HOSTOVICE. V Národnom parku Poloniny nie je na cestách ani jedna dopravná značka, ktorá by na zubry upozorňovala. Stretnúť ich na ceste nie je žiadna rarita.
Zubry sa do Národného parku (NP) Poloniny vrátili po dlhých rokoch z Poľska. Na Slovensku vyhynuli, tak ich tu vysadili umelo z poľského chovu.
V malých stádach sa pohybujú v okolí vodárenskej nádrže Starina a po Hostovických lúkach. Nie je nič výnimočné stretnúť ich na ceste.
Zubrie samce prežili zranenia
Pätnásťročný Archie prežil tri roky so zlomeninou stehennej kosti a uhynul, štvorročného Matúša zrazilo auto.
„Zubry sa v jeseni stiahli do oblasti bývalého starého mlyna, kde je neudržiavaný ovocný sad. Našli tam dostatok potravy a dobré miesto na ležovisko s blízkosťou vody. Presúvali sa na Hostovické lúky, kde rastie kosatec sibírsky. Tieto dve lokality delí hlavná cesta. Ku kolízii došlo v noci, za hmly. Zubor utrpel zranenie končatiny,“ opísal udalosť veterinár Vladislav Juško zo Sniny.
Vážne zranenie
Hoci sa k nemu hneď na druhý deň vybrala skupina ochranárov z národného parku, zubra sa nepodarilo odchytiť.
Videli však, že zadnú pravú končatinu veľmi nezaťažuje. Zviera monitorovali. Viditeľne chradlo a strácalo na váhe.
„Od októbra do začiatku marca, kedy sme ho odchytili, stratil minimálne sto kilogramov. Jeho stav sa nezlepšoval, hoci už prišla jar. Prevoz do Centra bol viac ako nutný,“ vysvetlil Juško, ktorý sa na odchyte zubra podieľal.
Záchrana prišla v hodine dvanástej a dnes zubor Matúš, ktorý dostal meno po úspešnom strelcovi, ktorému sa ho podarilo trafiť a uspať, žije v Animoterapeuticko – jazdeckom centre.
Zrážka s autom však zanechala na ňom trvalé následky. S vykĺbeným bedrovým kĺbom sa do voľnej prírody vrátiť nemôže.
Bežný výjav
Vidieť pasúce sa zubry v okolí Hostovíc, Nižnej Jablonky či Osadného nie je nič výnimočné. Ani stretnúť ich priamo na ceste.
„Zdržiavajú sa na hostovických lúkach, na Pekarovej hore. Chodia aj do obce k ihrisku. Na jeseň sa sťahujú k družstvu. Minule mi jeden náš obyvateľ povedal, že videl zubra stáť na ceste. Doslova brzdil očami, aby ho nezrazil,“ hovorí starosta Hostovíc Peter Čopák (nez.).
Cesta na Ukrajinu je frekventovaná. Poľskí vodiči nákladných áut a dodávok ju najmä v nočných hodinách využívajú ako skratku cez Výravu na priechod Vyšný Komárnik.
Oblasť je v zimných mesiacoch takmer pravidelne zahalená v hmle a viditeľnosť je minimálna. „Nepamätám si, že by na Poľane a v kotline nebola hmla,“ dodáva Čopák.

Značka chýba
Dopravná značka Pozor lesná zver ale na ceste chýba.
Starosta Čopák si myslí, že už tam dávno mala byť. „Dopravná značka a zníženie rýchlosti by mali byť prvé opatrenia, aby sme nemali zubrov len na troch nohách,“ naráža na kolíziu Matúša s autom.
„Jeleň cez cestu prebehne, ale zubor sa neponáhľa. Zastaví sa, obzerá sa, postojí na nej hodnú chvíľu. V človeku nevidí prirodzeného nepriateľa. Nebojí sa ho,“ hovorí.
Riaditeľ Správy NP Poloniny v Stakčíne Mário Perinaj s potrebou umiestniť na ceste značku upozorňujúcu na zubry súhlasí.
Myslí si, že iniciatíva by mala vyjsť od samosprávy a cestárov, ktorí osadenie značiek zafinancujú.
„Ak by od nás žiadali podporné stanovisko pre políciu a odbor dopravy na okresnom úrade, nemáme problém im ho vydať. Veď aj nám záleží na tom, aby boli zvieratá chránené,“ hovorí.
Cestári chcú a peniaze majú
Cesta patrí Správe a údržbe ciest Prešovského samosprávneho kraja. Cestári hovoria, že nie sú jediní, ktorí môžu podať podnet.
„Podnet na osadenie dopravnej značky môže podať ktokoľvek, fyzické i právnické osoby. Rozhodnutie o určení dopravného značenia vydáva cestný správny orgán, v tomto prípade je ním Okresný úrad Humenné,“ spresňuje Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK.
Zdôrazňuje, že špeciálna značka s vyobrazením zubra neexistuje. „V príslušnej vyhláške ministerstva vnútra sa nachádza iba dopravná značka A18 Zver. Upozorňuje na miesto alebo na úsek cesty, na ktorom sa dá predpokladať zvýšené riziko neočakávaného prebiehania voľne žijúcej zveri cez cestu alebo kde vo väčšom množstve tiahnu cez cestu drobné živočíchy, napríklad v lesoch, horských oblastiach, vo zverníkoch a podobne,“ vysvetľuje.
Upozornenie na zubra by sa podľa cestárov dalo teoreticky riešiť dodatkovou tabuľou.
O finančnej náročnosti značenia podľa riaditeľa oblastnej prevádzky v Humennom Ľubomíra Galandu hovoriť nemožno. Značka stojí približne 40 eur a náklady na jej osadenie sú minimálne. „Treba ju. Ochránime tým zubry,“ uzatvára.
Otázka, kto napokon o osadenie značiek požiada, ostala bez odpovede.
Zubor lesný (hrivnatý)
NP Poloniny je jediné územie na Slovensku, kde od roku 2004 vo voľnej prírode žije zubor lesný (hrivnatý).
Zubor európsky patrí medzi najväčšie európske suchozemské cicavce.
Samec môže vážiť vyše 1 000 kilogramov a dosahovať v kohútiku výšku až dva metre.
Zubor európsky najradšej obýva zmiešané lesy s mierne podmáčanou pôdou.
Živí sa trávou, lístím, kôrou kríkov a stromov, lišajníkmi a machmi. Dospelý zubor skonzumuje od 40 do 60 kg rastlinnej potravy denne.
ZDROJ: WIKIPÉDIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín