SNINA. Urbárska spoločnosť žiada súd, aby zakázal mestu Snina nakladať s rekreačnou oblasťou Rybníky. Mesto verí, že dôjde k dohode. Tohtoročná letná turistická sezóna je ohrozená.
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS), vlastník pozemkov v Rekreačnej oblasti (RO) Sninské rybníky, podala v stredu 8. marca žalobu a návrh na neodkladné opatrenie, aby súd zakázal mestu Snina nakladať s rekreačnou oblasťou Sninské rybníky.
„Podľa nášho názoru je nepochybné, že zmluva tak, ako bola uzavretá, je absolútne neplatná,“ hovorí právna zástupkyňa LPUS Martina Tekeliová.

Nájom sa im zdá nízky
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť chce ukončiť nájomnú zmluvu s mestom Snina. To na pozemkoch urbariátu postavilo bazény a prevádzkuje ich.
Nájomná zmluva je platná do roku 2030, mesto platí ročný nájom 10 000 eur.
Členom LPUS sa táto suma zdá nízka a vyslovili záujem prevádzkovať areál vo vlastnej réžii.
„Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť, pozemkové spoločenstvo Snina, má približne 2 200 členov, ktorých majetok spravuje. Ide prevažne o obyvateľov Sniny, okolia a ich dedičov. LPUS im doposiaľ vypláca veľmi nízke podiely na zisku, čo logicky vyvoláva stále väčšiu nespokojnosť a tlak na vedenie LPUS, aby hľadalo rezervy vo svojom hospodárení,“ povedala právna zástupkyňa LPUS Martina Tekeliová.
Dodala, že dlhodobo zaznievajú hlasy členov, aby urbár prehodnotil nájomnú zmluvu s mestom Snina, ktorá je podľa jej slov pre urbár veľmi nevýhodná.
„Ročný nájom 10 000 eur je neprimeraný hodnote dotknutého majetku. Traja znalci ocenili rekreačnú oblasť a súvisiacu výmeru pozemkov potrebnú pre jej dlhodobý rozvoj na 2,2 milióna eur. Znalecky stanovená obvyklá cena nájomného v tomto prípade je približne 8-násobne vyššia ako platí mesto urbáru dnes,“ povedala.
Tekeliová: Mesto poškodilo dobré meno
Ďalšiu vlnu nevôle v poslednom období podľa Tekeliovej spôsobilo spojenie mena rekreačnej oblasti s nezákonným postupom mesta pre nelegálne zamestnávanie.
„Mesto tým poškodilo meno rekreačnej oblati Rybníky a dostalo sa na listinu nelegálnych zamestnávateľov so znemožneným čerpaním eurofondov,“ dodala.
Právna zástupkyňa zdôraznila, že mestu navrhli dve základné alternatívy: priateľské ukončenie nájmu alebo predaj.
„Mesto však do dnešného dňa nepredložilo relevantné stanovisko k riešeniu situácie a začalo oceňovať bazény v rekreačnej oblasti,“ povedala.
Stalo sa tak po zasadnutí mestskej rady 7. februára. Tá sa vyslovila za predaj mestského majetku urbárskej spoločnosti.

Chcú gazdovať sami
Pôsobenie oboch subjektov v rekreačnej oblasti by podľa Tekeliovej prinieslo ešte väčšie problémy.
„Realizácia dvoch projektov v jednej rekreačnej oblasti, ktoré by fungovali na úplne odlišných princípoch, verejnoprospešný a štandardný, by neviedla k ich trvalej udržateľnosti a spôsobila by ešte väčšie komplikácie,“ povedala.
Podľa stanoviska Ústavu turizmu v Bratislave, ktorým LPUS disponuje, je stanovený minimálny rozsah oblasti, ktorý je nevyhnutný pre jej dlhodobý a zmysluplný rozvoj.
„Tento rozsah pozemkov sme mestu ponúkli alebo sme pripravení ho koncepčne rozvíjať vo vlastnej réžii. Rozvojový projekt LPUS má nielen reálnu podobu, ale aj zabezpečeného finančného investora,“ zdôraznila.
Sezóna je ohrozená
Tekeliová pripustila, že tohtoročná letná sezóna na Rybníkoch je ohrozená.
„Ak mesto bude aj naďalej odkladať riešenie situácie, nebude možné z našej strany sa zodpovedne na sezónu pripraviť. V takom prípade sme pripravení rekreačnú oblasť pre tento rok uzavrieť, spustiť naplánované rekonštrukčné práce, začať s výstavbou projektu a spustiť predaj parciel pre novú záhradkársku oblasť, po ktorej naši členovia dlhodobo volajú,“ uviedla.
„Vzniknutá situácia nás neteší. Sme obyvatelia Sniny a vždy sme mali záujem riešiť veci v prospech Sninčanov. Ak však mesto ignoruje vlastnícke práva približne 2 200 členov nášho urbáru a už dnes čelíme osočovaniu a pobúreniu zo strany mesta, čo si to vlastne dovoľujeme, musíme konať. Mesto jednoducho opakovane zabúda, že práve ono hospodári s naším majetkom a nie opačne,“ uzavrela.
Mihaliková: Nie je pravda, že mesto nereaguje
Mesto Snina reakcia LPUS nepríjemne prekvapila.
„Ak ostanú brány biokúpaliska zatvorené, tak nie pre postup mesta, ale pre postup LPUS. Mesto Snina sa riadne pripravuje na letnú turistickú sezónu a nijakým spôsobom neporušuje nájomnú zmluvu uzatvorenú medzi Mestom Snina a LPUS do roku 2030,“ uviedla hovorkyňa radnice Eva Mihaliková.
Odmietla, že by mesto nijako nereagovalo na ponuky LPUS.
Prvé stretnutie zástupcov LPUS a mestských poslancov sa uskutočnilo ešte vlani v októbri.
„Na tomto rokovaní nepadla ani zmienka o tom, že LPUS chce vyriešiť vlastnícke vzťahy v rekreačnej oblasti,“ povedala.
Ponuku LPUS vybudovať na vlastné náklady krytú plaváreň a mesto by ju prevádzkovalo, samospráva odmietla.
Spoločnosť zase zamietla návrh mesta na zámenu alebo odpredaj približne 3 000 m2 v oplotenom areáli, ktoré by zaberala plaváreň postavená mestom.
Rada: Predať
Mestská rada 7. februára sa zaoberala dvoma návrhmi LPUS: v prvom by mesto predalo všetky zariadenia, ktoré sú v jeho vlastníctve za znaleckú cenu.
„Druhý návrh znel tak, aby mesto odkúpilo všetky pozemky v rekreačnej oblasti, teda nielen v oplotenom areáli a taktiež priľahlé parcely za cenu asi 2 milióny eur,“ uviedla Mihaliková.
Rada i prítomní poslanci sa vyslovili za prvý variant a mesto dalo vypracovať znalecké posudky na svoj majetok, nachádzajúci sa v rekreačnej oblasti.
Mesto navrhlo aj tretiu alternatívu, alternatívu spolupráce.
„Mesto by odkúpilo pozemky v oplotenej časti a zvyšok rekreačnej oblasti by ostal vo vlastníctve LPUS. Mesto by v oplotenom areáli vybudovalo krytú plaváreň, urbár by mohol rozvíjať svoje aktivity pri hornom rybníku. Došlo by tu k vzájomnému synergickému efektu, lebo tieto aktivity by sa navzájom podporovali,“ vysvetlila hovorkyňa. LPUS návrh zamietla.
Spoločný podnik?
Mihaliková informovala, že v pondelok 13. marca je naplánované pracovné stretnutie s majoritným podielnikom, predmetom ktorého by mal byť, podľa neoficiálnych informácií, zo strany LPUS návrh vytvorenia spoločného podniku.
„Aj pri vytvorení spoločného podniku nemôže byť mesto postavené do nepriaznivej pozície. Ak by mesto malo do spoločného podniku vložiť fungujúce biokúpalisko a LPUS pozemky, z ktorých nemá teraz žiaden príjem, bol by to nevyvážený vzťah,“ povedala.
„Len „zásluhou“ LPUS Rybníky tak dlho chátrali. Mesto postavilo biokúpalisko predovšetkým pre obyvateľov mesta Snina, ale aj za účelom rozvoja cestovného ruchu. Prevádzkovalo ho so stratou s nízkym vstupným, len aby bolo prístupné širokej skupine obyvateľov,“ zdôraznila hovorkyňa.
Ročná strata sa pohybuje okolo 52 000 eur.
Rybníky vstali z popola
Mesto investovalo do rekreačnej oblasti 1 milión eur na vybudovanie biokúpaliska.
Investovalo tiež do vysporiadania pozemkov v tzv. topoľovej aleji a vybudovalo bezpečný prístup pre chodcov a cyklistov do RO Rybníky.
V roku 2015 získali Sninské rybníky ocenenie NAJ produkt cestovného ruchu Prešovského kraja.
„Sninské rybníky sa stali úspešnou a známou značkou. Po šiestich letných sezónach môže mesto konštatovať, že od prestavby zariadenia navštívilo naše biokúpalisko takmer pol milióna spokojných rekreantov z domova i zahraničia. Predpokladáme, že až teraz, keď sa na Rybníkoch rekreujú tisícky návštevníkov, vidí LPUS možnosť zisku,“ uviedla Mihaliková.
Rozhodnú poslanci
Mesto v súčasnosti čaká na vypracovanie znaleckých posudkov na svoj majetok v RO Rybníky.
O tom, ako s ním mesto naloží, rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva.
Zmarenie nadchádzajúcej letnej turistickej sezóny by neprinieslo osoh ani podielnikom LPUS, ani obyvateľom mesta.
„Mesto robí všetko preto, aby v poradí už 7. letná turistická sezóna nebola ohrozená. Veríme, že rovnako dobrý úmysel má aj urbariát. Zo spustenej mediálnej kampane však mesto nadobúda dojem, že namiesto deklarovaného priateľského vyriešenia vlastníckych vzťahov, je snahou LPUS zatlačiť mesto do úzkych a vyvolať tak dojem, že za všetko môže mesto,“ povedala hovorkyňa.
Dodala, že problémy dvoch zmluvných strán sa majú riešiť za rokovacím stolom a vyjadrila vieru, že k dohode dôjde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín