ZEMPLÍN. Za prvých deväť mesiacov tohto roka na cestách Prešovského kraja zadokumentovali policajti 34 dopravných nehôd, pri ktorých došlo k zrážke so zvieraťom. Jeden prípad sa stal v okrese Snina.
„V celokrajskom meradle sa najinkriminovanejšími mesiacmi v tomto roku podľa štatistického vykazovania doposiaľ javia september so siedmimi nehodami a máj so šiestimi,“ hovorí prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.
V Košickom kraji za rovnaké obdobie zaznamenali 16 dopravných nehôd s účasťou zveri. Najviac ich bolo v júli (4) a v máji a septembri po tri.
Podľa slov košickej krajskej policajnej hovorkyne Jany Mésarovej v okrese Michalovce evidujú dve a v okrese Trebišov jednu dopravnú nehodu.
Najmä v noci
Lesná či poľná zver podľa Mésarovej k jesennému obdobiu neodmysliteľne patrí. Najvyššie riziko je po zotmení až do východu slnka, kedy je zver najaktívnejšia.
„Preto by vodiči na miestach, kde je pravdepodobné, že sa zver na ceste objaví, mali byť mimoriadne opatrní,“ hovorí.
A pridáva radu. „Ak sa už zviera dostane na vozovku, neodporúčame vyhnúť sa mu vo vysokých rýchlostiach, pretože následky šmyku môžu byť oveľa väčšie ako zrážka so zvieraťom,“ zdôrazňuje.

Pozor na pytliactvo
Pri takýchto dopravných nehodách polícia postupuje štandardným spôsobom.
V prípade dopravnej nehody so zrážkou s lesnou zverou vyrozumieva polícia príslušný Poľovnícky zväz podľa teritória, v ktorom došlo k dopravnej nehode a jeho pracovníci prevezmú zviera, či už uhynuté alebo zranené.
V prípade dopravnej nehody s túlavou zverou polícia na miesto nehody privolá asanačnú službu, ktorá zviera prevezme.
Ak vodič zviera z miesta nehody odvezie, dostáva sa do rozporu so zákonom a hrozí mu obvinenie z pytliactva.
Náhrada škody je problém
Hovorkyňa Migaľová upozorňuje na problematickú náhrady škody. „V prípadoch lesnej zveri je takmer nulová, pretože ak účastník takejto udalosti v cestnej premávke nemá vlastné havarijné a úrazové poistenie, tak de facto všetky tieto náklady znáša sám,“ zdôrazňuje.
„Možno existuje nejaké poistenie, ktoré si môže na takéto náhrady škôd uzatvoriť poľovné združenie, ale šanca vymožiteľnosti škody z tohto poistenia cestou príslušného poľovného združenia nám nie je známa.“
V prípade domácich zvierat je to o trochu jednoduchšie. „Pojednáva o tom zákon o cestnej premávke a vo väčšine prípadov je známy aj majiteľ konkrétneho zvieraťa. Od neho si možno uplatňovať náhradu škody dvomi spôsobmi z príslušného poistenia alebo v občianskoprávnom konaní,“ uzatvára Migaľová.
Ako znížiť riziko zrážky s divou zverou na minimum
Základnou prevenciou je znížiť rýchlosť jazdy na miestach, na ktorých dopravné značenie upozorňuje na zvýšený výskyt zveri.
V kritických oblastiach zvýšte pozornosť najmä počas ranných a večerných hodín, keď je vysoká zver najaktívnejšia.
Pokiaľ ste videli cez cestu prejsť jedno zviera, je možné, že za ním vybehnú ďalšie, keďže srny, jelene alebo diviaky sú len zriedka mimo svojho stáda či skupiny.
Ak divá zver vbehne na cestu, dupnite na brzdu a snažte sa ju zahnať trúbením. Nikdy na ňu neblikajte, najmä diaľkovým svetlom, môže ju to oslepiť a zostane tak bez pohnutia stáť.
ZDROJ: KR PZ KOŠICE
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín