HUMENNÉ. Už po desiatykrát zavŕšili miestni Rusíni sviatky Vianoc spoločnou večerou. Rusinskyj spoločnyj svjatyj večur zorganizovala Miestna organizácia Rusínskej obrody v Humennom.
Rusínsky jazyk sa učia už v škôlke
Už aj 4 až 5-ročné deti v škôlke na Třebíčskej ulici v Humennom rozvíjajú jazyk svojich predkov.
Jedným z nich je aj Adamko Jasík, ktorý každý deň prichádza zo 14 kilometrov vzdialených Maškoviec.
"Rodičia ho vozia do našej škôlky práve preto, že sa tu učí spisovnú rusínčinu. Doma rozpráva dialektom, ale jeho rodičom veľmi záleží na dodržiavaní národných tradícií a zvykov. Spisovný jazyk k tomu patrí," hovorí Helena Sisková, učiteľka, ktorá sa deťom v krúžku venuje už dva roky.
V rámci neho spievajú, recitujú, nacvičujú divadelné scénky, učia sa komunikovať, ale aj zvládať trému pri vystúpeniach pred publikom.
"Pre nás je najdôležitejšie, aby sa zachoval náš rusínsky jazyk práve v tejto najmladšej generácii, aby rozumeli svojim dedom a pradedom, keď sa doma rozprávajú. Je pekné, že na to ich rodičia, i keď nie sú všetci Rusíni, myslia," hovorí Sisková.
Tradícia, nie zvyk
Podľa štatistík len 68 percent Slovákov dodržiava tradíciu štedrej večere a len 56 percent sa zúčastňuje aj bohoslužieb. Až 43 percent Slovákov vôbec nevníma, že sú vianočné sviatky.
"Každá náboženská tradícia nášho národa, ktorú dodržiavame, je dobrá, ale nesmie sa z nej stať len zvyk," hovorí Peter Humeník, dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom a poukazuje na to, že v dnešnej dobe pristupujeme k veciam i životu príliš povrchne.
"Nenechajte tieto tradície zomrieť, rozvíjajte ich vo svojich rodinách, hovorte so svojimi deťmi o duchovnom živote," vyzval.
Dobré treba zachovať
Na stoloch ani tentokrát nechýbalo tradičné jedlo, kapustnica a zemiakový šalát musí byť, rybu nahradil rezeň. Spievali sa koledy a zaznelo aj duchovné slovo.
"Sme jedna veľká rodina, stretávajú sa tu každý rok takmer tí istí ľudia. Dnes je ich rovná stovka," povedala Eva Kuncová, predsedníčka miestnej organizácie Rusínskej obrody v Humennom.
Podľa jej slov je hnacou silou organizácie ženská spevácka skupina Zornica, ktorá nechýbala ani pri organizácii tohto podujatia. Na pódiu sa speváčky striedali so škôlkarmi z MŠ Třebíčskej v Humennom, Mužskou speváckou skupinou Hačure a Ruňankou.
Tancovalo sa tradične až do polnoci.
"Máme v zálohe aj ďalšie obľúbené rusínske akcie, čo sa osvedčilo, budeme robiť aj naďalej, ako napríklad majáles či festival, ale tiež vždy vymýšľame niečo nové, zaujímavé, pre našich členov, teda Rusínov i Nerusínov a inak to nebude ani v tomto roku," uzavrela Kuncová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín