SNINA. Pracovníkom Správy Národného parku (NP) Poloniny sa v týchto dňoch podarilo uspať približne trojročnú samicu zubra hrivnatého.
„Hlavným cieľom bolo vybaviť ju telemetrickým obojkom, ktorý slúži na jej lokalizáciu v území,“ hovorí riaditeľ Správy Mário Perinaj.
Ochranári v spolupráci s veterinárnym lekárom Vladislavom Juškom odobrali zvieraťu vzorku krvi a srsti na genetický výskum.
Vytvoria rodostrom
Zámerom projektu zubor, opätovným nasadením tohto impozantného zvieraťa do našej prírody, bolo zabezpečiť, aby sa populácia zubra z obidvoch strán hranice, slovenskej i poľskej, začala postupne krížiť.
„Preto, aby nedochádzalo k príbuzenskej plemenitbe a rôznym degeneráciám. Práve genetický výskum vie odhaliť, či nejaké problémy z tohto dôvodu vznikajú, alebo nie,“ spresňuje Perinaj.
Genetický výskum slúži aj na to, aby ochranári vedeli postupne vytvoriť rodostrom, teda genetickú líniu jednotlivých jedincov zubra.

Mláďatám sa darí
V Poloninách aktuálne žije odhadom tridsiatka zubrov.
„Väčšina stáda žije vo vysťahovanej oblasti nad Starinou, pár jedincov sa pohybuje v okolí Hostovíc a Osadného. Práve tam sa nedávno narodilo mláďa. Ide o pomerne neskorý vrh. Odhadujeme ho na prelom septembra a októbra,“ informuje riaditeľ Perinaj.
Mladý býček dostal meno Majko a má sa k svetu. „Darí sa mu, priberá. Je mimo ohrozenia života,“ zdôrazňuje. Ročný prírastok v stáde odhaduje na tri až štyri kusy.
Postupne všetky zubry
Veterinárny lekár Vladislav Juško zo Sniny dúfa, že k monitorovanej zubrej samici Jozefíne, ako ju nazvali, postupne pribudnú ďalšie.
„Verím, že v blízkej budúcnosti budú obojky nie telemetrické, ale so zabudovaným GPS, aby sme pohyb zubrov mohli sledovať na počítači,“ zdôrazňuje.
Hostovické zubry, ktoré prišli z Poľska, už takto monitorované sú poľskou stranou.
„Poskytujú nám údaje o ich pohybe,“ dodáva. Práve vďaka tomu sa podarilo odchytiť zraneného zubrieho samca Matúša, ktorý našiel druhý domov v Animoterapeuticko – jazdeckom centre v Snine.
Poľovníci sú tolerantní
Ochranár i veterinár sú presvedčení o tom, že monitorovanie pohybu zubrov pomôže aj miestnym poľovníkom.
Často sa stáva, že krmivo určené pre raticovú zver skonzumuje zubor alebo poškodí krmelce či iné poľovnícke zariadenia.
„Je to chúlostivá téma, ktorá prináša aj konflikty. Ale spolupráca s niektorými poľovníckymi združeniami je veľmi dobrá. Príkladom je Poľovnícke združenie Laz Hostovice. Ich starostlivosť je príkladná,“ zdôrazňuje Perinaj.
Dodal, že väčšina poľovníkov regióne problematiku chápe a patrí im za to vďaka.
„Veríme, že v najbližšej dobe sa nám podarí nájsť riešenie,“ hovorí.
Zámerom je vybudovať prezimovaciu zvernicu, kde by zubry prikrmovali.
Riaditeľ Perinaj zdôrazňuje, že ide o záchranu raritného zvieraťa.
„Zubor u nás i v západnej Európe už vo voľnej prírode nežije. Ide o záchranu druhu, ktorý je v podstate rarita,“ uzatvára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín