HUMENNÉ. Mladí manželia Alexandra a Peter Harvanovci z Humenného svoje dvojičky nosia. Už počas tehotenstva si hovorili, že na výchovu detí pôjdu trochu inak – zážitkovo.
Nie je to žiaden prevratný objav, len návrat k tradíciám. Nosenie detí je staronovým trendom v starostlivosti o dieťa, kedy sa dôraz kladie predovšetkým na napĺňanie potrieb bábätiek a zladenie týchto potrieb s aktívnym životom matiek.
To je aj hlavný dôvod, prečo sa Saška rozhodla využívať šatku na nosenie Hany a Huga.
Obaja manželia sú akční ľudia, doma dlho neobsedia a chcú, aby ich deti boli hravejšie, odvážnejšie a mali vzťah k prírode, k umeniu.
Najprv na skúšku
Postupne sa ich snažia zapájať do aktivít, ktorým sa bežne venovali pred ich príchodom. Začínali sme najprv menšími túrami v okolí Humenného.
„Tak sme si otestovali, ako sa detičky správajú, keď sú dlhšie v šatke, ako sa nám chodí s batohom plným prebaľovacích potrieb, náhradného oblečenia, jedla pre dvoch dospelých a dve deti,“ hovorí mladá mamina desaťmesačných súrodencov.
Vo chvíli, keď vedeli, že to všetci v pohode zvládnu, pustili sa do náročnejších prechádzok.
„Všetko dopredu podrobne plánujeme, aby sme na nič nezabudli. Prakticky od nášho prepustenia z nemocnice balíme dvojičky do látkových plienok. Jednorazovými ich nahrádzame len vtedy, keď sa chystáme s drobcami na výlet,“ zdôrazňuje Saška.
Na dve deti treba dvoch
Pri dvoch deťoch je takéto nosenie trochu náročnejšie. Preto rodičia šatku alebo nosič používajú, len ak sú s deťmi obaja. Saška priznáva, že síce pozná spôsob, pri ktorom si jedna osoba uviaže obidve deti na seba. „Až taká silná nie som. Predsa len ide o 15 kíl navyše.“
„Naše úrady, či obchody nie sú prispôsobené na to, aby ste sa s kočíkom dostali, kde potrebujete. Hlavne nie s kočíkom pre dve deti. Vtedy je oveľa jednoduchšie uviazať dieťa do šatky,“ odhaľuje mama každodenný život s dvojičkami.
Šatka alebo nosič sa teda ukázali ako mimoriadne praktické aj počas všedných dní. „My ho používame hlavne, keď ideme s deťmi na túru, ale vždy si vyberáme schodný terén po lese, či kopcoch bez skál,“ zapája sa do debaty Peter.
Najlepšia voľba
Naposledy ich nosili v Košiciach počas Bielej noci, kedy boli v meste rozmiestnené rôzne svetelné inštalácie a objekty.
„V uliciach bolo veľmi veľa ľudí, s kočíkom by sme medzi nimi museli kľučkovať. Šatka bola teda múdrou voľbou,“ zhodne konštatujú rodičia.
Hugo a Hanka už prichádzajú do obdobia, kedy by najradšej lozili. Pomaly sa im prestávajú páčiť polohy a pozície, kde sú spútaní.
„Ešte stále má zmysel ich nosiť v šatke, prípadne voziť v kočiari. Nosiť ich ale budeme pokiaľ nebudú vedieť sami poriadne chodiť. Potom sme rozmýšľali, že im zaobstaráme odrážadlá – bicykle bez pedálov na premiestňovanie v rámci mesta.“
Čo sa týka turistiky, opäť sa vrátia k jednoduchým a krátkym prechádzkam, prezrádzajú svoje plány do budúcnosti Harvanovci.
Téme venovali celý týždeň
Nosenie detí nie je pohodlné len pre rodičov, ale podľa odborníkov, podporuje psychomotorický vývoj detí a pomáha vytvárať bezpečnú vzťahovú väzbu medzi dieťaťom a rodičom.
„V posledných rokoch získava čoraz viac priaznivcov z radu matiek, ale aj lekárov, psychológov a fyzioterapeutov,“ potvrdzuje Eva Ondogreculová z Trebišova, dobrovoľníčka Občianskeho združenia Nosma, ktorá práve v uplynulom týždni organizovala podujatia v rámci Medzinárodného týždňa nosenia detí v Trebišove.
Aktivity prebiehali aj v Humennom a Michalovciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín