ZEMPLÍN. Jednou z najvýznamnejších osobností rusínskeho i slovenského národného života je zemplínsky rodák Adolf Ivanovič Dobriansky.
Narodil sa 20. 12. 1817 v Rudlove v rodine gréckokatolíckeho duchovného. Zomrel 6. 3. 1901 v Innsbrucku v Rakúsku a pochovaný je v Čertižnom.
Dobrodružný život
Medzi týmito hraničnými bodmi prežil A. I. Dobriansky ako významný verejný činiteľ, právnik a spisovateľ plnohodnotný, miestami až dobrodružný život na poli povznesenia slovenského i rusínskeho národa.
Pôvodom šľachtic a profesiou banský inžinier sa zhodou významných historických udalostí začlenil do národno-obrodzovacieho rusínskeho i slovenského hnutia a pozitívne ovplyvnil ich smerovanie. Bol poslancom Uhorského snemu, priateľom Ľudovíta Štúra, spolupracovníkom slovenských, rusínskych, českých, srbských a chorvátskych národných buditeľov.
Patril k spoluzakladateľom rusínskych i slovenských národných spolkov, okrem iného i Matice slovenskej, v ktorej mal členskú legitimáciu s poradovým číslom 4.
Pohyboval sa nielen na cisárskom rakúskom dvore vo Viedni, ale i na cárskom dvore v Rusku.
Vedecká konferencia
O tom, kto bol Adolf Ivanovič Dobriansky, čím bol význačný a aký je jeho životný odkaz pre súčasnosť, budú diskutovať účastníci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom Odkaz Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho pre súčasnosť v sobotu 17. septembra v zasadačke Mestského úradu v Humennom.
Účasť na konferencii ohlásili lektori doc. Ján Šafin, dekan Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity, Mgr. Milan Jasik, gréckokatolícky správca farnosti v Oľke, člen Obščestva sv. Joana Krestiteľa, JUDr. Marián Gešper, podpredseda Matice slovenskej, doc. PhDr. Andrej Antoňák, CSc. a Mgr. Alexander Onufrák, PhD. z Katedry politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.
V celom Zemplíne
Dvojdňový projekt o aktualizácii odkazu Dobrianskeho k súčasnej rusínskej, slovenskej i slovanskej a európskej realite sa začína v piatok 16. septembra v podvečer v rodisku A. I. Dobrianskeho v Rudlove o 16.30 hod. spomienkovou slávnosťou pri pamätnej tabuli na jeho rodnom dome a slávnostnou akadémiou v miestnom dome kultúry.
V sobotu sa v Michalovciach o 9.30 hod. uskutoční spomienková liturgia v Katedrále sv. Cyrila a Metoda a spomienková slávnosť pri pamätníku A. I. Dobrianskeho.
So začiatkom o 13.00 hod. sa v Humennom uskutoční konferencia venovaná životu a dielu A. I. Dobrianskeho. Program podujatí v rámci konferencie ukončí večer o 17.30 hod. panychída a slávnostný koncert v obci Čertižné.
Folklór a nové cédečko
Sprievodným podujatím podujatia venovaného buditeľovi Dobrianskemu bude 10. ročník Festivalu národnostnej vzájomnosti.
Uskutoční sa o 13.00 hod. v humenskom skanzene. Súčasťou nedeľného podujatia bude regionálna súťaž hudobného folklóru.
Podvečer sa pred domom kultúry bude konať program pod názvom Odkaz predkov a prezentácia hudobného nosiča detských rusínskych spevákov Ruthenyka II.
Autor: Miroslav Kerekanič
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín