HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum (VM) v Humennom pokračuje v reštaurovaní interiérovej výzdoby v Izbe uhorských kráľov. Miestnosť preto v súčasnosti nie je verejnosti prístupná, informovala archeologička múzea Ivana Strakošová.
Podľa jej slov je v izbe vidieť množstvo neodborných retuší a premalieb.
"Pri reštaurátorských prácach bola v sokli odkrytá dutina slúžiaca na vyhrievanie tohto priestoru a rezonančná trubica vedúca v stene so vstupnými otvormi, ktoré tvoria ústa masiek," vysvetlila.
Nástenná neskorobaroková maľba s ikonografiou uhorských kráľov bola napríklad vytvorená technikou seco, to znamená na suchý podklad, ktorá nie je veľmi trvácna.
"Pigmenty časom strácajú spojivo a maľba sa začína uvoľňovať a práškovatieť," doplnila archeologička.
Tento deštruktívny proces sa postupom času prejavil aj na maľbe v Izbe uhorských kráľov.
Tá je vďaka odborným reštaurátorským zásahom, ako aj zachovanosti a komplexnosti ikonografického programu s didaktickými črtami podľa Strakošovej zaradená medzi unikáty interiérovej výzdoby zachovanej na našom území.

Kaštieľ v Humennom
História vzniku výzdoby kaštieľa siaha do začiatku 18. storočia, keď sa pôvodný Drugethovský majetok vďaka sobášnej politike dostáva do rúk niekoľkých rodov. Sobášom Anny Márie Zičiovej s Františkom Čákim vznikla popri kluknavskej, nová - humenská vetva rodu.
Barokovú prestavbu kaštieľa v Humennom iniciovali noví vlastníci v polovici 18. storočia.
"V poslednej tretine upravili aj interiéry kaštieľa v duchu neskorobarokového dekorativizmu a bytovej kultúry so zaujímavými nástennými maľbami. Súčasťou veľkolepého programu výzdoby bola aj výzdoba izby kráľov," konkretizovala archeologička.
Reštaurovanie Izby uhorských kráľov prebieha od roku 2011 s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR v rámci grantovej schémy Obnovme si svoj dom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín