HUMENNÉ. Rozpis pravoslávneho chrámu v Humennom je akciou desaťročia, ale sľubuje unikátny výsledok.
Momentálne už siedmy rok prebiehajú práce v interiéri chrámu, jeho steny rozpisuje ikonami poľský ikonopisec.
Miroslaw Trochanowski z poľskej obce Bielanka s bratom pracujú v humenskej cerkvi aj v týchto dňoch.
Tajomná príťažlivosť
“Maľoval som od detstva. Je veľmi dôležité, kedy sa to v človeku prebudí. Ja som vždy vedel, že výtvarné umenie je môj osud, že toto chcem robiť," hovorí Miroslaw.
Priznáva ale, že ikony ho nijako zvlášť nepriťahovali i keď si spomína, že doma mali ikony na stenách, akousi tajomnou silou ho priťahovali, ale vtedy ešte netušil, prečo je to tak.
Po absolvovaní strednej umeleckej školy chcel pokračovať na vysokej škole v Gdansku.
Náhoda to zariadila inak. Starší súrodenci sa rozhodli študovať ikonopisectvo. Nakukol k nim, pričuchol, spoznal, zostal.
Ikona musí byť živá
Niektorí tvrdia, že ikonografia nie je maliarstvo. Miro s týmto tvrdením nesúhlasí. “Je to špecifický druh umenia. Je to teológia vo farbách, nesie v sebe hlboký zmysel, obrovské bohatstvo,” hovorí.
Tvrdí, že nevymýšľa nič nové, len čerpá z histórie, z dedičstva minulých pokolení.
“Môžem ich nasledovať, ale nie iba slepo kopírovať, lebo to je cesta späť. Preto do každého svojho diela vnášam aj kus seba. Písanie ikon nemôže byť náboženskou archeológiou. Ikona musí byť živá.”
Má to svoje pravidlá
Ikony v chráme majú svoje miesto, poriadok. Vyjadrujú príbeh. “Vždy sa musíme prispôsobiť interiéru chrámu, aj tu sme museli premýšľať, ako to vyriešime, ale z výsledku mám radosť.”
Umelec je samozrejme hlboko veriaci, nikdy nezačne prácu bez modlitby. “Treba požiadať o Božie požehnanie a potom sa poďakovať. Modlíme sa pred robotou i po jej skončení,” hovorí.
Väčšina interiéru humenského chrámu, ktorý je zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi, je už vo farbách. Popísať zvyšok bielych stien by mohlo bratom Trochanowským trvať ešte niekoľko mesiacov. “Je to v rukách Božích, ako dlho to nakoniec potrvá.”
Pridlho
Síce Rusín, ale žijúci v Poľsku, prichádza do Humenného dvakrát v roku, kde pracuje od rána do večera niekoľko dlhých týždňov. Niekedy práce pribrzdia iné pracovné povinnosti a inokedy peniaze.
“Nedostaneme dotácie, lebo to nie je pamiatkový chrám, takže rozpis financujeme prevažne len zo zbierok,“ hovorí Peter Humeník, dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom.
Veriaci si želajú, aby bolo hotovo čím skôr, sám ale práce odhaduje na 3 ďalšie roky.
“Dalo by sa aj za dva, ale obávam sa, že si budeme musieť dať jeden rok pauzu a len zbierať peniaze,” konštatuje Humeník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín