Tento neférový postup z ich strany považujeme za formu nátlaku pred ďalšou schôdzou veriteľov. Ani tieto praktiky nemenia nič na skutočnosti, že reštrukturalizačný plán predstavený spoločnosťou Nexis je pre Chemes, ako aj pre celý priemyselný park neprijateľný a likvidačný,“ uzatvára komunikačné oddelenie.
Schvaľovacia schôdza veriteľov sa uskutoční už túto stredu.
Ak veritelia reštrukturalizačný plán neschvália, Nexis pôjde do konkurzu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín