ZEMPLÍN. Prekročenie povolenej rýchlosti a rýchla jazda nie sú na cestách Zemplína ničím výnimočným.
Hoci polícia exemplárne prípady v špeciálnych štatistikách nevedie, naporúdzi je ich hneď niekoľko.
V oboch krajoch východného Slovenska je vysoká rýchlosť druhou najčastejšou príčinou dopravných nehôd.
Aj Zemplínčania vedia poriadne šliapnuť na plyn. Dokazujú to mnohé prípady z nedávnej i hlbšej minulosti.
Nedovolená rýchlosť jazdy je v Košickom kraji v tomto roku druhou najčastejšou príčinou dopravných nehôd. Prvou je porušenie povinností vodiča.
„Podľa štatistických ukazovateľov v Košickom kraji evidujeme od 1. januára do 31. augusta tohto roka až 134 prípadov, keď bola príčinou dopravnej nehody nedovolená rýchlosť jazdy. Je to až 13,8 percenta,“ zdôrazňuje Alexander Szabó, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.
Na druhom mieste
Podobné ukazovatele majú aj v štatistikách Prešovského kraja. Aj v nich je podľa slov prešovskej krajskej policajnej hovorkyne Jany Migaľovej nedovolená rýchlosť jazdy na druhej priečke.
Za prvých osem mesiacov tohto roka policajti zaevidovali 159 prípadov, čo z celkového počtu znamená 12,2 percenta.
O tom, že v kraji vodiči jazdia rýchlo tam, kde by nemali, svedčia minulé roky. V roku 2010 jazdili vodiči nedovolenou rýchlosťou v 469 prípadoch, v roku 2012 v 366.
Až po osem stoviek
Pokút za prekročenie predpísanej rýchlosti je celá škála. Od napomenutia až po 800 eur.
Ak v obci prekročia vodiči povolenú rýchlosť o viac ako o 50 km/h alebo mimo obce o viac ako o 60 km/h hrozí im v blokovom konaní od 250 do 800 eur a v správnom konaní od 500 do 1 000 eur a zákaz činnosti viesť motorové vozidlo od šiestich mesiacov až do troch rokov.
Štatistika exemplárnych neexistuje
Obaja policajní hovorcovia potvrdili, že štatistiku exemplárnych prípadov prekročenia rýchlosti polícia neeviduje.
„Je preto obtiažne takéto prípady vyhľadať v rámci kraja. Snažíme sa o nich priebežne informovať médiá prostredníctvom tlačových správ,“ zdôraznil Szabó.
Príkladom je nedávna rýchla jazda michalovského podnikateľa na luxusnom Ferrari.
Pred obcou Rybnica v Sobranskom okrese mu policajti namerali rýchlosť 209 kilometrov za hodinu. Na úseku je pritom povolená deväťdesiatka.

„Vodič takto prekročil rýchlosť o 119 km/h. Za uvedený priestupok mu bola uložená bloková pokuta vo výške 800 eur, ktorú na mieste v hotovosti zaplatil. V tomto roku mu už za rýchlosť bola uložená pokuta,“ informoval vtedy hovorca Alexander Szabó.
Podnikateľ riskantnú jazdu odmietol. Bránil sa tým, že len na tri sekundy šliapol na plyn v kilometrovom úseku neďaleko svojej firmy.
„Nebolo mojím zámerom ísť rýchlo. Nablízku som nevidel žiadne auto, nikoho som neohrozoval. Mám oči, vidím, čo sa deje na ceste,“ povedal.
Rýchla jazda bola príčinou dopravnej nehody v obci Petrovce nad Laborcom v okrese Michalovce, pri ktorej prišli o život dvaja mladíci z Humenného.
Otec a synovia
Mnohí pravidelní čitatelia majú iste v pamäti mimoriadne tragickú nehodu zo septembra pred dvomi rokmi.
Michalovský podnikateľ (37) vtedy posadil do Porsche svojich dvoch synov, päť a osemročného, a vydal sa na riskantnú jazdu.
Pri Ubli v okrese Snina zišiel z cesty a narazil do stromu. Auto sa vznietilo a posádka v ňom uhorela.
Auto bolo súčasťou kolóny rýchlych áut, ktorá sa preháňala po cestách Zemplína veľkou rýchlosťou.
Policajti tieto autá vraj riešili za rýchlu jazdu už pri Michalovciach a Stakčíne. Tachometer havarovaného auta sa zasekol na rýchlosti 120 km/h.
Neohlásené spontánne stretnutie dvadsiatky rýchlych áut v okolí Sniny vtedy potvrdila aj hovorkyňa Migaľová.
„Na podnet jedného Humenčana došlo k neohlásenému stretnutiu áut. Časť cesty absolvovali v poriadku, časť pojali ako preteky. Nerešpektovali pravidlá cestnej premávky a došlo k porušeniu niekoľkých dopravných predpisov,“ uviedla.
NÁZOR
Aké návyky získa vodič v autoškole, také uplatňuje na ceste
Dlhoročný majiteľ humenskej autoškoly Ján Biľo opakuje známe, že vodič je povinný prispôsobiť rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky a svojim schopnostiam.
Hovorí, že dnes je na cestách veľa silných áut a „frajerinu“ za volantom majú na konte zväčša mladší vodiči.
Príčiny sú podľa neho jasné. „Vodičov na cestách máme takých, akých policajti púšťajú na cesty. Pravidlá cestnej premávky sa nedodržiavajú preto, lebo je na cestách málo policajtov. Pýtam sa, kde sú?,“ hovorí.
Diel viny podľa neho padá aj na autoškoly.„Aké návyky nadobudne vodič v autoškole, také uplatňuje aj na cestách,“ tvrdí Ján Biľo.
„Učebná osnova počas výcviku v autoškole je nedostatočná a skúšobný poriadok je nedokonalý. Od roku 1989 sa nič nezmenilo, práve naopak. Veľa vecí sa ešte zhoršilo,“ uzatvára.
(jo)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín