OSADNÉ. Osadné sa na koncertnú mapu ruského Zboru duchovenstva Sankt-Peterburgskej metropolie nedostalo náhodou.
Spevákov a pravoslávnych cirkevných hodnostárov priviedla do obce krypta vojakov z prvej svetovej vojny pod chrámom.
Obec Osadné v Sninskom okrese hostila uplynulú sobotu známy ruský Zbor duchovenstva Sankt-Peterburgskej metropolie.
Koncertoval v miestnom pravoslávnom chráme v rámci Dní ruskej duchovnej kultúry. Sprevádzala ho delegácia Ruskej pravoslávnej cirkvi na čele s metropolitom Feodosijom.

Vzdali úctu krajanom
Prvé kroky hostí smerovali do krypty pod chrámom, kde sú uložené pozostatky 1 025 ruských vojakov z prvej svetovej vojny.
Jej rekonštrukciu financovalo ruské veľvyslanectvo ako prvý vojenský hrob na Slovensku.
Na miestnom cintoríne je pochovaných ďalších viac ako 1 400 ruských vojakov.
V krypte vladyka Feodosij slúžil panychídu za pochovaných vojakov a spieval zbor duchovných.
„Atmosféra bola neuveriteľné krásna a duchovná. V malom priestore, kde sa tlačili vladyka s duchovnými a novinármi sa modlitebný spev zboru akoby jednými ústami vznášal k Bohu. Za duše zosnulých vojakov v krypte ešte nikdy v jej histórii nebola prinesená taká pompézna a zároveň duchovná modlitba. Bolo to skutočne neopísateľné,“ priblížil udalosť správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Osadnom Peter Soroka.

Bývalý študent
Hoci metropolita Feodosij ako študent Pravoslávnej bohosloveckej fakulty v Prešove v 80. rokoch minulého storočia navštevoval mnohé slovenské mestá, o krypte v Osadnom vtedy nepočul.
„Je dobre, že sa aj po desaťročiach našli ľudia, ktorí sa snažia vracať k tejto zabudnutej stránke histórie,“ povedal.
V chráme sa netlieskalo
V miestnom chráme čakalo na zbor duchovných množstvo poslucháčov.
Prišli nielen Osadňania, ale aj ľudia z okolitých dedín, zo Sniny, Humenného, Medzilaboriec, Michaloviec, ba aj z Trebišova.
Zbor spieval cirkevné aj národné piesne, menil dynamiku, exceloval vysokými či veľmi nízkymi tónmi.
„Poslucháči by im najradšej hlasno tlieskali. To však nešlo, lebo chrám je miestom modlitby a nie obyčajnou koncertnou sálou,“ povedal otec Soroka.
„Poslucháčom sa spev veľmi páčil. Niektorí mi povedali, že viac plakali ako pozerali. Sme radi, že pre Veľvyslanectvo Ruskej federácie sa vďaka dlhoročnej spolupráci stalo Osadné jedným z hlavných miest na mape Slovenska,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín