MEDZILABORCE. Železničná nehoda s doposiaľ najvyšším počtom obetí na území dnešného Slovenska sa stala pred sto rokmi.
Pred výhybňou vo Vydrani pri Medzilaborciach 26. septembra 1916 do seba narazili dva vlaky.
Jeden viezol ranených vojakov, druhý cisterny s benzínom a zrekvirované kone.
Oficiálne údaje uvádzajú, že pri nehode zhorelo a zahynulo 140 ľudí a 80 koní. Priami účastníci, ktorí katastrofu prežili, však hovorili o dvojnásobnom počte obetí.
Členovia Klubu priateľov železníc východného Slovenska si tragickú udalosť pripomenuli pamätnou tabuľou na priečelí budovy medzilaborskej železničnej stanice. Odhalili ju v sobotu.
Trať bola vyťažená
Veľká vojna sa najviac dotkla severovýchodu dnešného Slovenska.
Na železničných tratiach a staniciach Zemplína, jazdili v hustom slede vlaky s vojskom, muníciou a materiálom, tu sa podľa toho, ako sa hýbala frontová línia, vykladali a sústreďovali vojenské jednotky pred odchodom priamo do boja.
„V tomto období bol význam železničnej stanice Medzilaborce neporovnateľne väčší ako dnes. Vzhľadom na potrebu prekonávania hrebeňa Karpát smerom na Lupków sa tu do súprav vlakov pripriahali rušne, zbrojili sa a udržiavali, vykonávali sa prepravné manipulácie a rozsiahly posun,“ povedal predseda Klubu Kamil Kočiško.
Rozsah dopravy bol vysoký, nároky na železničný prevádzkový personál tiež.
„Nebolo výnimočné, že ľudia boli v službe s minimálnymi prestávkami aj niekoľko dní. Trpela tiež kvalita prehliadok a údržby technických zariadení. To všetko sa nemohlo neprejaviť a podpísalo sa pod železničnú nehodu,“ pokračoval.
Vyšetrovanie nezistilo, čo presne nehodu spôsobilo. Pravdepodobne všetci členovia vlakového personálu druhého vlaku pri nej zahynuli.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín