HUMENNÉ. Tri upomienkové kamene obetiam holokaustu, tzv. stolpersteiny, umiestnia do chodníka pod pamätnou tabuľou na budove mestského úradu.
Na námestí pribudne pamätná tabuľa pripomínajúca Obchod na korze Ladislava Grosmana.
Rozhodli o tom mestskí poslanci.
Chce si uctiť príbuzných
S návrhom osadiť v meste upomienkové kamene prišiel Jiŕí Mimránek z Havířova – Životíc.
Mestský úrad požiadal o súhlas, aby tak mohol urobiť na uliciach Osloboditeľov a Lipovej, v miestach, kde kedysi stáli domy jeho troch príbuzných, ktorých počas druhej svetovej vojny deportovali do koncentračného tábora Osvienčim, kde zahynuli.
Izidor Gross Adler, Rozália Raabová, rodená Adlerová a Adolf Raab sú len traja z vyše 2 200 židovských obetí holokaustu v Humennom.

Kocky s menami
„Ide o betónové kocky s rozmermi 10 x 10 x 10 centimetrov. Na jednej strane bude nápis z mosadzného alebo medeného plechu s menom, dátumom narodenia, rokom deportácie a smrti,“ vysvetlila vedúca odboru kultúry, športu a mládeže na Mestskom úrade v Humennom Nataša Mocáková.
Keďže domy židovských spoluobčanov na spomínaných uliciach už dávno nestoja, úrad navrhol umiestniť kamene do chodníka pod pamätnú tabuľu obetiam holokaustu, ktorú na budove mestského úradu odhalili v roku 2000. Tam v minulosti stála synagóga.
„K tabuli vedie chodník z kociek v tvare menory. Stačil by len minimálny zásah,“ povedala.
Na osadenie budú dozerať pracovníci odboru výstavby.
Hopta: Tabuľa postačuje
Poslanec Ivan Hopta (Úsvit) je presvedčený o tom, že mesto si dôstojne pripomenulo židovské obete holokaustu a vyzdvihovať len tri mená zo stoviek obetí nepokladá za spravodlivé.
Zaujímalo ho tiež, či mesto vyhovie aj iným pozostalým obetí, aj inej národnosti, o umiestnenie stolpersteinov. „Tabuľa je postačujúca,“ povedal.
Mocáková zdôraznila, že miesta na chodníku pod tabuľou je dostatok.
„Po celej Európe je už viac ako 60 000 stolpersteinov. O ich umiestnení v meste vždy budú rozhodovať poslanci,“ povedala. Návrh podporil aj Krajský pamiatkový úrad v Prešove.
Poslanci trvali na tom, aby texty na upomienkových kameňoch, ktoré zaplatí žiadateľ, boli v slovenčine.

Oscarový film slávneho rodáka
Neformálne zoskupenie občanov Príď a poznaj prišlo s iniciatívou, aby do dlažby chodníka pred budovou Slovenskej pošty na pešej zóne umiestnilo tabuľu s rozmermi 60 x 40 centimetrov s textom: „Na tomto mieste stál obchod vdovy Lautmannovej, známy z Oscarom oceneného filmu Obchod na korze (1966), ktorý bol nakrútený podľa poviedky humenského rodáka Ladislava Grosmana (1921 – 1981)“.
Zoskupenie organizuje poznávacie stretnutia pod názvom Humenské chodníčky.

„Cieľom je zvýšiť informovanosť o histórii nášho mesta netradičnou živou metódou. Keď sme vlani začínali, prvú z aktivít sme venovali práve židovskej histórii. Pred poštou sme sa vtedy dozvedeli zaujímavé veci o obchode na korze, ktoré mnohí z nás nevedeli. Dospeli sme k záveru, že by stáli za označenie,“ prihovoril sa poslancom Ján Mičovský zo Zoskupenia.
Pamätnú tabuľu navrhli umiestniť do dlažby chodníka, v miestach, kde kedysi obchod vdovy Lautmannovej stál.
Drobný krok proti hnedému moru
Mičovský je presvedčený o tom, že tabuľa prinesie viacero pozitív.
„Zvýšili by sme informovanosť návštevníkov mesta o tejto, síce drobnej, ale zaujímavej skutočnosti. Zvýšili by sme hrdosť obyvateľov mesta i vyvrátili nesprávny názor, že Obchod na korze je spojený so Sabinovom, kde sa film len nakrúcal,“ povedal.
„V neposlednom rade by sme malou troškou prispeli k tomu, aby hrozba hnedého moru, ktorá obchádza Slovensko, sa aj takýmto drobným aktom zažehnala,“ dodal.
Poslanci napokon schválili, že tabuľa, ktorú zaplatí Zoskupenie, bude na budove Slovenskej pošty.
Mesto však najprv musí získať jej súhlas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín