HANUŠOVCE NAD TOPĽOU. Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou v okrese Vranov nad Topľou si pre svojich návštevníkov pripravilo výstavu, ktorá predstavuje Vianoce v kaštieli na Hanušovskom panstve v roku 1852.
"Taký nezvyčajný rok práve preto, že Július Dessewffy spolu so svojou manželkou čakali v tomto období svoje štvrté dieťatko, ktoré sa tu na Hanušovskom panstve narodilo v marci 1853. Máme za to, že tu grófska rodina strávila nielen zimu, ale aj Vianoce," vysvetlil kunsthistorik a etnograf múzea Samuel Bruss.
V kaštieli môžu záujemcovia vidieť umelecko-historický nábytok z 19. storočia, prestretá je tiež štedrovečerná tabuľa.
Súčasťou výstavy je aj pôvodný mobiliár, hlavne striebro. Podľa slov Brussa patrí rodine Dessewffy z Marhaňskej vetvy.
"Zapožičali nám ho potomkovia rodiny, pani Marta Mitrová, rodená Dessewffy, ktorá sa narodila v roku 1941 v Budapešti," vysvetlil.
Mimoriadne zaujímavá je podľa jeho slov veľkorozmerná nádoba na pomaranče, ktorú zdobí okrem rodinných monogramov aj jej erb.
Už vtedy mali aj skleník
Zaujímavosťou je, ako Bruss tvrdí, že na Hanušovskom panstve sa okrem kaštieľa, priľahlých hospodárskych budov a bytov, nachádzal aj vykurovaný skleník na pestovanie citrusových plodov, ktoré boli módnou záležitosťou už v prvej polovici 19. storočia. Patrili na stôl spolu s vyberanými jedlami z morských rýb.
"Z rôznych výskumov vieme, že vianočná tabuľa sa líšila podľa regiónu. Aristokracia jedla ryby, raky, tých chodov bolo niekedy aj 12 spolu s predjedlami, samozrejme v malých množstvách. Majonéza, tak ako ju poznáme dnes, to sú všetko prepychové záležitosti 19. storočia," vysvetlil s tým, že nápoj podobný dnešnému punču vtedy nazývali krampampuli.
"Pridáva sa doň škorica, klinčeky, korenie, ale aj bobkový list či ďalšie cudzokrajné koreniny," doplnil s tým, že pre väčšinu obyvateľstva išlo o nedostupné potraviny.
Nechýba vianočný stromček
V reprezentatívnej miestnosti Vianoc inštalovali aj vianočný stromček. Členovia rodiny, hlavne deti sa podľa Brussa pripravovali na jeho zdobenie už počas adventu.
"Dekorácie vyrábali z rôznych farebných papierov, retiazok a pod.," priblížil atmosféru vtedajších Vianoc Bruss.
Deti vyrábali darčeky, vyšívali vreckovky, šály pre svojich rodičov, súrodencov.
"Inštalovaný máme aj stôl, pretože darčeky kedysi neboli pod stromčekom tak, ako to robíme dnes, ale vždy boli na samostatných stoloch vedľa stromčeka. Zaujímavosťou je, že boli rozdelené zvlášť pre chlapcov a zvlášť pre dievčatá. Boli riadne označené a veľmi pekne zabalené," vysvetlil s tým, že niektoré z nich prezentujú aj v kaštieli.
Ide o rôzne porcelánové výrobky zo známych európskych manufaktúr, dámske rukavičky z bielej kože či cínových jazdcov na koníkoch alebo spoločenské hry 19. storočia z Viedne.
Výstava bude pre veľký záujem verejnosti sprístupnená do konca januára 2017.
Počas vianočných sviatkov je múzeum otvorené v obmedzenej prevádzke.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín