KALINOV. Vojnové udalosti, ktoré sa v Kalinove odohrali v roku 1944, pripomína aj vojenská technika rozmiestnená v chotári obce. Ide napríklad o tank, kanónovú húfnicu či protilietadlový kanón.
"Sú majetkom Vojenského historického ústavu. Obec má s ním uzatvorenú zmluvu, na základe ktorej udržiava tieto pamiatky v spôsobilom stave," vysvetlil starosta obce Ivan Sivák.
Samospráva vykonáva len ich základnú údržbu. "V prípade, ak by sme chceli urobiť nejakú rozsiahlejšiu opravu, musíme si vyžiadať súhlas," doplnil.
Pamätnú izbu vykradli a zrušili
Vtedajšie Dukelské múzeum zriadilo v budove obecného úradu v Kalinove k 30. výročiu oslobodenia obce aj pamätnú izbu, ktorá dokumentovala túto kapitolu histórie, teda začiatok oslobodzovania vtedajšieho Československa.
V 90. rokoch minulého storočia však bola zrušená. "Došlo totiž k vykradnutiu izby. Páchatelia boli našťastie dolapení, všetky predmety boli vrátené späť, ale už sa nevrátili do Kalinova, ale skončili vo vojenskom múzeu vo Svidníku," vysvetlil starosta s tým, že v nej boli umiestnené dobové uniformy, náboje, zbrane, prilby či pamätné tabule.
V súčasnosti sa v jej priestoroch nachádza galéria obrazov z dielne Pavla Lopatu, rodáka z Kalinova žijúceho v Kanade.
Turisti chodia a zaujímajú sa
Starosta tvrdí, že turisti zaujímajúci sa o históriu do obce ešte stále prichádzajú. Okrem Slovákov sa stretáva s Maďarmi, Poliakmi, ale aj Čechmi.
"Minule sme tu mali pri tejto príležitosti návštevu z obce Kalinovo v okrese Lučenec. Pán sem prišiel práve preto. že chcel vidieť prvú oslobodenú obec a veľmi sa zaujímal o históriu. Bol veľmi rád, že sme ho prijali na našom území a venovali mu čas," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín