DLHÉ NAD CIROCHOU. Obec Dlhé nad Cirochou v Sninskom okrese zistila v tomto týždni znečistenie miestneho potoka.
Na miesto prišla aj Inšpekcia životného prostredia (IŽP) Košice.
Tá uviedla, že v dôsledku výrazného oteplenia došlo k topeniu snehu a k vtekaniu 'splachu' z pasienkov v blízkosti vodného toku sústredeným odtokom do jedného miesta s jeho následným vtečením do ďalšieho potoka.
Ten po približne 400 metroch ústí do drobného vodného toku.
Inšpekcia nezistila zdroj znečistenia

Inšpekcia nezistila zdroj znečistenia. Nebol spozorovaný úhyn rýb ani iných vodných živočíchov.
Taktiež nebolo zistené vypúšťanie odpadových vôd bez povolenia ani zaobchádzanie so znečisťujúcimi látkami v rozpore s vodným zákonom, ktoré by spôsobilo ohlásené znečistenie toku.
Pracovníci IŽP Košice zároveň vykonali orientačné rozbory vody z miesta sústredeného odtoku v ukazovateli amoniakálny dusík a pH.
Zistili, že neboli prekročené hodnoty uvedené v nariadení, ktorým sa ustanovujú požiadavky na dosiahnutie dobrého stavu vôd.
Inšpekcia konštatovala, že nedošlo k ich mimoriadnemu zhoršeniu.
Investovali do kanalizácie
Starosta obce Ján Kníž uviedol, že do potoka znečistenie ústí z kanála, ktorý zvádza vodu z pozemkov od miestneho poľnohospodárskeho družstva.
"Vzápätí som kontaktoval vedúceho dvora, aby skúsili preveriť, či nemajú nejaký problém alebo haváriu a aby urobili opatrenia, aby zamedzili tomuto stavu," vysvetlil s tým, že na to upozornil aj konateľa spoločnosti.
Podľa slov Kníža obec táto situácia mrzí najmä pre to, že do skvalitnenia životného prostredia investovali niekoľko miliónov eur.
Vybudovali tu kanalizáciu, aby vyčistili miestne potoky. "Teraz to je opäť znečistené, takže nevieme, aké to bude mať následky a ako to všetko dopadne," doplnil.
Družstvo: Znečistenie evidujeme
Ako uviedol vedúci miestneho hospodárskeho dvora Martin Špunta, situáciu so znečistením evidujú.
Podľa jeho slov bolo po obhliadnutí terénu zistené, že ide o sústredenie a prúdenie vôd pri topení snehu z ich pasienkov v okolí hospodárskeho dvora.
"V súčasnej dobe, vzhľadom na to, že pozemky sú stále pokryté vrstvou snehu, sú neprístupné pre techniku. Ťažko vykonávať nejaké opatrenia voči tomuto stekaniu," uviedol.
Podľa jeho ďalších slov sú ovce momentálne ustajnené v maštaliach na podstielke.
"My prakticky neprodukujeme pri tomto spôsobe ustajnenia ani žiadnu močovku, ani hnojovicu tekutú. Je to všetko tuhý ovčí hnoj. Ten sa vyváža v období okolo septembra, októbra, a potom sa zapracúva do pôdy," doplnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín