VRANOV NAD TOPĽOU. Mestské zastupiteľstvo vo Vranove n/Topľou schválilo nájom pozemkov pre trojicu firiem v priemyselnom parku Ferovo.
Po odsúhlasení zámerov spoločností ide o ďalší krok k zaplneniu hnedého parku s plochou 14 hektárov ponúkaných na prenájom, ktorý je od svojho postavenia v roku 2008 prázdny.
Spoločnosti plánujú v parku investovať takmer 30 miliónov eur a zamestnať vyše 500 ľudí.

Závod na výrobu liehu
Približne 200 ľudí plánuje zamestnať spoločnosť EuroProm s.r.o., ktorá chce vystavať závod na výrobu liehu, spracovanie mlieka a repky.
Ako uviedol zástupca spoločnosti Denis Pušenko, v podniku na výrobu liehu plánujú zamestnať po 55 až 65 ľudí. Pri spracovaní repky by malo pracovať 65 až 75.
Firma chce všetky tri zložky odovzdať do prevádzky do troch rokov, plánovaný počet zamestnancov chcú prijať do piatich rokov.
Súčasťou investície má byť aj energetický komplex.
Poslanci ale odsúhlasili iba ten s výkonom 2 megawatty, druhý s výkonom 6 megawattov z obavy z možného znečistenia životného prostredia z projektu vylúčili.
„Máme záujem závod vystavať aj bez tohto väčšieho energetického komplexu,“ potvrdil Pušenko.
Odsúhlasený energetický komplex, ktorý ako zdroj paliva bude môcť využívať iba štiepku a pelety, využijú na výrobu elektrickej energie pre vlastný podnik.
Firme mesto dáva do nájmu vyše 51-tisíc metrov štvorcových plochy a do podnájmu ďalších takmer 16 500 metrov štvorcových.
Investícia bez energetického komplexu predstavuje zhruba 5 miliónov eur.
„Budú to naše vlastné zdroje. Budeme žiadať pomoc aj od štátu, ale to nebude brzda výstavby našich projektov,“ dodal zástupca spoločnosti EuroProm, s.r.o.
Firma dostala podmienku začať s výrobou najneskôr do roku 2019 a predpokladaný počet ľudí zamestnať do piatich rokov.

Výroba LTW batérií
Ďalších asi 250 nových pracovných miest chce vytvoriť spoločnosť Energy financial group z Prahy. Tá na pozemku s rozlohou 20-tisíc metrov štvorcových plánuje projekt výstavby výrobnej linky LTW batérií.
“Ide o výrobu batérií nového typu vysokej kvality. Investičný náklad predstavuje 15 miliónov eur, zamestnanosť by sa tu mala pohybovať od 220 do 250 pracovníkov rôznej vzdelanostnej úrovne,“ prezradil zástupca spoločnosti Jozef Tarkanič.
Predpokladaná výška celkovej investície je 15 miliónov eur z vlastných zdrojov.
Súbežne chce spoločnosť žiadať od štátu podporu v rámci akčného plánu.
Počas najbližšieho roka chce spoločnosť pripraviť potrebnú dokumentáciu a začať s výstavbou. Prevádzku plánuje spustiť v roku 2018.
Radnica dala podmienku, že závod musí fungovať do roka od získania kladného stanoviska EIA, v opačnom prípade môže odstúpiť od zmluvy.

Závod na spracovanie použitých batérií a výrobu komponentov
Bratislavská spoločnosť Iron Slovakia chce na parcelách o výmere 7-tisíc metrov štvorcových postaviť závod na spracovanie použitých batérií a výrobu komponentov pre výrobcov nových batérií.
Celkový objem investície je približne 9 miliónov eur, z toho výrobná linka má stáť 7 miliónov eur, výrobná hala a zázemie vyjde na 2 milióny eur.
„Realizovať ich budeme kombináciou bankových a súkromných zdrojov. Pomoc od štátu neočakávame,“ avizoval generálny riaditeľ spoločnosti Jozef Pekarovič s tým, že to neznamená, že o podporu v rámci schváleného akčného plánu okresu žiadať nebudú.
„Projekt nie je závislý na tom, či príde, alebo nepríde štátna pomoc,“ dodal Pekarovič.
Zámer výstavby podniku v priemyselnom parku vysvetlil tým, že v ňom majú pôsobiť ďalšie dve prevádzky, ktoré budú využívať recyklovaný materiál z bateriek, teda plast a olovo.
„Pre nás je to vzhľadom na možnú kooperáciu s obidvoma výrobnými závodmi najlepšie umiestnenie recyklačnej linky, ktorá môže byť jedinou na Slovensku. Nemáme problém nájsť tu ľudí a máme tu odbyt, ktorý nezaťaží logistiku. Výhodné je to aj pre mesto, keďže ďalšie dve fabriky ho nebudú v rámci dovozu svojich surovín zaťažovať emisiami nákladných áut. Je to ideálny model na to, aby sme čo najmenej zaťažili životné prostredie,“ uviedol generálny riaditeľ.
Firma chce v budúcom roku spracovať posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) a vybaviť všetky potrebné povolenia.
Samotnú linku chcú spustiť koncom budúceho roka, alebo začiatkom roka 2018. Radnica si dala podmienku, že to musí byť do jedného roku od získania kladného stanoviska EIA.
Spolu tu plánujú vytvorených približne 90 až 100 pracovných miest.
Ďalšiu zmluvu odklepli ešte v októbri
Už v októbri poslanci schválili nájom pozemkov s výmerou 4293 metrov štvorcových pre spoločnosť eCont so sídlom v Košických Olšanoch.
Výstavbu závodu na obrábanie kovu za studena a výrobu nábojov s odhadovaným počtom 180 zamestnancov podmienili tým, že výroba musí byť spustená do konca roku 2018. V opačnom prípade môže mesto od zmluvy odstúpiť.
Konkrétne zmluvy s jednotlivými firmami musia podľa rozhodnutia poslancov pred ich podpísaním ešte prejsť mestskou radou.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín