HUMENNÉ. Jubilejný 25. ročník Karpatskej kraslice pripravilo Vihorlatské múzeum (VM) v spolupráci s Okresnou organizáciou Únie žien Slovenska v Humennom v priestoroch humenského kaštieľa.
Podľa pamiatkárov sa sa v blízkej budúcnosti bude hrdiť pomenovaním zámok.
„V živote podujatia je 25 rokov úctyhodný vek. Nie je problém pripraviť dva - tri ročníky. Problém je dať podujatiu zmysel, charakter, invenciu a starať sa o to, aby fungovalo. Podujatie sa zmenilo na veľkú akciu s medzinárodnou účasťou a poslaním,“ povedal na štvrtkovom otvorení výstavy a vyhlásení víťazov riaditeľ VM Vasil Fedič.
Začínali na chodbe
Múzejníci začínali pred 25-timi rokmi na chodbe zámku s 200 kraslicami na ploche 50 metrov štvorcových.
Doposiaľ vystavili vyše 20 000 kraslíc od 306 autorov zo Slovenska a zahraničia z Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Rumunska a Česka.
Zaujímavosťou je, že do súťaže sa zapojilo aj 23 mužov.
Výstavy kraslíc si prezrelo vyše 50 000 návštevníkov.
Rozmanitosť techník a regiónov
V jubilejnom roku Karpatská kraslica vystavuje vyše tisíc kraslíc od 110 autorov zo Slovenska a zo zahraničia.
Tridsiatka autorov vystavuje po prvýkrát.
„Slovensko je zastúpené mnohými regiónmi. Vystavovatelia sú od Trenčína, z Novej Bane, z Partizánskeho, z Popradu Východ Slovenska máme podchytený doslova zo všetkých kútov,“ informoval etnograf VM Jozef Fundák.
Techniky zdobenia sú od výmyslu sveta. Cez tradičné vyškrabávanie, batikovanie, voskovanie, leptanie octom až po modernejšie olepovanie slamou, korálkami, papierom, semienkami, kamienkami či plsťou.
Nechýba madeira, quilling, paličkovaná čipka, háčkovanie či drôtovanie.
Zlatý fond je novinkou
V tomto roku sa súťažná prehliadka riadila novým štatútom. Novinkou je rozdelenie autorov do štyroch základných kategórií, vrátane detskej.
„U dospelých autorov udeľujeme cenu za tradičnú a za modernú techniku, špeciálna je cena poroty. Novinkou je cena Zlatý fond. Do tejto kategórie môžu na základe odporúčania poroty postúpiť autori, ktorí v histórii súťaže získali minimálne tri ocenenia,“ spresnil Fundák.
Po prvýkrát bol ocenený aj zahraničný účastník.
„Porota má vždy ťažkú úlohu. V tomto roku sa radila vyše tri hodiny. Nové kritériá jej rozhodovanie uľahčia,“ dodal. Porote predsedal etnológ Martin Mešša.
Ocenenie za dlhoročnú účasť a prínos k výstave dostal Humenčan Michal Pasternák.
Vystavoval 24-krát a získal desať ocenení.
V budúcnosti by múzejníci pre Zlatý fond kraslice radi našli v zámku dôstojný stály výstavný priestor.
Skvosty od susedov
Vihorlatské múzeum intenzívne spolupracuje s partnermi z Ukrajiny, Poľska, Česka a Maďarska. V ukrajinskej Kolomyji sa nachádza jedinečné múzeum kraslice, jediné na svete.
Obe múzeá si vzájomnými darmi obohacujú zbierkový fond. Generálna riaditeľka Národného múzea Huculčiny a Pokuťja Jaroslava Tkačuk darovala múzeu kolekciu „pisanok“.
Je medzi nimi aj kópia najstaršej kraslice z prvej polovice 15. storočia. Objavili ju archeológovia počas vykopávok v Ľvove v hĺbke 50 metrov.
„Bola rozbitá na štyri časti, ale podarilo sa nám ju zreštaurovať originálnou metódou, ktorú sme vyvinuli,“ povedala.
Výstava Karpatská kraslica potrvá do 21. apríla.
Ocenení
Do Zlatého fondu postúpili: Ľudmila Fecurová, Slovenská Kajňa, Jana Lišivková, Vojčice, Ing. Helena Murgová, Rokytov pri Humennom, Michal Pasternák, Humenné, Alena Pelechová, Rakovec nad Ondavou, Katarína Sivá, Humenné, Stojanová Margita, Udavské.
Cena v kategórii A: Kristína Demková, Vojčice
Kategória B: Ľubov Balaščáková, Bardejov za tradičnú techniku, Soňa Košarová, Trebišov za modernú techniku, Anna Cimbaľáková, Bardejov – cena poroty za tradičnú techniku
Kategória C: Alena Pelechová, Rakovec nad Ondavou
Kategória D: Roman Pylyp, Užhorod, Ukrajina
Cena primátorky mesta Humenné putovala do rúk Margity Sterankovej z Humenného, Cena primátora mesta Snina Júlii Vlčkovej z Častkoviec a Cena primátora mesta Medzilaborce Margite Stojanovej z Udavského.
Ocenenie za dlhoročnú účasť a prínos k výstave získal Michal Pasternák z Humenného.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín