BRATISLAVA, HUMENNÉ. Transparency International Slovensko si posvietila na radničné noviny. Hodnotila 83 periodík. Až tri štvrtiny z nich sú skôr propagandou a verejnej kontrole skôr škodia. Humenské noviny skončili na chvoste rebríčka.
Radničné noviny vydáva väčšina našich miest a mnohé väčšie obce. Na Slovensku až doposiaľ neexistoval projekt, ktorý by ich úroveň podrobnejšie mapoval a porovnával.
Transparency International Slovensko (TIS) sa preto inšpirovala obdobným projektom českého združenia Oživení a na základe ich overenej metodiky sa zamerala na podrobné hodnotenie užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru novín v 100 najväčších mestách na Slovensku.
Do porovnania napokon zaradila 83 samospráv, ktoré vydali alebo financovali za posledné dva roky aspoň päť čísel radničných novín.
„V hodnotení sme sa zmerali na viacero pozitívnych i negatívnych faktorov ako sú podiel samosprávnych tém v novinách, poskytnutie priestoru pre kritické a polemické názory, zapájanie verejnosti do budúcich rozhodnutí, anonymita článkov, nadmerná propagácia primátora a vedenia mesta či podiel zmienok poškodzujúcich oponentov. Ak by v periodiku panovala úplná rovnováha medzi pozitívnymi a negatívnymi ukazovateľmi, jeho skóre by dosiahlo 50 percent,“ uvádza sa v tlačovej správe TIS.
Rekordmani na košickom Jazere
Analýza ukázala, že až takmer tri štvrtiny mestských periodík verejnej kontrole skôr škodia.
„Priemerné skóre slovenských radničných novín dosiahlo iba 45 percent a až 61 z 83 titulov tak nedosiahlo 50-percentnú hranicu, pri ktorej by pozitívne stránky prevažovali nad negatívnymi. Až v 60 percentách z celkového počtu 415 hodnotených čísel sa neobjavila ani jediná polemická zmienka a väčšina týchto titulov vykresľovala dianie v meste i rozhodnutia radnice iba v ružových farbách,“ informuje TIS.
Alternatívne názory v priemere tvorili iba 1,9 percenta z plochy venovanej samosprávnym témam.
Články o zamýšľaných rozhodnutiach radnice, ktoré obyvatelia ešte môžu ovplyvniť, celkovo predstavovali iba dve percentá v rámci samosprávnych tém a vyskytli sa iba v 34 percentách skúmaných vydaní.
„Nadmernú propagáciu primátorov a starostov cez ich fotografie sme naopak zaznamenali až v 58 percentách čísel. Rekordmanom v tejto oblasti sú noviny košickej mestskej časti Nad Jazerom, kde sa fotografia starostky vyskytla v piatich vydaniach až 69-krát,“ spresňuje TIS.

Humenské noviny sú na 82. mieste
Ako celkovo najprínosnejšie sa ukázali noviny bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, na druhom mieste skončili trnavské Novinky z radnice.
Najmenej užitočné pre verejnú kontrolu spomedzi celej vzorky sa ukázali rimavskosobotské Gemerské zvesti a Humenské noviny, ktoré skončili hlboko podpriemerne takmer vo všetkých ukazovateľoch.
„Výnimkou je podiel samosprávnych tém v Humennom, ktorý patril naopak medzi najvyššie. Problémom však je, že tamojšia primátorka a poslankyňa NR SR za Smer Jana Vaľová tento priestor využívala do veľkej miery aj na napádanie svojich oponentov a to bez toho, aby im noviny poskytli akýkoľvek priestor na reakciu,“ uvádza sa v tlačovej správe TIS.
Mesto: TIS je netransparentná organizácia
Humenská samospráva považuje hodnotenie samospráv zo strany TIS za nedôveryhodné a politicky motivované.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín