HUMENNÉ. Od ôsmeho septembra patria výstavné priestory Vihorlatského múzea dielam Michala Čabalu. Umelec by sa v tomto roku dožil 75 rokov.
Akademický maliar Michal Čabala je jedným z najzaujímavejších krajinárov regiónu, je umelcom, ktorý podľa vlastného vyznania zostáva s nami vo svojich obrazoch.
Výstava jeho diel v galerijných priestoroch Vihorlatského múzea je venovaná nedožitému 75. výročiu narodenia maliara, ktorého umelecká i laická obec poctila mnohými oceneniami.
Vystavovaný výber diel z tvorby autora ponúka predovšetkým súbor olejomalieb krajiny, portrétov a zátiší s nezameniteľným autorovým rukopisom zahmlenej škály farebných zemitých tónov.
Od detstva mal k umeniu blízko
Akademický maliar Michal Čabala sa narodil v roku 1941 v obci Čabiny. Už od detstva inklinoval k umeniu.
V Brne na umeleckej priemyslovke vyštudoval odbor úžitková maľba v architektúre. Po skončení školy pôsobil ako výtvarník v Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku.
V roku 1969 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Rok po štúdiách sa natrvalo usadil v Prešove, kde sa stal súčasťou umeleckého a kultúrneho života.
Cit pre prírodu
Na začiatku svojej tvorby zobrazoval zväčša figurálne námety z prostredia baletu a divadla, neskôr sa výraznou maliarovou doménou tvorby stala krajina, zväčša šarišská. Pre ňu mal vyvinutý mimoriadny cit.
Prezentoval sa na takmer 60 kolektívnych výstavách doma i v zahraničí.
Posledná výstava sa uskutočnila pri príležitosti jeho 60. narodenín v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.
Zomrel po dlhej a ťažkej chorobe o rok neskôr v Prešove.
Výstava obrazov Michala Čabalu potrvá do 31. októbra.
Autor: Jana Fedičová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín