HUMENNÉ. Občianske združenie Klub vojenskej histórie Beskydy sa dlhodobo venuje výskumu udalostí I. svetovej vojny.
Aktivity jeho zakladateľa, Humenčana Martina Drobňáka, ocenil aj maďarský prezident.
Spája nás spoločná história
Vzťahy Slovákov aj Maďarov neboli vždy ideálne. Pohľad na niektoré historické udalosti nemusí byť rovnaký, ale je potrebné otvorene o týchto otázkach spoločne diskutovať. Hoci diskusia nie je a nebude mnohokrát jednoduchá.
"Ak chceme formovať priateľské vzťahy medzi našimi národmi, je ale nevyhnutná. Ja a moji kolegovia sa snažíme prispieť svojou malou časťou a to na poli výskumu udalostí I. svetovej vojny a obnovy pietnych miest z tohto obdobia. O tom, že sme úspešní, svedčia nielen spoločné projekty a obnovené pietne miesta, ale najmä spoločné priateľstvo, ktoré si nesieme do budúcnosti a vďaka ktorému som si istý, že naša spolupráca bude pokračovať aj v ďalších rokoch," povedal Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie Beskydy.
Práve jemu prezident Maďarskej republiky udelil Maďarský strieborný záslužný kríž ako uznanie práce na poli bádania a obnovy vojenských cintorínov z I. svetovej vojny, nachádzajúcich sa na severovýchodnom Slovensku, respektíve za jeho cennú prácu vykonávanú v záujme progresu odbornej maďarsko-slovenskej spolupráce.
Napĺňajú odkaz minulosti
"Hrôzostrašný konflikt, ktorý sa odohral pred sto rokmi výrazne zasiahol do histórie krajín Európy a sveta. Do dnešných dní sú smutným mementom týchto udalostí vojnové cintoríny," hovorí Drobňák.
Takmer 200 sa ich nachádza aj na území dnešnej Slovenskej republiky. Vedľa seba sú na týchto vojnových cintorínoch pochovaní vojaci všetkých národov a národností bez rozdielu. Spolubojovníci aj nepriatelia.
Odkaz humanity, ktorý už pri pietnych miestach z ďalších vojen neuvidíte.
Odkaz, ktorý by mal smerovať aj naše dnešné úsilie pri výskume udalostí I. svetovej vojny, ako aj pri obnove vojnových cintorínov z tohto obdobia.
Čerstvý držiteľ vzácneho vyznamenania zdôrazňuje, že ich činnosť sa snažia robiť tak, aby tento odkaz naplnili.
"Spolupracujeme s priateľmi z Českej republiky, Maďarska, Rakúska, Poľska, Ruska, Ukrajiny, Slovinska, Talianska, Nemecka a ďalších krajín. Práve spolupráca s kolegami a priateľmi z Maďarska je jednou z najintenzívnejších. Napokon, naši starí a prastarí otcovia spoločne bojovali na frontoch I. svetovej vojny. Zažívali rovnaký strach, rovnako trpeli hladom a zimou. Rovnako nemilosrdne ich častokrát zastihla smrť."
Udržujú vzťahy, bádajú spoločne
Spolupráca s kolegami z Maďarska dnes spočíva v dvoch oblastiach.
Tou prvou je spoločný odborný výskum a tou druhou spoločná dobrovoľnícka obnova zanedbaných vojnových cintorínov z I. svetovej vojny.
Obe tieto oblasti spája fakt, že intenzívna spolupráca vyformovala z kolegov priateľov.
"Ďakujem za vyznamenanie, ktoré si veľmi vážim. Je to ocenenie nielen mojej práce, ale najmä práce mojich priateľov zo Slovenska a Maďarska, ktorí sa svojim spoločným úsilím snažia zachovať kus našej spoločnej histórie a zároveň budovať spoločne priateľstvo medzi Slovákmi a Maďarmi," zdôraznil Martin Drobňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín