HUMENNÉ. Oslavy pamätných dní mesta Humenné sú každoročne príležitosťou na udelenie Cien mesta a cien primátorky mesta. O ich držiteľoch rozhodujú na návrh poslancov a obyvateľov mesta mestskí poslanci.
Ocenení si prevzali ceny na slávnostnom mestskom zastupiteľstve v piatok predpoludním v Dome kultúry.
Zachránila 70 ľudí
Cenu mesta In memoriam dostala humenská rodáčka Blanka Efrat Bergerová, ktorá zachránila pred istou smrťou 70 Židov.
Narodila sa v Humennom v roku 1914 ako piate dieťa židovským rodičom Jakobovi a Kataríne Bergerovým. Detstvo prežila v rodnom meste. Počas prenasledovania Židov počas druhej svetovej vojny musela z mesta odísť spolu s rodičmi a súrodencami, aby sa vyhla deportácii do koncentračných táborov.
Rodina našla úkryt v bunkroch v lese nad obcou Staré Hory pri Banskej Bystrici. Úkryt nacisti odhalili a chceli všetkých postrieľať. Za obeť padla sestra pani Bergerovej.
Na naliehanie a prosby Blanky Bergerovej nacisti upustili od popravy sedemdesiatich ľudí, ktorí sa v bunkri nachádzali. Boli to zväčša rodiny z Humenného a okolia.
Po oslobodení sa vrátila do rodiska a v roku 1949 s rodinou odišla do Izraela, kde v roku 2009 zomrela. Počas života spísala spomienky na svoje detstvo a mladosť, ktoré prežila v Humennom.
Prihovoril sa po slovensky
Spomienky na život rodiny Bergerovej oživil jej syn Avihou Efrat, ktorý vydal knižne chronologicky spísaný dokument, ktorý zachytáva obdobie druhej svetovej vojny a osudy jednotlivých členov rodiny pod názvom Najväčší biznis môjho života.
Po ocenenie pricestoval spolu s manželkou. Humenčanom v sále sa prihovoril po slovensky. „Som hrdý, že môžem byť súčasťou mesta. Vnímam to tak, že som ambasádorom Humenného v Izraeli,“ povedal.
Súbor diel daroval múzeu
Ďalším oceneným in memoriam je maliar a grafik profesor Orest Dubay st. (1919 - 2005). Rodák z Veľkej Poľany patrí medzi najvýznamnejších slovenských maliarov a grafikov 20. storočia.
Národný umelec daroval Vihorlatskému múzeu v Humennom rozsiahly súbor diel v roku 1989. Galerijná sieň v múzeu nesie jeho meno. Posledná výstava, na ktorej sa zúčastnil v Humennom aj samotný autor, bola v roku 2004.
Príbuzní si ocenenie prevezmú dodatočne.
Poznajú ho folkloristi aj za hranicami
Tretím tohtoročným držiteľom ceny mesta je Miroslav Kerekanič. Jeho meno sa spája s hudbou, spevom a folklórom. V súčasnosti pracuje ako odborný pracovník pre hudbu a spev vo Vihorlatskom múzeu a ako externý pedagóg Súkromnej základnej umeleckej školy Talent-Um.
Je umeleckým šéfom a manažérom Folklórneho súboru Chemlon. Stál pri zrode Detského folklórneho súbor Chemloňáčik, Ľudovej hudby Sokolej či mužskej speváckej skupiny Hačure, inicioval vznik folklórnych skupín v Papíne, Jasenove a Košarovciach.
Je zakladateľom a organizátorom mnohých hudobných a folklórnych podujatí či festivalov.
Pravidelne organizuje postupové okresné, regionálne a krajské spevácke a hudobné súťaže. Realizoval vyše 120 zahraničných účastí folklórnych súborov na medzinárodných festivaloch a kultúrnych podujatiach.
Angažuje sa v Rusínskej obrode a Matici slovenskej.
Dobrý základ
Cenu primátorky mesta Jany Vaľovej prevzala dlhoročná detská lekárka na Detskom oddelení a pediatrickej ambulancii v Humennom Magdaléna Pašková.
Do Humenného prišla s manželom ako mladá lekárka v 65. roku.
„Mala som šťastie, že v humenskej nemocnici pôsobil kolektív vysoko odborných lekárov a primárov, od ktorých sme sa my mladí mohli a mali čo učiť. Boli to aj vysoko kultivovaní ľudia. Podieľali sme sa aj na zakladaní tradície Humenskej hudobnej jari. Dostala som tu dobré základy, čo si veľmi vážim,“ povedala lekárka Pašková a zdôraznila, že aj v Košiciach nosí Humenné stále v srdci.
Bližšie k ľuďom
Druhým oceneným je primár ortopedického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ján Kľoc, ktorý pôsobí aj v humenskej nemocnici.
„Úspech jednotlivca málokedy stojí len na jeho vlastnej iniciatíve a schopnostiach. Vždy sú okolo neho ľudia a okolie, ktoré vytvárajú možnosti, aby niečo vytvoril,“ povedal.
Severovýchod Slovenska bol v oblasti ortopédie „tabulou rasou“ a pacienti museli za operáciami cestovať.
„Vďaka vedeniu nemocnice bolo v Humennom založené endocentrum zamerané na ortopedickú problematiku výmeny kĺbov, ktoré sa stále rozrastá. Sme bližšie k ľuďom, môžeme im pomôcť a oni si to zaslúžia,“ dodal primár Kľoc.
Odchoval reprezentantov
Do tretice cenu primátorky mesta prevzal bývalý futbalista, dnes futbalový tréner Alexander Bochyn.
Medzilaborský rodák hrával za Chemlon Humenné v rokoch 1977 – 80. Po skončení aktívnej činnosti už vyše 30 rokov pokračuje v trénerskom remesle v žiackych družstvách FK Humenné.
Pod jeho vedením vyhrali jeho zverenci viac ako sto rôznych majstrovských súťaží. Jeho rukami prešli štyri reprezentanti Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín