HUMENNÉ. Na utorkovej schvaľovacej schôdzi veriteľov akciovej spoločnosti Nexis Fibers sa o reštrukturalizačnom pláne nehlasovalo.
Veritelia odhlasovali odročenie rozhodnutia o pláne na ďalších 15 dní.
Závod na výrobu umelých vlákien Nexis Fibers je od vlaňajšieho augusta v reštrukturalizácii.
„Jej cieľom je zachovať výrobný a rozvojový potenciál spoločnosti a ochrániť jej financie pred nesystematickými krokmi bývalého štatutára a majoritného vlastníka,“ povedal vtedy predseda predstavenstva Milan Pršanec.
Bývalého šéfa totiž vyšetruje polícia v domovskej krajine pre podozrenie z ekonomickej trestnej činnosti.

Do piatich rokov
Spoločnosť Nexis Fibers predložila reštrukturalizačný plán. Všetkým veriteľom dlhuje vyše 46 miliónov eur.

Ide o úvery, pôžičky, lízingy, ale aj dlhy z faktúr za dodanú základnú surovinu, energie až po rôzne poistné plnenia z garančných zmlúv. „Sme zaň zodpovední,“ zdôraznil Pršanec.
Veriteľov by podľa plánu uspokojila do roku 2022. „Zabezpečení veritelia sú prevažne bankové inštitúcie, ktoré majú zriadené záložné práva. Týmto veriteľom sme ponúkli 100-percentné uspokojenie v určitom časovom horizonte za určitých podmienok,“ vysvetlil.
Nezabezpečení veritelia, medzi ktorými je aj Chemes, majú zákonom stanovené minimálne uspokojenie na úrovni 50 percent.
„To chceme dodržať. Zároveň však platí, že dlžník je povinný doplatiť aj nezabezpečeným veriteľom až do sto percent po skončení reštrukturalizácie z prípadných budúcich ziskov spoločnosti,“ zdôraznil.
Spresnil, že Chemesu aktuálne dlhujú 1,6 milióna eur prihlásených do reštrukturalizácie. „S touto sumou sa vysporadúvame v navrhovanom pláne,“ dodal.
V súčasnosti firma zamestnáva viac ako 400 zamestnancov, naviazaných je na ňu vyše 1000 subdodávateľov.
„Výrobná kapacita je naplnená na sto percent. Vyrábame veľmi blízko produkčného maxima a plníme predpokladaný badžet. Presah vyprodukovaných ton je asi 20 percent,“ ozrejmil Pršanec.
Chcú dlžníka kúpiť

Akciová spoločnosť Chemes predložila vlastný reštrukturalizačný plán rozšírený o predaj podniku dlžníka.
V krátkom tlačovom vyhlásení Chemesu predseda a podpredseda predstavenstva Vladimír Skoupil a František Chvostáľ zdôraznili, že vlastný reštrukturalizačný plán pripravila spoločnosť až po tom, keď sa vo februári tohto roka zoznámila s plánom Nexis Fibers.
„Z neho vyplýva, že 50-percentné plnenie pohľadávky pre Chemes a to až v treťom, štvrtom a piatom roku reštrukturalizácie znamená, že je pre spoločnosť Chemes likvidačný. Preto právna služba Chemesu prišla s vlastným riešením reštrukturalizácie a rozširuje ho o metódu predaja podniku.“
Ponúka zaň 11,5 milióna eur a garanciu zachovania všetkých 2 000 pracovných miest v priemyselnom parku Chemes.
„Prišli sme s reálnou ponukou. Chceme dať do toho vlastných 11,5 milióna eur,“ povedal po rokovaní Vladimír Skoupil.
Je presvedčený o tom, že ich ponuka je lepšia. „Sme nezabezpečení veritelia, takto môžeme dostať viac. Proces reštrukturalizácie sa zrýchli o dva roky,“ dodal.
Na ďalšie otázky už odpovedať nechcel. „Obráťte sa na nás mailom,“ odkázal. „Nepredbiehajme udalosti,“ uzavrel František Chvostáľ.
Pršanec: Nepriateľské prevzatie spoločnosti
Pre Nexis Fibers je plán Chemesu neprijateľný. „Interne ho vyhodnocujeme ako pokus o nepriateľské prevzatie spoločnosti. Sme pripravení sa kategoricky brániť. Využívajú situáciu, aby získali celú spoločnosť do svojho portfólia,“ povedal Pršanec. Dodal, že ak by sa tak stalo, súčasné vedenie Nexisu rezignuje.
Podľa slov Milana Pršanca ide o nesúlad právneho názoru.
„Spoločnosť Chemes predpokladá, že veritelia nám môžu nariadiť predaj podniku. S týmto názorom sa nestotožňujeme. Plán predkladá dlžník, a my sme zodpovední za to, čo predložíme. Veritelia s tým môžu súhlasiť, alebo nie a spoločnosť pošlú do konkurzu,“ vysvetlil.
Musia rozhodnúť
Dodal, že ďalšia možnosť odročenia reštrukturalizačného plánu už neexistuje.
O 15 dní sa musí definitívne rozhodnúť. „Alebo sa schváli reštrukturalizačný plán, alebo spoločnosť pôjde do konkurzu,“ uzavrel Pršanec.
Doplnil, že ho nemusia schváliť všetci veritelia, musí ich však byť nadpolovičná väčšina. Plán musí po schvaľovacej schôdzi ešte definitívne potvrdiť súd.
V úspešnosť reštrukturalizácie verí aj primátorka Humenného Jana Vaľová (Smer), ktorá sa postavila za súčasné vedenie Nexis Fibers.
„Verím, že 15 dní prispeje k tomu, aby firmy spolu rokovali a aby prevládol zdravý rozum a nielen podnikateľské záujmy oboch subjektov,“ povedala.
Firmy musia nájsť tiež spoločné riešenie na dodávku energií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín