HUMENNÉ. Do zbierkového fondu Vihorlatského múzea v Humennom nedávno pribudol nový vzácny zbierkový predmet.
Ide o repliku ozdobenej kraslice z obdobia 15. storočia. Kraslicu darovalo humenskému múzeu Národné múzeum ľudového umenia v ukrajinskom meste Kolomyja.
Stalo sa tak v rámci medzinárodnej spolupráce počas jubilejného 25. ročníka výstavy kraslíc Karpatská kraslica 2017.
Ako informovala Jana Fedičová z Vihorlatského múzea v Humennom, originálnu starobylú kraslicu objavili počas archeologických vykopávok v ukrajinskom meste Ľvov.
Poškodenú kraslicu pracovníci špecializovaného Múzea kraslíc v Kolomyji zrekonštruovali jedinečnou technikou rekonštrukcie kraslíc, ktorú ukrajinské múzeum vyvinulo ako jediné s touto špecializáciou na svete.
Na základe obnovenej kraslice zhotovili pracovníci kolomyjského múzea dve repliky – jedna replika tejto kraslice sa nachádza v poľskom Krakove, druhú môžu obdivovať návštevníci Vihorlatského múzea v Humennom.
„Nájdená vzácna kraslica patrí k najstarším krasliciam na území Ukrajiny, ktoré boli vyhotovené na podklade vaječnej škrupiny. Znázorňuje najstaršie pôvodne používané geometrické tvary vytvorené technikou voskovej batiky,“ vysvetlila Fedičová.
Vystavia vyše tisíc kraslíc
Vo Vihorlatskom múzeu v Humennom kraslicu vystavia do 21. apríla ako súčasť tohtoročnej výstavy vyše tisícky kraslíc v rámci medzinárodného podujatia Karpatská kraslica 2017.
Svoje diela vyhotovené tradičnými i novými technikami zdobenia širokej verejnosti predstavuje vyše stodesať domácich a zahraničných autorov.
Vihorlatské múzeum zároveň do 20. apríla ponúka pre žiakov základných a stredných škôl ukážky jednotlivých techník zdobenia kraslíc.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín