HUMENNNÉ, KOŠICE. Celosvetovo deviaty, na Slovensku len tretí ročník medzinárodného leteckého maratónu Ringmaster-Fly-A-Thon aj v tomto roku organizačne zabezpečovali Leteckomodelársky klub Humenné v Humennom a RC Letka Košice začiatkom októbra postupne v obidvoch mestách.
Cieľom organizátorov je zakaždým prekonanie svojho vlastného, ale i svetového rekordu z predchádzajúceho roka v počte letov Ringmastra počas jedného víkendu.
Lietať môže každý
Pre úplného amatéra nie je lietať s upútancom celkom jednoduchá záležitosť, ale na druhej strane neopakovateľná príležitosť vyskúšať si to.
„Keď príde úplný začiatočník, pomôžeme mu, vedieme ho, ale dovolím si tvrdiť, že po desiatich kolách to už dokáže aj sám,“ hovorí Attila Csontos, organizátor podujatia.
Pravidlá sú jednoduché. Lietať môže každý, kto je ochotný sa postaviť do kruhu, od tých najmenších až po seniorov, vek nie je rozhodujúci.
Rovnako môžete absolvovať neobmedzené množstvo letov. Niekomu stačí jeden, niekto si to zopakuje aj viackrát.
„Naši americkí priatelia v záujme prekonania rekordu mierne upravili pravidlá tým, že znížili letový čas na jednu minútu,“ vysvetľuje Attila.
„Cítim sa, akoby som práve zosadol z detského kolotoča,“ hovorí jeden z „letcov-amatérov“, ktorý práve odlietal svoju prvú minútu s Ringmasterom a zároveň dodáva, že to bol super zážitok.
Predpísaný model
Prísna podmienka platí pre organizátorov. Lietať sa môže iba s modelom Ringmaster.
Tento letecký maratón sa celosvetovo organizuje na počesť najpopulárnejšieho upútanca, ktorý kedy lietal.
Jeho konštruktér Matt Kania (navrhol a zostrojil v roku 1950) veril, že upútaných Ringmastrov bolo modelármi postavených a lietaných viac, ako ktorýkoľvek iný z upútaných modelov.
Takéto modely dnes vlastnia na Slovensku iba v týchto dvoch kluboch, sú Attilove, preto podujatie prebieha iba v týchto mestách, Humenné a Košice.
„Ešte je jeden model v Trenčíne, ale kolega ho po minuloročnej havárii nestihol opraviť,“ doplnil Csontos.
Začínali nesmelo
„V prvom ročníku sme mali okolo 100 štartov, o rok to už bolo vyše 200. V celosvetovom meradle vždy vyhrali Američania, druhí boli Australčania a tretí Slováci,“ hovorí nadšený letecký modelár a zdôrazňuje, že pri prepočte na počet obyvateľov sme to zakaždým vyhrali my.
Pripravili sa
„Každý rok postavím aspoň jeden model, lebo vždy sa môže niečo stať. Čo sa zachová, venujem chalanom do modelárskeho krúžku, ktorý funguje v Humennom. Teraz tu máme asi 15 modelov, ktoré sú podľa pravidiel pripravené dnes a zajtra lietať,“ konštatoval.
Najsnaživejší bol Daniel Sivák
Kto si to chcel skúsiť, pomohol mu inštruktor.
Leteckomodelárska humenská mlaď nič také nepotrebovala, chalani zo základnej školy na Hrnčiarskej ulici lietali samostatne a ešte aj asistovali iným.
Najviac štartov stihol tentokrát Daniel Sivák (37), len o jeden menej Patrik Dolobáč.
Najstarší účastník mal 75 rokov a najmladší len 19 mesiacov.
Do leteckého maratónu “Ringmaster 2016” sa v Humennom zapojilo 51 pilotov a s upútaným modelom absolvovali celkom 266 štartov.
Na druhý deň v Košiciach 138 pilotov odštartovalo „len“ 230 krát.
Celkovo bolo nakoniec zaregistrovaných v obidvoch mestách 189 pilotov a 496 štartov, čím Slováci vysoko prekonali svoj vlastný minuloročný rekord a teraz len čakajú, ako dopadnú v celosvetovom hodnotení.
Výsledky by mali byť známe v priebehu 10 dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín