KALINOV. Kalinov v okrese Medzilaborce je prvá oslobodená obec na území bývalého Československa. Sovietska armáda ju oslobodila presne 21. septembra 1944.
Ako informoval starosta obce Ivan Sivák, dôvodom je fakt, že nemeckí obrancovia tu už nedokázali vytlačiť horských strelcov ani z obce, ani za československo-poľskú hranicu.
Počas týchto bojov dedina utrpela nielen straty na civilnom obyvateľstve, ale aj na majetku.
Vojnovú históriu v obci pripomína viacero artefaktov. Jedným z nich je Pamätník osloboditeľom nachádzajúci sa v strede dediny, ktorý bol postavený v roku 1967.
Autorom súsošia, ktoré je z bieleho rumunského mramoru, je rodák spod Dukly - akademický sochár Fraňo Gibala. Pamätník znázorňuje sovietskeho vojaka ako osloboditeľa, ktorý drží v rukách nad hlavou dieťa.
Spomienkové oslavy
Každoročne sa v obci pri tejto príležitosti konajú aj spomienkové oslavy.
"Chceme, aby táto udalosť znova vstúpila do povedomia širšej verejnosti, aby sa na to jednoducho nezabudlo," uviedol starosta s tým, že v minulom roku tu mali aj rekonštrukciu vzdušných bojov, na ktorej sa zúčastnilo sedem lietadiel.
"Na budúci rok, ak sa nám to podarí, plánujeme rekonštrukciu aj vzdušných, aj pozemných bojov," dodal. V poslednom období je podľa jeho slov záujem o túto udalosť zo strany verejnosti nižší.
Aj pre to sa obec snaží slávnosti pripraviť vždy v zaujímavom štýle. Obyvateľov Kalinova, ktorí ich reálne prežili, je už totiž podľa Sivákových slov málo.
Nemcom chodila upratovať
Najvýraznejšou žijúcou pamätníčkou je ešte Anna Vargová, ktorá si, ako starosta tvrdí, pamätá na obdobie, keď sa do kamennej budovy na vyšnom konci obce, tzv. kasární, nasťahovali začiatkom septembra 1944 Nemci.
Dokonca im tam chodievala upratovať. Pamätá i na dni, kedy obec bombardovali.
Kalinovčania sa späť do normálneho života začali vracať až po vojne. Obnovovali si svoje príbytky, hľadali prácu najmä v poľnohospodárstve a v lese.
Podieľali sa tiež na rekonštrukcii zničeného železničného Lupkovského tunela. Žilo tu vtedy aj viac ako 600 obyvateľov.
mzd pop
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín