BRESTOV. Transfér na Brestovských rybníkoch, okres Humenné, tzv. Žabie taxi, robí správa Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty (CHKO VK) už 12 rokov.
V tomto roku zatiaľ preniesli takmer 6 tisíc ropúch bradavičnatých, 20 jedincov skokana hnedého a dokonca aj sedem mlokov obyčajných.
Ropuchy sa sťahujú k vode a o pár dní späť.
Hrozí im pritom nebezpečenstvo úhynu, preto ich ochranári pracne prenášajú v rukách.
Škody sú obrovské
Už v polovici marca ochranári svojpomocne osadili ochrannú fóliu pre obojživelníky od lesa a tiež od rybníka v dĺžke 560 metrov.
Evidujú tu populáciu ropuchy bradavičnatej, ktorá je v tomto lesnom biotope najpočetnejšia, ale aj skokany hnedé a štíhle, mloka obyčajného, mloka karpatského a salamandru škvrnitú.
Motoristami sú predovšetkým ohrozené ropuchy, nakoľko tiahnu v tejto lokalite masovo a nedokážu tak rýchlo uniknúť nebezpečenstvu ako skokany.
V danej lokalite žije po 12 rokoch transferu približne šestnásťtisícová populácia ropuchy bradavičnatej.
Približne 150 jedincov ťah každoročne neprežije.
Hodnota usmrtených ropúch ročne je približne 34 500 eur.
"Ich ozajstná hodnota a význam pre prírodu a v konečnom dôsledku pre človeka je nevyčísliteľná. Ropuchy sú verné miestu rozmnožovania. Odborná literatúra uvádza, že najdlhšia zaznamenaná púť ropuchy z miesta zimovania na miesto rozmnožovania merala 4,6 km," hovorí Anna Macková, enviromentalistka CHKO Východné Karpaty.

Vyriešila by to uzávera cesty
Najnebezpečnejším miestom je pre tiahnuce žaby parkovisko pri penzióne, ale aj cesta od rybníkov smerom k chatám.
V týchto úsekoch už totiž fólia nie je.
"Vodiči na týchto miestach nie sú ohľaduplní, po hrádzi, parkovisku a ceste prechádzajú aj za cenu, že ropuchy usmrtia," konštatuje odborníčka.
Riešenie vidí v dočasnej uzávere komunikácie na nevyhnutný čas migrácie a tiež počas spätného ťahu.
Práve počas neho sú živočíchy odkázané už len samé na seba, človek im nepomáha a vodiči sú pre nich najväčšou hrozbou.
"Žiaľ, pri spätnom ťahu hynie priamo na ceste najviac ropúch. Spoločenská hodnota jedinca (Bufo bufo) v zmysle vykonávacej vyhlášky Ministerstva životného prostredia je 230 eur. Ropucha bradavičnatá je chráneným živočíchom a patrí medzi druhy národného významu," zdôrazňuje ochranárka.

Robia im taxikárov
"Prenos v čase migrácie je zatiaľ jediný spôsob ochrany. Ropuchy prenášame len od lesa smerom do rybníka, nakoľko tento ťah prebieha masovo počas 4 -5 tich dní. Boli roky, keď sme počas jedného dňa preniesli 4 až 9 tisíc ropúch," spomína Macková.
Ťah do rybníkov majú sťažený hlavne samičky.
Tie si na chrbte nesú samčeka.
Po vlezení do vody si tak samičky zabezpečia počas kladenia vonkajšie oplodnenie vajíčok.
Po vykladení samičiek sa už ropuchy jednotlivo vracajú do lesa.
Spätný ťah do lesa prebieha bez pomoci človeka a je dosť rýchly.

Pomáhajú školy
V prvý deň tohtoročnej migrácie bolo prenesených 1472 žiab, na druhý deň takmer štyri tisíc.
Pomáhali žiaci ZŠ Jána Švermu a ZŠ Pugačevovej. Plány na posledný marcový víkend zmarilo počasie, prudko sa ochladilo.
"Mínusové teploty v noci a 6 stupňov počas dňa ťah úplne prerušili. Pri fólii sme počas víkendu nenašli žiadne ropuchy," hodnotí Macková.
Od pondelka ťah znova pozvoľna pokračoval.
Pomôcť prišli žiaci z Koškoviec a spolu s dobrovoľníkmi sa im podarilo premiestniť bezmála 700 jedincov. V stredu nastúpili do terému žiaci z humenskej ZŠ Hrnčiarskej.
"Hlavný ťah ropúch očakávame ku koncu týždňa a počas prvého aprílového víkendu budú tiahnuť späť so lesa. Prosíme všetkých návštevníkov Brestovských rybníkov, aby obmedzili pohyb motorových vozidiel v tejto lokalite do 5. apríla."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín