SNINA. Muzeálna expozícia Ozveny Sniny v kaštieli dramaturgicky zachytáva tri ozveny dávnych čias. Verejnosti ju sprístupnili na začiatku prázdnin.
Prvá písomná zmienka o Snine pochádza z roku 1317. Je ňou darovacia listina, ktorou uhorský kráľ Karol Róbert daroval Filipovi Drugetovi viacero dedín v Hornom Zemplíne, medzi nimi aj Sninu, za vojenské zásluhy počas bojov o uhorský trón.
Snina ako súčasť Humenského panstva bola v nepretržitom vlastníctve Drugetovcov od roku 1317 až do 1684, kedy vymrel rod Drugetovcov po meči. Vtedy sa po prvýkrát spomína oppidum – mestečko Snina.
Rhollovci dobudovali kaštieľ
Muzeálna expozícia pokračuje po ženskej línii Drugetovcov. Tie sa rozhodli postaviť v Snine kaštieľ.
Noví majitelia Sniny – Rhollovci ho dobudovali a žil svojou históriou, keď v Jozefových Hámroch odliali bájneho Herkula.
História kaštieľa aj Sniny je v tejto miestnosti vyobrazená na paneloch. Doplnené sú portrétmi Kláry Zichy, rodenej Drugetovej, Kláry Csákyovej, rodenej Rhollovej a Juraja IV. Drugeta de Homonai. Ide o majiteľov Sniny, respektíve kaštieľa v Snine. Rozvoj mesta a kaštieľa za Rhollovcov je vyobrazený vďaka ukážkam výrobkov zo zlievarne v Zemplínskych Hámroch a dobovému nábytku.
Prešli tadiaľ dve vojny
Druhou ozvenou sú ťažké a neľudské časy 1. a 2. svetovej vojny a snaha nasmerovať pozornosť návštevníkov smerom ku kultúre mieru.
Pohraničné okresy dnešného Prešovského kraja predstavujú jediné miesto na Slovensku, ktoré počas prvej svetovej vojny zasiahla bojová činnosť.
Mementom prvej svetovej vojny je vyše dvesto vojenských cintorínov, z ktorých viaceré sa nachádzajú aj v okrese Snina.
Počas druhej svetovej vojny prebiehali na území mesta boje od septembra až do 25. novembra 1944, keď bolo mesto oslobodené.
V expozícii sa nachádza viac než dvesto exponátov z tohto obdobia. Ide o vzácne zbrane, mínomety, častí lietadla a nájdených munícií, ale aj o pomôcky, ktoré slúžili vojakom na prežitie: prilby, ďalekohľady, baterky, fľaše na vodu či príbory.
K vzácnym výstavným exponátom patrí aj množstvo odznakov a vyznamenaní z obdobia Rakúsko – Uhorska a Československa.
Sakrálne pamiatky a nábytok
Treťou ozvenou sú vzácne historické pamiatky na území mesta a ukážka dobového interiérového zariadenia kaštieľa z 19. storočia.
Rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža, kaplnka Sedembolestnej Panny Márie či socha sv. Jána Nepomuckého patria k významným historickým pamiatkam nachádzajúcim sa v meste. O ich pôvode sa návštevníci dozvedia z informačných panelov.
Socha sv. Jána Nepomuckého je súčasťou muzeálnej expozície. Tieto cirkevné pamiatky dopĺňajú kňazské rúcha z 19. storočia.
Ukážka historického nábytku v štýle pseudobaroka, viedenského baroka, dotvára koncepciu kaštieľa a navodzuje lepšiu predstavu života v kaštieli v 19. storočí.
Súbor nábytku pozostáva z veľkého príborníka vyrobeného koncom 19. storočia podľa predlohy viedenských majstrov.
Súčasťou zariadenia je toaletná skrinka s bohato zdobeným zrkadlom upraveným fazetovaním a sedacia súprava vyrobená z masívneho orechového dreva pozostávajúca zo sofy a dvoch kresielok s operadlami. Tento nábytok je vkusne doplnený obrazmi krajinomaľby a porcelánom z 19. storočia.


Autor: Žofia Čopová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín