HUMENNÉ. Marek Puškár z Humenného je čerstvým držiteľom ocenenia Zlatý záchranársky kríž v kategórii Záchranársky čin laickej verejnosti.
Ako náhodný okoloidúci zachránil život neznámemu mužovi.
Ocenený Humenčan je profesionálnym záchranárom, tento život ale zachránil mimo služby.
"Rýchlo zhodnotil stav a začal s laickou resuscitáciou. Pokračoval v nej až do príchodu záchranárov. Najbližšiu hodinu ich ruky nahrádzali srdcovú činnosť, kým muža neodviezol vrtuľník do nemocnice," povedal Vladimír Vanko, hovorca a PR manažér skupiny Falck na Slovensku.
Päťdesiattriročný Humenčan, ktorého v aute zradilo choré srdrce, sa k vedomiu prebral až o ďalších 24 hodín.
"Vďaka dobre a odborne vykonávanej hodinovej resuscitácii a následnej starostlivosti môže pacient naďalej pokračovať v plnohodnotnom živote. Jeho osud by bol možno iný, ak by mu nebola poskytnutá skorá prvá pomoc," zdôraznil Vanko.
Odborná porota zložená z predstaviteľov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému každoročne oceňuje výnimočné činy profesionálnych záchranárov i laikov.
Srdcom záchranár
Marek Puškár, 44 ročný manžel a otec dvoch detí, už 11 rokov pracuje v spoločnosti Falck na stanici Rýchlej záchrannej pomoci v Koškovciach.
Pôvodne vyštudovanému stavbárovi zmenila životné smerovanie civilná vojenská služba, ktorú absolvoval v humenskej nemocnici.
"Tam mi terajší primár ARO doktor Suško otvoril obzory a ja som pochopil, že toto je niečo pre mňa, dnes som mu za to vďačný."
Vrátil sa teda do školských lavíc, tentoraz na Strednej zdravotníckej škole skončil najprv ošetrovateľstvo, potom odbor záchranár.
Medzi najbližšími plánmi je ďalšie štúdium, bakalárske v odbore urgentná medicína.
V správnej chvíli na správnom mieste
"Ráno som sa vracal z kostola domov, ale spomenul som si, že by som mal doniesť niečo na raňajky pre rodinu. Tak som sa z polovice cesty vrátil do obchodu," spomína hrdina na osudný deň, 14. december minulého roka.
Len, čo vyšiel z potravín, pokojné ráno sa zmenilo na dráma.
Na ulici zbadal hlúčik ľudí a na zemi ležiaceho človeka.
"V tej chvíli som sa prepol do módu zachrániť a nič viac som nevnímal, na nič som sa nepýtal. Asistovala mi ešte jedna známa, oživovali sme ho až do príchodu kolegov. Hneď sme ho naložili do sanitky a tam oživovanie pokračovalo, ale to už boli k dispozícii štyri páry rúk profesionálov, takže to bolo lepšie,"opisuje situáciu, akú zažil tisíckrát a predsa bola táto v niečom výnimočná a iná.

Ocenenie prišlo nečakane
Mladý muž má záchranu života v náplni práce. Aj mimo nej si to situácia vyžiadala už po tretíkrát.
Okrem tradičnej vďaky zachránených prišlo ale aj ďalšie ocenenie.
Kolegovia Mareka nominovali na Zlatý záchranársky kríž.
"Čudoval som sa, prečo sa tak podrobne vypytujú na niektoré veci, ale ani som netušil, čo majú v pláne."
Dnes má vzácnu plaketu už doma, ale vraj to ešte nepredýchal.
"Nevnímam to ako ocenenie pre mňa. Je veľa ľudí, ktorí takto niekomu zachránili život a nikto sa o tom nikdy nedozvie, lebo ich nikto na žiadnu cenu nenominoval. Pre mňa je to symbolické ocenenie všetkých ľudí, ktorí tak kedy urobili a nepíšu sa o nich články," dodáva.
Pre zachráneného muža je Marek aj napriek jeho skromnosti hrdinom.
"Zachraňovať ľudské životy je Boží dar. V ten osudný deň pri mne stálo veľa anjelov a ten prvý anjel bol pán Marek Puškár, ktorému sa chcem touto cestou verejne poďakovať. Patrí vám všetka úcta, moja vďaka a obdiv," napísal v liste.
Laureátov Zlatého záchranárskeho kríža prijme v stredu (5. apríla) aj prezident SR Andrej Kiska.
Prvá pomoc je dôležitá
Profesionálny záchranár je presvedčený, že poskytnúť 1. pomoc by dokázalo 99 percent z nás, len sa k tomu treba odhodlať.
"My to máme naučené, odžité, zautomatizované. Keď je to potrebné, tak urobíme všetko preto, aby pacient prežil. Častokrát je ale práve aj tá laická pomoc, ktorá prichádza úplne ako prvá a ku ktorej sa často ľudia z rôznych dôvodov akosi nemajú, veľmi dôležitá."
Marek za to ale nikoho neodsudzuje. Problém vidí v psychike každého z nás. O opakovaní aj v tomto smere hovorí ako o matke múdrosti.
"Keď absolvujete kurz 1. pomoci v osemnástich, potom 30 rokov nič podobné neriešite a zrazu stojíte nad človekom, ktorý potrebuje vašu pomoc, nečudujem sa, že sa ľudia vedia zľaknúť."
Prácu si domov nenosí, ale sú chvíle a situácie, ktoré sa nedajú oddeliť.
"Najhoršie sú výjazdy k deťom a k známym," uzatvára Marek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín