RUSKÉ. V bývalej obci Ruské „postavili“ fotografický pamätník. Autorské fotografie rodáka Jozefa Lauruského a snímky z rodinných albumov pôvodných obyvateľov zdobia steny hájenky.
Fotografickú výstavu v netradičnom priestore vysídlenej obce Ruské pripravili v týchto dňoch Vihorlatské múzeum a Fotoklub Reflex.
Ustúpili vodám Stariny
V rokoch 1980 – 1988 zasiahla do života ľudí zo siedmich obcí na severovýchode Slovenska významná spoločenská zmena.
Obyvatelia Dary, Ostružnice, Zvaly, Veľkej Poľany, Smolníka, Ruského a Stariny museli pre výstavbu vodnej nádrže Starina navždy opustiť svoje domovy.
Napriek tomu už takmer 30 rokov sa na miestach svojich predkov stretávajú generácie ľudí, aby si pripomínali korene, z ktorých vzišli a ktoré sú vždy bezpečný maják v ich životoch.
Objekt záujmu umelcov
Hneď v začiatkoch dokumentovali premenu krajiny prostredníctvom záujmovej umeleckej činnosti fotografi, filmári a výtvarníci.
„V niektorých autorských výstupoch táto dokumentácia trvá do súčasnosti. Prebiehali i výskum a zber rodinných archívov z obce Ruské. Vznikol pomerne bohatý zbierkový fond, z ktorého výber môže byť dôstojnou prezentáciou a poctou kraju i ľuďom a súčasne pamäťou pre nasledujúce generácie,“ hovorí dlhoročná osvetová pracovníčka Mária Mišková z Vihorlatského múzea.
V spolupráci s Urbárskym a pasienkovým združením Ruské so sídlom v Snine a Fotoklubom Reflex zarezonovala v múzeu myšlienka vytvoriť fotografický „pamätník“ v otvorenom priestore bývalej obce Ruské.
„Je venovaný nielen ľuďom spod Pľaše, najvyššieho vrchu v Ruskom, ale aj turistom a náhodným návštevníkom kraja bohatého na prírodné krásy,“ dodáva Mišková.
Aj z rodinných albumov
V nedeľu 18. septembra myšlienka nadobudla konkrétnu podobu. Na fasáde hájenky a v jej interiéri verejne sprístupnili 40 fotografií.
„Predstavujú sugestívnu výpoveď o zaniknutej obci Ruské vo fotografickom dokumente. Dokumente so silnou angažovanosťou do príbehu krajiny a sveta ľudí, ktorý zanikol,“ zdôrazňuje.
Popri autorských fotografiách, v ktorých dominuje najmä tvorba rodáka – fotografa Jozefa Lauruského, boli jeho súčasť i snímky z rodinných albumov pôvodných obyvateľov.
Slávnosť
Nedeľa bola zasvätená chrámovému sviatku narodenia Bohorodičky.
Za účasti najvyššieho duchovného predstaviteľa pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku vladyku Rastislava posvätili novú kaplnku na miestach, kde pôvodne stála pravoslávna cerkov.
Projekt získal podporu z programu Kultúra národnostných menšín.
Ako dodala Mišková, výstava v hájenke je len prvá etapa a tvorivé počiny v priestore budú pokračovať ďalšími, trvácnejšími inštaláciami.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín