HUMENNÉ. Humenskí diabetici oslávili štvrťstoročie pôsobenia základnej organizácie (Diahenn) Zväzu diabetikov Slovenska v meste a okolí.
Založili ju presne 12. decembra 1991.
Zakladajúcimi členmi boli diabetologička Eva Macková, stomatológ Anton Adamík, Štefan Postihač a Štefan Ondica. Prvým predsedom sa stal Ľuboš Hrehor. Do radov pacientskej organizácie vstúpilo vtedy 43 členov.
Za 25 rokov činnosti sa na predsedníckom poste vystriedali Juraj Hreňovčík, Jozef Trecák, Ladislav Fekésházy, Stanislava Tkáčiková a Štefan Dlužanin.
Dnes organizácia združuje vyše 80 členov. V roku 1994 sa k nej pripojila aj detská skupina diabetických detí a mládeže.
Majú vlastný magazín
Ako jediná mimovládna organizácia v meste vydáva už 24 rokov štvrťročník DIA magazín.
„Prvé číslo vyšlo v septembri 1992. Jeho zakladateľom a šéfredaktorom bol dnes už nebohý doktor Adamík, ktorý bol dlhé roky viedol. Už viac ako osemnásť rokov nebolo vynechané ani jedno číslo,“ zdôraznil čestný predseda Diahenn Jozef Trecák.
Spolupráca s Poliakmi
Významným medzníkom v živote organizácie bol rok 2001.
Vtedy humenskí diabetici uzavreli partnerstvo s pacientskou organizáciou v poľskom Krosne.
„Splnili sme tým jednu z podmienok medzinárodnej cezhraničnej spolupráce pre vstup Slovenska do AIDF Medzinárodnej federácie diabetikov. Za členov nás prijali v roku 2003. Spolupráca s poľskými partnermi je živá dodnes,“ povedal Trecák.
Verejnosť ich vidí a vníma
Okrem množstva výchovných, rekondično – relaxačných pobytov, športových aktivít, edukačných stretnutí organizácia pravidelne organizuje meranie glykémie na verejnosti a zapája sa do verejných zbierok.
„Ani sa nám nechcelo veriť, že sme napočítali 1150 meraní. V mnohých prípadoch meranie odhalilo nových diabetikov najmä v školách,“ zdôraznila Viera Trecáková, aktívna členka organizácie.
Humenskí diabetici sa od roku 2002 môžu stretávať v Metodicko – výchovnom poradenskom a edukačnom centre. Vznikol v rámci britského projektu.
„Keď nestačila edukácia u lekárky, pacienti prichádzali k nám. Požičiavali sme glukomery, brožúry, činnosť bola vtedy veľmi živá. Dnes sú už pacienti vybavení lepšie,“ informovala Trecáková.
V roku 2006 Diahenn ocenili v bratislavskom Istropolise ako najlepšiu a najaktívnejšiu dia organizáciu na Slovensku.
Štvrť storočnicu si humenskí diabetici pripomenuli na spoločnom stretnutí. Nechýbali ani poľskí priatelia. „Diabetikom je spolu ľahšie,“ uzavrela Trecáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín