HUMENNÉ. Humenskí opoziční poslanci upozorňujú, že neinvestovanie do rozvodov tepla zo strany mesta ohrozuje ich bezporuchový chod a v konečnom dôsledku sa negatívne podpisuje pod ceny tepla.
Tie sú v porovnaní s inými mestami jedny z najvyšších.
Babják: Do rekonštrukcie nešlo nič
Na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva opoziční poslanci kritizovali mesto, že do rozvodov tepla dlhodobo neinvestuje, hoci ho k tomu zaväzuje nájomná zmluva.
Rozvody tepla sú majetkom mesta, v prenájme ich má podľa zmluvy do roku 2020 Humenská energetická spoločnosť (HES) s.r.o.. Mesto Humenné je v nej 33-percentným podielnikom.
„Mesto od Humenskej energetickej spoločnosti zinkasovalo do dnešného dňa 1,4 milióna eur. Do rekonštrukcie rozvodov podľa zmluvy nešlo nič,“ povedal na rokovaní poslancov Jozef Babják (SDKÚ-DS, Sieť).
Podľa zmluvy má mesto investovať ročne do rozvodných sietí tepla 300 000 eur, ktoré HES platí mestu za prenájom distribučnej siete.
„Sedem rokov sa robí minimálne, prakticky sa len opravujú poruchy. Preto treba zveľaďovať náš majetok, ktorý je morálne zastaraný. Počet porúch narastá, trpia ľudia, majú odpojené teplo a teplú vodu. Mesto je zlý hospodár, čo sa týka rozvodov,“ pridal sa poslanec Michal Babin (KDH).
Zdôraznil, že v meste je vymenených 60 % sekundárnych a 5 % primárnych rozvodov.
„Rozvody budú starnúť a náklad na ich rekonštrukciu bude drahší. Bol som pri všetkých siedmich poruchách a opravách. Ani jednu sme si nevymysleli,“ povedal.
Poslankyňa Mária Cehelská (SOĽ) predniesla za klub Za demokratické Humenné návrh schváliť 380 000 eur na rekonštrukciu rozvodov tepla a použiť ju v súlade s návrhom plánu investícií HES na tento rok.
Návrh neprešiel.
Vaľová: Prečo by sa občania mali skladať na opravy?
Primátorka Jana Vaľová (Smer) oponovala, že nejde až o 1,4 milióna eur. „Až toľko peňazí nám nezaplatili, lebo aj na súde som povedala, že pravidelne sa neplatí nájom,“ povedala na rokovaní zastupiteľstva.
Vyrátala, že HES si od roku 2010 do roku 2015 zobrala kontokorentné úvery vo výške viac ako 1,5 milióna eur.
„Do majetku mesta dala 262-tisíc. Mesto má v HES-ke 33 percent, nie je väčšinový vlastník a mesto bude financovať každý rok 360-tisíc eur? Prečo by sa mali občania mesta skladať na opravy, keď potrubia má v prenájme súkromná firma?,“ povedala.
Dodala, že okresný súd vyhlásil zmluvu za neplatnú.
„Lebo je nejasná. Prečo sa potom HES-ka odvolala na kraj, keď je taká nespokojná v manželstve s mestom?,“ povedala primátorka Vaľová.
Dodala, že všetky investície schvaľuje mestské zastupiteľstvo.
„My sme ochotní investovať, ale za jasných podmienok. Keď sme v roku 2012 prijali uznesenie, že chceme investovať a chceme projektovú dokumentáciu, dodnes nám ju nedoniesli,“ povedala.
Pod vlastnú správu
Uviedla, že pre mesto by bolo výhodnejšie prevziať potrubie pod svoju správu.
„Ak mesto Humenné zoberie potrubia do svojich rúk, ľuďom pôjde okamžite dole cena tepla, minimálne o desať percent pôjdu dole fixné náklady. Len to nemôžeme urobiť teraz, lebo prebieha súdny spor. Nemôžeme nič so zmluvou robiť, pretože keby sme ju predčasne vypovedali, budeme musieť vyplácať spoločnosti obrovské peniaze. Rok 2020, kedy zmluva končí, bude pre mesto Humenné prelomový,“ povedala pred poslancami primátorka Vaľová.
Vyzvala HES, aby zmluvu vypovedala.
„Okamžite ju podpíšem, do 24 minút, nie hodín, ju podpíšem. Garantujem vám, že mesto si preberie svoj majetok, budeme tak hospodáriť s vlastným majetkom ako dnes, keď sme v prebytku, a všetci občania budú mať lacnejšie teplo,“ dodala.
Bavoľár: Doplácajú Humenčania
Riaditeľ HES Milan Bavoľár je presvedčený o tom, že na neinvestovanie do rozvodov tepla zo strany mesta doplácajú samotní Humenčania.
„Tí v cene tepla platia aj nájom rozvodov a ten nejde v zmysle nájomnej zmluvy na modernizáciu starých rozvodov, ale mesto si tieto zdroje necháva. Dnes už ide o čiastku viac ako 1,5 milióna eur,“ povedal.
Dodal, že v prípade žalôb HES využila štandardné právne prostriedky.
„Stalo sa tak v situácii, kedy mesto dlhodobo neplní svoje zmluvné záväzky, čím HES ako správcovi tepelných rozvodov vznikali a vznikajú značné finančné škody,“ uviedol.
Povinnosť investovať vyplýva zo zmluvy
Bavoľár zdôraznil, že slová o kontokorentnom úvere sú zavádzaním.
„Nejde totiž o žiadne nové úvery, ale o ten istý úver, ktorý sa každoročne splácal a obnovoval. Dôvod pre úver bol ten, že HES investovala v roku 2011 do rekonštrukcií rozvodov tepla 619-tisíc eur, pričom v zmysle zmluvy malo mesto HES vrátiť takmer polovicu tejto sumy. Toto sa však nestalo a spoločnosť sa tým dostala do finančných ťažkostí,“ vysvetlil.
„Prakticky tým HES zobrala a splatila úver namiesto mesta, pretože HES nemá povinnosť investovať svoje zdroje do majetku mesta. Mesto však túto svoju povinnosť neplní,“ dodal.
Podľa jeho slov argument o menšinovom postavení mesta v spoločnosti ako dôvod na neinvestovanie neobstojí.
„Povinnosť investovať do rozvodov tepla nemá žiadny súvis s výškou jeho podielu, ale so záväzkom z nájomnej zmluvy – investovať minimálne výšku nájmu do modernizácie svojho majetku. Rovnako tento záväzok vyplýva z platnej Koncepcie rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky,“ povedal riaditeľ Bavoľár.
Dodal, že projektová dokumentácia sa dáva spravidla vyhotovovať až po schválení plánu investícii.
„HES plán investícií každoročne mestu predkladá a mesto tieto plány ignoruje a neschvaľuje. Preto je logické, že projekty a informácie s nimi spojené nevie HES mestu dať - pretože ich nemá,“ povedal.
Nákladovosť a poruchovosť potrubia
Podsúvanie tvrdenia, že HES nevyhovuje nájomná zmluva, je podľa Bavoľára scestné.
„HES nevyhovuje dlhodobé neplnenie zmluvných záväzkov, na čo dopláca spoločnosť, dopláca stav tepelných potrubí a doplácajú Humenčania dvakrát - tým že nemodernizovaná sieť je poruchovejšia, ale aj tým, že ich poplatky, ktoré majú ísť aj na modernizáciu, mesto na modernizáciu nedáva, ale končia niekde inde. Neinvestovaním do modernizácie rozvodov tepla zvyšuje nákladovosť a poruchovosť potrubia a blokovaním modernizácie energetického zdroja Chemesu blokuje od vlaňajška pripravené zníženie cien tepla až do 15 %,“ uzavrel Bavoľár.
Reakcia mesta Humenné
Mesto Humenné nesúhlasí s tvrdeniami autorky článku a opozičných poslancov, ktoré sa objavujú v článku pod názvom „Na spor medzi radnicou a energetikmi doplácajú Humenčania“.
Už dlhšiu dobu nás veľmi mrzí, že predstavitelia Humenskej energetickej spoločnosti a s nimi spriaznení opoziční poslanci, zneužívajú na útoky voči súčasnému vedeniu mesta z pohľadu obyvateľov Humenného, nevýhodnú zmluvu podpísanú ešte v roku 2005 predchádzajúcim vedením mesta na čele s exprimátorom Vladimírom Kostilníkom.
V článku chýbajú viaceré fakty, ktoré výrazne menia jeho podstatu. Tým hlavným je skutočnosť, že Protokol Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR o výsledku kontroly hospodárenia s majetkom, majetkovými právami, finančnými prostriedkami, záväzkami a pohľadávkami mesta z roku 2011 konštatuje, že opravy potrubí v meste musí na základe Nájomnej zmluvy č. 410/2005 o prenájme energetických zariadení Mesta Humenné vykonávať Humenská energetická spoločnosť a nie mesto.
Dovolíme si citovať protokol NKÚ: „Kontrolou ďalej bolo zistené, že medzi prenajímateľom Mesto Humenné a nájomcom bola dňa 20.12.2005 uzatvorená Nájomná zmluva č. 410/2005 o prenájme energetických zariadení Mesta Humenné (primárne a sekundárne rozvody, objekty odovzdávacích staníc tepla a domové odovzdávacie stanice tepla, technologické zariadenia atď.). Nájomca v zmysle čl. 5.8 sa zaviazal zabezpečiť opravy a údržbu tepelných zariadení a rozvodov v zmysle spracovaného vecného a finančného plánu údržby na náklady nájomcu. V zmysle čl. 5.11 nájomca sa zaviazal uskutočňovať modernizáciu, rekonštrukciu a opravy investičného charakteru a tieto zabezpečovať na náklady nájomcu len s písomným súhlasom prenajímateľa.“
Humenská energetická spoločnosť neustále spochybňuje skutočnosť, že podľa uzatvorenej zmluvy má investovať do opráv potrubí, no my sa pridržiavame toho, čo hovorí NKÚ, a teda, že to robiť majú. Ale toto sa im nepáči a tvária sa, že v zmluve to je ináč, lebo bývalé vedenie mesta im takéto správanie na rozdiel od nás tolerovalo.
Okresný súd pritom ešte minulý rok rozhodol, že zmluva medzi mestom a Humenskou energetickou spoločnosťou je pre jej nejasnosť neplatná. Mesto toto rozhodnutie akceptovalo, no Humenská energetická spoločnosť sa voči tomuto rozhodnutiu odvolala na Krajskom súde, čím prejavila vôľu v tomto zmluvnom vzťahu pokračovať. Tým podľa nášho názoru len dokázali, že je pre nich výhodná. To je z ich strany pochopiteľné, lebo takýto podnikateľský subjekt sa pozerá najmä na krátkodobý prospech a zisk, kým mesto naopak zaujíma dlhodobý výhľad a čo najväčší prospech z pohľadu našich občanov. Aj preto je nám ľúto, že slová o výhodnosti zmluvy si pri pohľade na svoje vysoké faktúry za teplo nemôžu povedať aj domácnosti v meste.
Mesto Humenné sa od nástupu primátorky Jany Vaľovej do funkcie v roku 2011 snaží vypovedať vyššie uvedenú nevýhodnú zmluvu, kvôli ktorej platia občania, školy, podnikatelia a rôzne ďalšie inštitúcie jednu z najvyšších cien tepla na Slovenska. Mesto Humenné má však len 33-percentný podiel v Humenskej energetickej spoločnosti (HES) s.r.o, pričom v orgánoch spoločnosti nemáme po rozhodnutí majoritného akcionára žiadne zastúpenie. Majoritný 67-percentný podiel vlastní monopolný výrobca tepla v našom meste - Chemes a.s. Humenné. Výrobu tepla ako aj jeho distribúciu, teda nekontroluje mesto, ale súkromný majiteľ, ktorý dáva aj návrh na konečné ceny tepla pre svojich odberateľov.
Ak vedenie Humenskej energetickej spoločnosti v protiklade s realitou, tvrdí, že mesto nedodržiava zmluvu podpísanú našimi predchodcami až do roku 2020, majú teraz možnosť ju po obojstrannej dohode s nami ukončiť. Ak by mesto následne mohlo prebrať späť do svojich rúk svoj majetok, cena tepla v Humennom by sa mohla znížiť podobne ako v Poprade, kde po skončení zmluvy medzi mestom a súkromnou spoločnosťou poklesli ceny o 20 percent. Mesto Humenné už v minulosti dokázalo, že sa vie správať ako dobrý hospodár. To sa okrem iného prejavilo aj po ukončení zmluvy so spoločnosťou Energobyt. Odkedy si spravujeme bytové a nebytové priestory výlučne vo vlastnej réžii, zvýšila sa kvalita týchto prác a do nášho rozpočtu pribudli finančné prostriedky.
Tlačový referát mesta Humenné
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín