HABURA. Ropná spoločnosť Alpine Oil & Gas, ktorá na severovýchode Slovenska hľadá ropu a zemný plyn, chce podľa slov Ladislava Andrejca, člena petičného výboru a predsedu dozornej rady urbariátu v Ruskej Porube, vŕtať v katastri obce Habura.
„Po tvrdom odpore v Ruskej Porube, Oľke a nedávnom fiasku v Smilne, ropáci, ako ich voláme, zmenili teritórium. Stredobodom záujmu je obec Habura v lone čistej prírody. Scenár je ten istý a spočíva v tom, že obyvatelia Habury doteraz o ničom netušili,“ hovorí.
Rozhodnú vlastníci pozemkov
Zdôrazňuje, že vlastníci pozemkov majú v rukách veľkú moc, pretože oni sa budú rozhodovať, či ťažiarov cez svoje pozemky pustia alebo nie.
„Dôležitú úlohu zohráva aj starosta Habury, pretože je na ňom, či vydá povolenie na drobnú stavbu, lebo vrtné veže sa budú, predpokladáme, nachádzať na pasienku alebo ornej pôde,“ hovorí.
Hrozba znečistenia vody a pôdy sa podľa neho môže dotknúť aj susedných Medzilaboriec.
Pripomína, že proti aktivitám ťažobnej spoločnosti sa za osem mesiacov vyzbieralo viac ako 10 000 podpisov v petícii Nevŕtajte, chceme žiť v zdravej krajine.
Na päť rokov
Vladimír Miškovčík, mediálny zástupca spoločnosti, na otázku, či sa do Habury na prieskum chystajú, reagoval všeobecne.
„Predĺženie licencií pre spoločnosti Alpine Oil and Gas, s.r.o., na geologický prieskum na území severovýchodného Slovenska sa viaže na päťročné obdobie. Konkrétny termín začiatku realizácie prieskumných vrtov verejnosti včas oznámime. Závislý je od viacerých faktorov, napríklad od dispozície dodávateľských spoločností, prípravy pracovných plôch a podobne,“ povedal.
Zatiaľ predčasné
Starosta Habury Michal Prejsa (Sieť) hovorí, že vyjadrovať sa ku krokom obce v súvislosti s prieskumom a ťažbou je zatiaľ predčasné.
„Doposiaľ nás zo spoločnosti nikto neoslovil. Ministerstvo životného prostredia poslalo na úrad rozhodnutie o zmene prieskumného územia a predĺžení platnosti prieskumného územia do roku 2021,“ hovorí.
Poslanci sa na obecnom zastupiteľstve minulý štvrtok zaoberali aj otázkou prieskumu, nijaké oficiálne rozhodnutie ale neprijali. „Po obci sa šíria rôzne fámy,“ pripúšťa.
Prieskumné územie podľa jeho slov leží na hranici katastra Habury a Mikovej v extraviláne obce ďaleko od domov a vodných zdrojov.
V minulosti mnoho Haburčanov chodilo „cez kopec“ do práce na vrtoch v Mikovej, kde sa ťažilo bez negatívnych dopadov na životné prostredie.
Starosta Prejsa dodáva, že prieskum by sa obce priamo nedotkol, nezodpovedanou ostáva otázka dopravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín